Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pylenie roślin w Polsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pylenie roślin w Polsce."— Zapis prezentacji:

1 Pylenie roślin w Polsce.
Katar sienny Katar sienny cd. Pylenie roślin-wykres Wnioski Kalendarz pylenia roślin

2 Pylenie roślin w Polsce
W Polsce pylenie roślin rozpoczyna się zwykle w pierwszej dekadzie lutego (leszczyna i olcha), choć przy sprzyjających warunkach pogodowych pyłek tych roślin może pojawić się w atmosferze już w połowie stycznia. W kwietniu powietrze wysycane jest pyłkiem brzozy, który jest najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i spojówek w okresie wiosennym. Okres pylenia drzew liściastych trwa do połowy maja, kiedy to kwitną dęby. Czerwiec i lipiec to okres pylenia traw (w tym zbóż - traw uprawnych). W sierpniu i wrześniu w atmosferze dominują ziarna pyłku roślin złożonych, w tym bylicy.

3 Katar sienny Katar sienny jest sezonowym nieżytem alergicznym nosa. Jest to reakcja uczuleniowa na pyłki roślin zrzeszone przez wiatr. Przyczyny: Przyczyną wiosennego nieżytu są pyłki kwiatowe drzew. Postać letnią wywołują pyłki kwiatowe roślin trawiastych, pyłki kwiatów oraz pyłki roślin polnych. Natomiast postać jesienną wywołują pyłki dzikich traw. Rośliny, o których mowa, są różne, w zależności od regionu.

4 Katar sienny cd. Alergiczny nieżyt nosa koniecznie musi być leczony gdyż najczęściej poprzedza on astmę. Podstawą rozpoznania schorzenia jest dokładnie przeprowadzony wywiad oparty na testach alergicznych. Alergiczny nieżyt nosa leczy się przez unikanie alergenów, leczenie zachowawcze, immunoterapię.

5 Pylenie roślin w poszczególnych miesiącach.

6 WNIOSKI

7 Kalendarz pylenia roślin w Polsce.
 Małe nasilenie  Średnie nasilenie Duże nasilenie


Pobierz ppt "Pylenie roślin w Polsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google