Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczne wakacje 2016. Pamiętaj, że brązowa skóra wcale nie jest zdrowa !!!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczne wakacje 2016. Pamiętaj, że brązowa skóra wcale nie jest zdrowa !!!"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczne wakacje 2016

2 Pamiętaj, że brązowa skóra wcale nie jest zdrowa !!!

3

4 Rodzaje promieniowania ultrafioletowego: Promieniowanie UVC Promieniowanie UVA Promieniowanie UVB

5

6 Promieniowanie UVC Jest prawie całkowicie pochłanianie przez warstwę ozonową atmosfery, nie występuje w świetle słonecznym docierającym do powierzchni Ziemi.

7 Naturalne źródło promieniowania UV: Promieniowanie UVA ok. 95% - promieniowanie o najdłuższej fali i mniejszej energii. Natężenie jest stałe przez cały dzień. Przenika przez chmury, szyby okienne przenikając do głębokich warstw skóry właściwej. Powoduje zaczerwienienie skóry i brązowienie jej. Jest przyczyną szybszego starzenia się skóry.

8 Naturalne promieniowanie UV: Promieniowanie UVB ok. 5% - charakteryzuje się krótką falą i większą energią, jest niebezpieczna dla zdrowia. Jest filtrowana przez chmury, szyby. Nie wnika w głąb skóry. Działa na poziomie naskórka. Odpowiedzialne jest za poparzenie skóry i wystąpienie rumienia, co powoduje zmiany nowotworowe.

9 Minusy opalania: Przedwczesne starzenie się skóry, Nowotwory skóry – czerniak złośliwy, Przebarwienia skóry Zaskórniki, Nadprodukcja wolnych rodników Osłabienie odporności organizmu – immunosupresja Choroby oczu, Rumień i oparzenia słoneczne Reakcje fotouczulające.

10 Zalecane środki ochrony Ograniacz przebywanie na słońcu w godzinach od 10:00 do 14:00, Rób przerwy w opalaniu się Noś ubrania ochronne na twarz, oczy, szyję, Noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem, Używaj kremy z filtrami Unikaj korzystania z solarium.

11

12 Przeciwwskazania do korzystania z solarium Z solarium nie powinny korzystać dzieci i kobiety w ciąży, Osoby z chorobami serca, nerek, nadciśnieniem, miażdżycą, cukrzycą, gruźlicą, padaczką, Osoby ze skłonnością do przebarwień, opryszczek, grzybicy. Nie należy opalać blizn, ran, skóry po depilacji.

13

14 - NIE KĄP SIĘ W MIEJSCACH NIEDOZWOLONYCH - - NIGDY NIE SKACZ DO WÓD O NIEZNANYM DNIE - - NIE ZANURZAJ GŁOWY PO DŁUGIM PRZEBYWANIU NA SŁOŃCU - - NIE RÓB HAŁASU – RATOWNIK MOŻE NIE USŁYSZEĆ WOŁANIA O POMOC! Zasady bezpiecznej kąpieli

15 Wycieczka w góry, do lasu Przed wyjściem w góry sprawdź prognozę pogody Zaopatrz się w apteczkę i telefon komórkowy Weź ze sobą wodę, jedzenie i ciepłe ubrania Nigdy nie schodź ze szlaku i nie oddalaj się od grupy Uważaj na kleszcze i komary, używaj odpowiedniej odzieży i preparatów odstraszających. Nie zbieraj grzybów jeżeli nie jesteś pewien czy są jadalne.


Pobierz ppt "Bezpieczne wakacje 2016. Pamiętaj, że brązowa skóra wcale nie jest zdrowa !!!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google