Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DZIKIE ZWIERZĘTA – ZDOBYWANIE POKARMU. LWY Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DZIKIE ZWIERZĘTA – ZDOBYWANIE POKARMU. LWY Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości."— Zapis prezentacji:

1 DZIKIE ZWIERZĘTA – ZDOBYWANIE POKARMU

2 LWY

3 Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości – wśród czterech ryczących wielkich kotów

4 Lwy są mięsożercami polującymi głównie na ssaki kopytne, jak antylopy, zebry, gazele, bawoły afrykańskie, żyrafy i guźce oraz sporadycznie młode większych ssaków, takich jak słonie, hipopotamy czy nosorożce. Gdy brakuje pokarmu, zdarza im się napadać na zwierzęta hodowlane, zjadać gryzonie, ptaki czy padlinę, a nawet ludzi.

5 Samce rzadko uczestniczą w polowaniach. Przyłączają się do łowów na dużego zwierza, takiego jak bawoły. Wówczas siła samca jest niezbędna do przytrzymania, a następnie powalenia ofiary ataku. Samice zwykle polują stadnie.

6 ŻYRAFY

7 Żyrafa (Giraffa camelopardalis) – parzystokopytny ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt. Zamieszkuje afrykańskie sawanny na południe od Sahary. Jest spokrewniona z jeleniami i bydłem rogatym, jednak należy do osobnej rodziny żyrafowatych, razem z najbliższym krewniakiem okapi.

8

9 Aktywna w dzień, szczególnie rano i wieczorem. Żywi się liśćmi i pędami drzew. Żyje w stadach o hierarchicznej strukturze, składających się z kilkunastu do (rzadziej) kilkudziesięciu osobników.

10 SŁONIE

11 Słoń (Loxodonta africana)-gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych

12 Słonie są wyłącznie roślinożerne. Pożerają różnego rodzaju trawy, liście, mniejsze gałęzie i konary oraz owoce. Nieliczne zęby, jakie posiadają słonie, wykorzystywane są do rozdrabniania pożywienia.

13 HIPOPOTAM

14

15 Hipopotam (Hippopotamus) – gatunek dużego, przeważnie roślinożernego ssaka, należącego do rodziny hipopotamowatych, w obrębie której wyróżnia się dwa współcześnie żyjące gatunki (drugim jest dużo mniejszy hipopotam karłowaty).

16 Odżywianie: Głównie trawy, czasami inne małe rośliny. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki drapieżnictwa i kanibalizmu. Spożywanie pokarmu przez hipopotamy trwa dziennie ok5 godzin, mogą zjeść prze dobę do 70 kg pożywienia.

17 OKAPI

18 Okapi (Okapia johnstoni) - ssak z rodziny żyrafowatych zamieszkujący centralną Afrykę. Pomimo że ma pręgi przypominające futro zebry, jest najbliżej spokrewniony z żyrafą

19 Okapi żywią się liśćmi drzew i pąkami, trawami, paprotnikami, owocami i grzybami. Wiele z gatunków roślin, którymi żywią się okapi są trujące dla ludzi. Zbadanie kału okapi wykazało, że zjadają również węgiel drzewny z drzew spalonych przez pioruny.

20 GORYL

21 Goryl (Gorilla) – rodzaj największych spośród współcześnie żyjących małp naczelnych, zaliczany do człowiekowatych. Preferuje naziemny tryb życia, jest zwierzęciem roślinożernym, zamieszkuje lasy tropikalne w Afryce.

22 PANTERA

23 pantera – nazwa kilku drapieżnych ssaków z rodziny kotowatych ;

24 pantery polują na lisy, zające, mangusty, perliczki, węże, jaszczurki, ryby, młode antylopy, świnie rzeczne, szakale, gryzonie czasem nawet na małpy (najczęściej szympansy) i wiewiórki. Rzadziej polują na większe zwierzęta takie jak bawoły i antylopy nilgau.

25 LAMPART

26 Lampart (Panthera pardus) – gatunek ssaka z rodziny kotowatych. Czwarty pod względem wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze). Występuje w Afryce i Azji

27 Lamparty polują na lisy, zające, mangusty, węże, jaszczurki, antylopy, świnie rzeczne, szakale, gryzonie czasem nawet na małpy i wiewiórki. Rzadziej polują na większe zwierzęta takie jak bawoły i antylopy nilgau. Lamparty wolą naturalną zdobycz, ale jej brak zmusza je do polowania na zwierzęta hodowlane. Zdarzają się lamparty ludojady, ale najczęściej są to osobniki stare, chore, niezdolne do polowań albo samice wychowujące młode.

28 SĘP

29 Sępy (Gypinae) – podrodzina ptaków z rodziny jastrzębiowatych.

30 Pożywienie Padlina - wnętrzności padłych zwierząt np. gnu, zebry.

31 NIEDZWIEDŹ

32 Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny niedźwiedziowatych.

33 Pokarm Przysmakiem niedźwiedzi są łososie i inne ryby, a także słodycze, np. miód.

34

35 HIENA

36 Hiena brunatna (Hyaena brunnea) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny hienowatych.

37 Pokarm Hiena brunatna jest typowym padlinożercą, zjada wszystko co się da strawić. Ma bardzo silne Szczęki zdolne skruszyć kość słonia

38 WYKONAŁA: AGNIESZKA KULESA KL. V „a”


Pobierz ppt "DZIKIE ZWIERZĘTA – ZDOBYWANIE POKARMU. LWY Lew (Panthera leo) – duży, mięsożerny ssak lądowy z rodziny kotowatych, drugi po tygrysie – co do wielkości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google