Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dyscyplina na zawodach – sankcje dyscyplinarne Czudec 2013 Opracował: Damian Lic.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dyscyplina na zawodach – sankcje dyscyplinarne Czudec 2013 Opracował: Damian Lic."— Zapis prezentacji:

1 Dyscyplina na zawodach – sankcje dyscyplinarne Czudec 2013 Opracował: Damian Lic

2 Podział zachowań: 1. niewłaściwe 2. grubiańskie 3. obraźliwe 4. agresja zachowania emocjonalne

3 1. Zachowanie niewłaściwe Niewłaściwe zachowanie członka zespołu, nieosiągające najniższej kategorii w klasyfikacji, nie podlega sankcjom. Obowiązkiem sędziego pierwszego jest zapobieganie osiąganiu przez zespół poziomu zachowania podlegającego sankcjom.

4 Niewłaściwe zachowanie - dwa etapy prewencji: Etap pierwszy: ustne upomnienie za pośrednictwem grającego kapitana Etap drugi: żółta karta dla członka (ów) zespołu. Takie upomnienie nie jest sankcją a tylko informacją o udzielonym upomnieniu dla członka zespołu (a pośrednio dla całego zespołu). Upomnienie takie jest zapisywane w protokole zawodów, ale nie powoduje żadnych innych konsekwencji.

5 Zachowanie niewłaściwe – przykłady: zawodnik przechodzi na stronę przeciwnika, by pokazać sędziemu ślad, że piłka upadła na linię boczną, a nie na aut, jak widział sędzia kilku zawodników podbiega do stanowiska sędziego I protestując przeciwko decyzji zawodnik macha ręką ("a, daj spokój") na sędziego po jego niekorzystnej dla siebie decyzji trener wchodzi w strefę zmian i dotyka sędziego II, by go zapytać, gdzie widział dotknięcie siatki

6 2. Zachowanie grubiańskie: 21.2.1 Zachowanie grubiańskie: gesty lub słowa pogardliwe, sprzeczne z dobrymi manierami lub zasadami moralnymi.

7 Zachowanie grubiańskie – przykłady: trener kopie w krzesło i je wywraca kapitan po usłyszeniu wyjaśnień od sędziego pierwszego uderza ręką w stanowisko sędziego szarpanie siatki po decyzji rzucanie przedmiotami (np. tabliczkami do zmian, butelką) zawodnik po udanej akcji cieszy się (przodem do siatki)/okazywanie radości w kierunku przeciwnika

8 3. Zachowanie obraźliwe: 21.2.2 Zachowanie obraźliwe: zniesławiające lub obraźliwe gesty lub słowa.

9 Zachowanie obraźliwe – przykłady: użycie wulgaryzmów w stosunku do sędziów lub przeciwników zawodnik bardzo mocno kopie piłkę obraźliwe gesty w stosunku do uczestników spotkania („palec wskazujący”)

10 3. Agresja: Agresja = dyskwalifikacja 21.2.3 Agresja: atak fizyczny, agresja lub grożenie.

11 Agresja – przykłady: atak na sędziego (fizyczny/słowny) celowe uderzenie piłką w sędziego zawodnik przez siatkę grozi pięścią przeciwnikowi zawodnik niezadowolony z decyzji SI w czasie konsultacji SI z SL rzucił koszulką (otrzymał karę), po czym zaczął bić brawo SI (został wykluczony), dalej bije brawo SI

12 Zachowania emocjonalne – przykłady zawodnik po własnym błędzie gryzie siatkę zawodniczka po agresywnym zachowaniu się kibiców podczas przerwy w grze odreagowując odwróciła się do kibiców, podniosła koszulkę do publiczności pokazując to, co ma pod koszulką przekleństwa pod nosem zawodnik po udanej akcji cieszy się (tyłem do siatki) po niekorzystnej decyzji sędziego asystent trenera wstaje z ławki i krzyczy do kapitana "idź i zapytaj, czemu taka decyzja!"

13 Współpraca Komisji Sędziowskiej

14 Jak współpracować? a) SI i SII - zachowanie niewłaściwe i grubiańskie b) SI i SII – zachowanie obraźliwe i agresja c) SI i SL w każdym z przypadków


Pobierz ppt "Dyscyplina na zawodach – sankcje dyscyplinarne Czudec 2013 Opracował: Damian Lic."

Podobne prezentacje


Reklamy Google