Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Choroby Nowotworowe Prezentacja wykonana przez: Adriana Jaworskiego i Tomasza Koniecznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Choroby Nowotworowe Prezentacja wykonana przez: Adriana Jaworskiego i Tomasza Koniecznego."— Zapis prezentacji:

1 Choroby Nowotworowe Prezentacja wykonana przez: Adriana Jaworskiego i Tomasza Koniecznego

2 Co to jest nowotwór?  Jest to grupa, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki.

3 Typy nowotworów Nowotwór niezłośliwyNowotwór złośliwy Rośnie powoliRośnie szybko Zbita strukturaNacieka i przerasta tkanki Nie tworzy przerzutów Tworzy przerzuty

4 Rodzaje chorób nowotworowych

5 Mięsak  Mięsaki – wywodzą się z tkanek miękkich (miąższowej, łącznej, tłuszczowej, chrzęstnej, kostnej). Stanowią różnorodną grupę nowotworów złośliwych, ale występują znacznie rzadziej niż raki. Ponieważ rozwijają się w głębokich tkankach i narządach ich rozwój jest często utajony i rozpoznawane są najczęściej w stadium zaawansowanym w postaci dużego guza. Rokowanie jest poważne, ale istnieje szansa trwałego wyleczenia po terapii skojarzonej (chirurgia i radiochemioterapia). Niektóre z tych nowotworów rosną szybko, mają skłonność do wznowy i jak wszystkie nowotwory złośliwe wykazują zdolność do tworzenia przerzutów, nierzadko mnogich.

6 Rak  Raki – wywodzą się z tkanek nabłonkowych, wyścielających układ oddechowy, pokarmowy, moczowo-płciowy. Na ten typ nowotworu najczęściej chorują dorośli, wśród dzieci jest on rozpoznawany bardzo rzadko. U mężczyzn najczęściej rozpoznawany jest rak płuca, prostaty, głowy i szyi, a u kobiet rak piersi, szyjki macicy. Rak nie występuje w jednej postaci i rozwija się w różnej formie. Najczęściej w początkowym okresie występuje w postaci ograniczonego guza i w miarę postępu choroby może przyjąć postać naciekającą otaczające tkanki zdrowe i z czasem pojawiają się wrzodziejące, nierzadko krwawiące ogniska rozsiewu. Tempo wzrostu i zróżnicowania histopatologicznego mają istotne znaczenie rokownicze. Im wcześniej zostaje rozpoznany i włączone zostanie skojarzone leczenie przeprowadzone w możliwie krótkim czasie, tym wyższa szansa trwałego wyleczenia. Z reguły takie leczenie musi być agresywne, co może wiązać się z silnymi ostrymi odczynami obniżającymi komfort pacjenta. Ale są one przejściowe i szybko ulegają gojeniu po zakończeniu terapii.

7 Chłoniak  Chłoniaki – są to nowotwory rozwijające się w układzie chłonnym (węzły chłonne). Jest to grupa histopatologicznie różnorodna. Często pierwszym objawem są powiększone węzły chłonne, pojedyncze lub połączone w pakiety. Mogą rozwijać się w różnym, ale najczęściej młodym wieku. U ludzi starszych przebieg jest wolniejszy i rokowanie korzystniejsze. Jednym z typów chłoniaka jest ziarnica złośliwa. Wszystkie zaliczane są do grupy systemowych chorób nowotworowych, wymagają nierzadko długiej chemioterapii wielolekowej. Rokowanie jest wysoce korzystne w przypadkach chłoniaków miejscowo ograniczonych.Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego – zasadniczą grupę stanowią guzy mózgu wywodzące się z różnych komórek układu nerwowego. Do niekorzystnych rokowniczo należą glejaki wielopostaciowe. Leczeniem z wyboru jest chirurgia z uzupełniającą radioterapią. Do rzadko występujących należą nowotwory rdzenia kręgowego. Niektóre nowotwory z tej grupy są całkowicie wyleczalne.

8 Czerniak  Czerniak – jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z komórek barwnikowych (melanocyty), najczęściej skóry. Pierwszym sygnałem zezłośliwienia zmiany barwnikowej jest ujawnienie obwódki zapalnej (zaczerwienienie) wokół znamienia, jego wzrost, któremu może towarzyszyć powierzchniowe owrzodzenie. Czerniak należy do nowotworów o dużej dynamice wzrostu i powstawania mnogich przerzutów w różnych narządach. Profilaktyka polega na usuwaniu zmian barwnikowych skóry w miejscach narażonych na codzienne otarcia.

9 Objawianie się chorób nowotworowych Objawy nowotworu:  ciągły ból głowy  napady padaczki  powiększone węzły chłonne na szyi i pod pachami  chrypa lub zaburzenia przełykania trwające dłużej niż 3 tygodnie  ciągły kaszel, duszności  zaburzenia krzepnięcia krwi  powiększenie obwodu brzucha  zmiana wyglądu znamion barwnikowych  zmiana rytmu wypróżnień  utrata apetytu, nieuzasadniony spadek masy ciała, anemia, osłabienie  mdłości, wymioty,  ogólne przygnębienie, senność Dodatkowo u mężczyzn:  obrzęk jąder Dodatkowo u kobiet:  guzek piersi, zmiana wyglądu skóry  upławy  krwawienie

10 Powstawanie chorób nowotworowych  Nowotwory powstają z naszych własnych komórek. Wydaje się, że nowotwór może powstać z komórek, które są najmniej zróżnicowane, czyli z komórek mających cechy tak zwanych macierzystych. Znajdują się one we wszystkich tkankach naszego ciała. Powstają z nich komórki potomne, różnicujące się w dojrzałe komórki, pełniące określone funkcje w organizmie.  Nowotwór powstaje w wyniku poważnych, nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu genów. Przyczyną tych zmian są uszkodzenia DNA i zmiany epigenetyczne.

11 Jak zapobiegać chorobom nowotworowym 1. Nie pal i nie używaj tytoniu w żadnej postaci. 2. Utrzymuj prawidłową masę ciała. 3. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. 4. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia:  jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców;  ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych;  unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli. 5. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne (dotyczy to szczególnie dzieci). Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej i nie korzystaj z solarium. 6. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy. 7. Kobiety powinny pamiętać o tym, że:  karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią;  hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie. 8. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym.


Pobierz ppt "Choroby Nowotworowe Prezentacja wykonana przez: Adriana Jaworskiego i Tomasza Koniecznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google