Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZERNIAK ZŁOŚLIWY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZERNIAK ZŁOŚLIWY."— Zapis prezentacji:

1 CZERNIAK ZŁOŚLIWY

2 CO TO JEST CZERNIAK? To najgroźniejszy i najbardziej złożony
nowotwór skóry!!!

3 CZYNNIKI RYZYKA ROZWOJU RAKA SKÓRY
Genetyczne – nowotwór rozpoznany u bliskich Znamiona – liczne znamiona łagodne, złożone lub atypowe Rak skóry w wywiadzie – wcześniej rozpoznany czerniak lub inne nowotwory Immunosupresja – biorca przeszczepu, chory na AIDS Wrażliwość skóry – piegi, rude włosy, niebieskie oczy Ekspozycja na promienie UV

4 OBJAWY CZERNIAKA Czarny guzek często otoczony zapalnym rąbkiem
Nierówne brzegi i niejednolite zabarwienie znamienia barwnikowego (pieprzyka) Świąd w okolicy zmiany Krwawienie

5 LECZENIE BADANIE WĘZŁÓW WARTOWNICZYCH - zwykle chłonka (limfa) odpływa z okolicy czerniaka w kierunku najbliższego, pierwszego węzła chłonnego, tzw. węzła wartowniczego, znajdującego się na drodze jej odpływu. Węzeł pachwinowy (niebieski kolor)

6 USUNIĘCIE WIEKSZEJ LICZBY WĘZŁÓW CHŁONNYCH - oczyszczenie całego spływu chłonnego z komórek czerniaka i jego przerzutów poprzez operację węzłów lub ich wycięcie. ODLEGŁE PRZERZUTY – jeśli u osoby nie doszło do rozrzutu czerniaka nie więcej niż do trzech miejsc w jamie brzusznej i w klatce piersiowej można operacyjnie usunąć przerzuty.

7 IZOLOWANA TERAPIA KOŃCZYNOWA – bardzo złożony zabieg chirurgiczny u osób z czerniakiem na nodze lub ręce; wyizolowanie krwi dopływającej do kończyny i dostarczenie do kończyny leków przeciwnowotworowych w dużych stężeniach.

8 IMMUNOTERAPIA – wykorzystanie mechanizmu układu odpornościowego
CHEMIOTERAPIA – podawanie środków chemicznych przeciwko nowotworowi

9 ILE W POLAKU JEST „CZERNIAKU”?
W Polsce czerniak skóry jest rozpoznawany u ok osób rocznie. W ciągu 20 lat, między 1982r. a 2002 r., zanotowano w naszym kraju 300-procentowy wzrost zachorowań. Pod względem liczby zgonów z powodu czerniaka ok rocznie zajmujemy piąte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, po Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech.

10 JAK CHRONIĆ SKÓRĘ? Regularne badanie znamion barwnikowych oraz ich nie podrażnianie i unikanie wystawiania ich na długie kąpiele słoneczne Korzystanie z umiarem ze słońca (filtry przeciwsłoneczne) Regularne obserwowanie skóry

11 BIBLIOGRAFIA www.mamhakanaraka.pl www.czerniak.org.pl
Grafika

12 PREZENTACJE PRZYGOTOWAŁY
Katarzyna Wojnar z klasy 1 TA Angelika Poszwa z klasy 1 TA


Pobierz ppt "CZERNIAK ZŁOŚLIWY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google