Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

STOSUNKI POLSKO- KRZY Ż ACKIE ZA PANOWANIA DYNASTII PIASTÓW.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "STOSUNKI POLSKO- KRZY Ż ACKIE ZA PANOWANIA DYNASTII PIASTÓW."— Zapis prezentacji:

1 STOSUNKI POLSKO- KRZY Ż ACKIE ZA PANOWANIA DYNASTII PIASTÓW

2 DYNASTIA PIASTÓW

3 Krzyżacy Z chrześcijańskim Księstwem Mazowieckim sąsiadowały pogańskie plemię, które najeżdżały na kraj Konrada Mazowieckiego. Regularnie grabiły pobliskie Mazowsze. Książę był bezradny i nie miał pomysłu jak tu by się pozbyć dużego problemu, aż tu nagle... pomysł- sprowadzić za wszelką cenę Zakon Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

4 Jak pomyślał, tak i zrobił. Nawet w tak odległych czasach nikt za darmo nic nie robił, więc Mazowiecki Krzyżakom nadał Ziemie Chełmińską. Zakon niemiecki żył sobie tak spokojnie przez lata i prowadził częste akcje zbrojne nawracania pogan na terenach pruskich. Zdobywali łupy, bogacili się, aż wreszcie, co było do przewidzenia podbili pogan i założyli swoje państwo, ze stolicą w Malborku. Tak wybudowali przepiękny i nigdy nie zdobyty zamek.

5 POCZĄTKOWE ZIEMIE KRZYŻAKÓW

6 Jadwiga Andegaweńska stała się następczynią kronu. W wyniku układów politycznych zawarto związek małżeński młodziutkiej Jadwigi z księciem litewskim Jagiełłą. W dniu ślubu Jadwiga miała 12 lat, natomiast jej mąż 35.

7 Mimo, że Litwa przyjęła chrzest, Krzyżacy dalej grabili ich ziemie. Została przejęta ziemia,,Żmudź ''. Sojusznicy udzielili pomocy powstańcom, co było główną przyczyną wybuchu konfliktu na linii krzyżacko-polsko- litewski.

8 PRZYGOTOWANIA I PRZEBIEG NAJWIĘKSZEJ BITWY Władysław Jagiełło zobowiązał się odzyskać wszystkie ziemie utracone przez Polskę, Władysław Jagiełło zobowiązał się odzyskać wszystkie ziemie utracone przez Polskę, Zakon Krzyżacki starał się zanegować prawdziwość chrztu Litwy. Szerzył antypolską i antylitewską propagandę głosząc, że Litwa jest nadal pogańska i wzywając rycerzy Europy Zachodniej do świętej krucjaty przeciwko Litwinom, Zakon Krzyżacki starał się zanegować prawdziwość chrztu Litwy. Szerzył antypolską i antylitewską propagandę głosząc, że Litwa jest nadal pogańska i wzywając rycerzy Europy Zachodniej do świętej krucjaty przeciwko Litwinom, Zakon Krzyżacki po zakupie Nowej Marchii odmówił Polakom prawa do posiadania kilku pogranicznych miejscowości, które przyłączył do Polski Kazimierz Wielki (Santok, Osieczna, Drezdenko) ‏ Zakon Krzyżacki po zakupie Nowej Marchii odmówił Polakom prawa do posiadania kilku pogranicznych miejscowości, które przyłączył do Polski Kazimierz Wielki (Santok, Osieczna, Drezdenko) ‏ Krzyżacy nieprawnie otrzymali od Władysława Opolczyka ziemię dobrzyńską. Królestwo Polskie żądało jej zwrotu. Krzyżacy nieprawnie otrzymali od Władysława Opolczyka ziemię dobrzyńską. Królestwo Polskie żądało jej zwrotu.

9 PRZEBIEG WIELKIEJ WOJNY wojn ę wypowiedział wielki mistrz Zakonu – Ulryk von Jungingen. Na jesieni 1409 r. wojska krzy ż ackie spustoszyły pogranicze Wielkopolski i Mazowsza. Wojska polskie wyruszyły spod Ł ę czycy w kierunku Bydgoszczy, któr ą po kilku dniach obl ęż enia zdobyły. Na pocz ą tku pa ź dziernika zostaje podpisane na kilka miesi ę cy zawieszenie broni. wojn ę wypowiedział wielki mistrz Zakonu – Ulryk von Jungingen. Na jesieni 1409 r. wojska krzy ż ackie spustoszyły pogranicze Wielkopolski i Mazowsza. Wojska polskie wyruszyły spod Ł ę czycy w kierunku Bydgoszczy, któr ą po kilku dniach obl ęż enia zdobyły. Na pocz ą tku pa ź dziernika zostaje podpisane na kilka miesi ę cy zawieszenie broni. działania wojenne zostaj ą wznowione w 1410 r. Punktem zbiórki wojsk polskich, litewskich, tatarskich i ruskich był obóz pod Czerwi ń skiem. Poł ą czone wojska przekroczyły Wisł ę pod Czerwi ń skiem, po mo ś cie zbudowanym z łodzi, na pocz ą tku lipca 1410 r. i wkroczyły w granice pa ń stwa Zakonu Krzy ż ackiego. działania wojenne zostaj ą wznowione w 1410 r. Punktem zbiórki wojsk polskich, litewskich, tatarskich i ruskich był obóz pod Czerwi ń skiem. Poł ą czone wojska przekroczyły Wisł ę pod Czerwi ń skiem, po mo ś cie zbudowanym z łodzi, na pocz ą tku lipca 1410 r. i wkroczyły w granice pa ń stwa Zakonu Krzy ż ackiego.

10 BITWA POD GRUNWALDEM Do rozstrzygającego starcia doszło 15 lipca 1410 r. pod wsią Grunwald (Tannenberg). W bitwie pod Grunwaldem połączone wojska polsko-litewsko-taTarsko-rusko-morawskie pokonały wojska krzyżackie wspomagane przez rycerzy europejskich. W bitwie poległ wielki mistrz Ulrich von Jungingen. Spod Grunwaldu Jagiełło ruszył pod Malbork. Nie udało jednak mu się go zdobyć. Do rozstrzygającego starcia doszło 15 lipca 1410 r. pod wsią Grunwald (Tannenberg). W bitwie pod Grunwaldem połączone wojska polsko-litewsko-taTarsko-rusko-morawskie pokonały wojska krzyżackie wspomagane przez rycerzy europejskich. W bitwie poległ wielki mistrz Ulrich von Jungingen. Spod Grunwaldu Jagiełło ruszył pod Malbork. Nie udało jednak mu się go zdobyć. WOJCIECH KOSSAK DWA MIECZE

11 OPIS FAZOWY WOJNY FAZA I Na początku bitwy lekka jazda litewska uderzyła w artylerię i piechotę krzyżacką, która natychmiast rozgromiła oddziały krzyżackie FAZA II jazda krzyżacka zaatakowała prawe i lewe skrzydło armii Polsko-Litewskiej. W efekcie powstały dwa ośrodki walki. Ta faza bitwy trwała około godziny FAZA III wojska Krzyżackie wypchnęły pod las wojska litewskie, była to tzw. Ucieczka Litwinów (pod wodzą Witolda). Był to ruch taktyczny, który miał na celu odciągnięcie Krzyżaków od zasadniczej bitwy i uwikłanie ich w pogoń w lesie. Automatycznie na polu bitewnym pozostało mniej Krzyżaków FAZA IV wojska polskie w tym czasie walczyły w centrum i na lewym skrzydle. Atak odwodu polskiej jazdy rozerwał korpus sił krzyżackich. Polacy przeprowadzili decydujący atak, okrążyli wojska krzyżackie, które zmuszone zostały do poddania się FAZA V - ostatnia to zdobycie ta obozu krzyżackiego Bój trwał 6 i skończył się przed zachodem słońca

12 KRÓTKIE OPISY WYBRANYCH POTYCZEK Z KRZYŻAKAMI WW 1308 roku Krzyżacy napadli i spalili Gdańsk, a następnie zajęli całe Pomorze Gdańskie  w 1327-1332 wojna pomiędzy W.Łokietkiem, i Zakonem Krzyżackim. ww 1331 roku obrona/ wygrana w I bitwie pod Płowcami  9 9 kwiecień 1332 roku zakon krzyżacki ponownie napada na Polskę zagarniając Ziemię Dobrzyńską i Kujawy


Pobierz ppt "STOSUNKI POLSKO- KRZY Ż ACKIE ZA PANOWANIA DYNASTII PIASTÓW."

Podobne prezentacje


Reklamy Google