Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Osiągnięcia w medycynie. Medycyna W ostatnich dziesięciu latach medycyna osiągnęła niewyobrażalny postęp w leczeniu wielu skomplikowanych chorób i ciągle.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Osiągnięcia w medycynie. Medycyna W ostatnich dziesięciu latach medycyna osiągnęła niewyobrażalny postęp w leczeniu wielu skomplikowanych chorób i ciągle."— Zapis prezentacji:

1 Osiągnięcia w medycynie

2 Medycyna W ostatnich dziesięciu latach medycyna osiągnęła niewyobrażalny postęp w leczeniu wielu skomplikowanych chorób i ciągle się rozwija docierając do granic, aby odkryć leki dla chorych ciągle czekających na skuteczną terapię.

3 W ostatnich latach udało się dokonać wielu przełomowych odkryć w dziedzinie medycyny. Są to między innymi: Wyhodowanie nerki z komórek macierzystych Przeszczepy twarzy Hodowle skóry Wszczepienie sztucznego serca Płukanie płuc

4 Wyhodowanie nerki z komórek macierzystych W 2013 roku po raz pierwszy udało się wyhodować w pełni funkcjonalną nerkę. Organ ma zaledwie 2 cm średnicy – jednak posiada wszystkie 26 typów komórek nerek i działa poprawnie. Odkrycie to jest niezwykle istotne gdyż ciągle brakuje organów do przeszczepu, a oczekujących jest ciągle więcej niż dawców.

5 Przeszczepy twarzy Chirurdzy z USA przeprowadzili najrozleglejszy przeszczep twarzy, który objął także całą owłosioną skórę głowy, uszy i powieki pacjenta. Przeszczepu dokonano u 41-letniego mężczyzny, byłego strażaka. W 2001 roku pacjent doznał silnego poparzenia po tym, jak fragment rozżarzonego dachu spadł na niego podczas akcji gaśniczej. Patrick Hardison doznał poparzeń trzeciego stopnia twarzy i skóry głowy próbując ratować kobietę z płonącego domu. Pionierska operacja trwała 26 godzin. Prowadziły ją dwie ekipy chirurgów w NYU Langone Medical Center.

6 Hodowla skóry Skóra hodowana jest w tzw. biodrukarkach. Mając na względzie dobro chorych, którzy zostali okaleczeni np. w wyniku wypadku, czy poparzenia można w stosunkowo niedługim czasie wyhodować komórki skórne pokrywające całe ciało. Po przeszczepie ich rany goję się szybciej, aż o dwa tygodnie.

7 Wszczepienie sztucznego serca W Paryżu po raz pierwszy na świecie wszczepiono pacjentowi sztuczne serce. Udana operacja odbyła się pod koniec grudnia 2013 w szpitalu Georges Pompidou. Mężczyzna z nowym organem czuł się bardzo dobrze. Lekarze rokowali pacjentowi co najmniej 5 lat ze wszczepionym sztucznym sercem Carmat.

8 Płukanie płuc Opracowana technika płukania płuc może się przyczynić do uzdatnienia nawet 40% odrzucanych organów. Płuca są jednym z najtrudniej dostępnych organów wynika to z tego, że zaraz po zgonie bardzo często następuje ich mechaniczne uszkodzenie i dzięki właśnie przepłukaniu poza ciałem można je uratować i wykorzystać do przeszczepu.

9 Tempo błyskawiczne W takim tempie rozwoju medycyny możemy przypuszczać,że niedługo nie będzie choroby na którą nie było by recepty. Jednak pamiętajmy, że żyjemy w coraz bardziej zniszczonym środowisku i tak szybko jak udaje nam się rozwiązywać problemy natury medycznej tak szybko również możemy nabawić się chorób, których jeszcze nie znamy.


Pobierz ppt "Osiągnięcia w medycynie. Medycyna W ostatnich dziesięciu latach medycyna osiągnęła niewyobrażalny postęp w leczeniu wielu skomplikowanych chorób i ciągle."

Podobne prezentacje


Reklamy Google