Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasze pierwsze kroki w odkrywaniu fotografii. Instrukcja do ćwiczenia 1.Przygotowanie aparatu (włożenie filmu) 2.Ustawienie obiektu/osoby fotografowanego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasze pierwsze kroki w odkrywaniu fotografii. Instrukcja do ćwiczenia 1.Przygotowanie aparatu (włożenie filmu) 2.Ustawienie obiektu/osoby fotografowanego."— Zapis prezentacji:

1 Nasze pierwsze kroki w odkrywaniu fotografii

2 Instrukcja do ćwiczenia 1.Przygotowanie aparatu (włożenie filmu) 2.Ustawienie obiektu/osoby fotografowanego 3.Ustawienie oświetlenia na obiekt/osobę 4.Zrobienie zdjęć 5.Wyjęcie filmu z aparatu 6.Nawinięcie filmu na szpule i włożenie do koreksu

3 7. Wywołanie, płukanie, utrwalanie, płukanie i zwilżanie filmu 8. Wysuszenie filmu 9. Włożenie filmu do powiększalnika 10. Naświetlanie materiału światłoczułego 11. Wywołanie, płukanie, utrwalenie, płukanie i zwilżanie zdjęcia 12. Wysuszenie zdjęcia

4

5 A - Lampa nr 1 ma charakter wypełnienia (światło rozproszone), natomiast lampa nr 2 jest światłem rysującym. Ustawienie to charakteryzuje się dosyć równym oświetleniem postaci. B - Lampa nr 1 i 2 ustawione po tej samej stronie aparatu. Charakteryzuje się nieco mniej równym oświetleniem niż ustawienie A jednak cień jest mniejszy niż w przypadku użycia jednej lampy.

6 Ustawiając przysłonę podczas wykonywania zdjęcia regulujemy ilość padającego światła na materiał światłoczuły. Przysłona wiąże się z głębią ostrości. Głębia ostrości jest to odległość od najbliższego ostrego elementu w kadrze do najdalszego ostrego elementu w kadrze. Zdjęcia wykonane z maksymalnie otwartą przysłoną zwykle mają ostrość jedynie w punkcie ustawienia, zamykając przysłonę możemy dojść do momentu, gdy praktycznie cały obszar kadru znajduje się w ostrości. Wykonanie prawidłowo naświetlonej fotografii wymaga ustawienia odpowiednich wartości przysłony, czasu naświetlania i czułości materiału światłoczułego. Opanowanie ustawiania tych wartości pozwala na robienie udanych zdjęć w różnych warunkach.

7

8 Gdy mamy przygotowane wszystkie składniki, najlepiej w osobnych pojemnikach, możemy zająć się nałożeniem filmu na szpule. W tym celu w ciemni wyciągamy film z kasetki, odcinamy końcówkę i nawijamy. Następnie wkładamy szpulę do koreksu i dokładnie płuczemy. Po dokładanym wypłukaniu wlewamy wywoływacz. Należy teraz co jakiś czas poruszać negatywem żeby dobrze rozprowadzić chemię. Na koniec kąpiel w utrwalaczu. Nie podaje czasu poszczególnych kąpieli w chemii, ponieważ dla każdego rodzaju składników jest ona inna. Najlepiej przeczytać instrukcję na opakowaniu. Po utrwaleniu koreks można otworzyć. Negatyw płuczemy pod bieżącą wodą ok. 10-15 minut, używamy do tego celu specjalnego wężyka, który z jednej strony przyczepiamy do kranu z drugiej do koreksu. Na koniec płuczemy w specjalnym płynie do płukania negatywów np. FOTONAL. Należy pamiętać aby negatywy suszyć w czystym pomieszczeniu, bez przeciągu i w którym nie przebywają ludzie, żeby uniknąć unoszenia i osiadania na negatywie kurzu.

9

10 CIEMNIA

11 Po ustawieniu wielkości oraz ostrości zakrywamy światło czerwoną szybką i podkładamy materiał światłoczuły. Ustawiamy czas i przykrywamy czarną blaszką 2/3 materiału. Następnie przesuwamy blaszkę na 1/3 materiału, i ostatni raz bez. Naświetlony materiał wkładamy do wywoływacza na trzy minuty. Po tym czasie przekładamy do kuwety z wodą. Po 30 sec przekładamy do utrwalacza na 8 min. Następnie 10-cio minutowa kąpiel w wodzie a potem 2 min w zwilżaczu. Na koniec zdjęcie przekładamy do suszarki i gotowe

12

13 Wszystkie informacje zawarte w prezentacji uzyskałam ze stron: https://www.szerokikadr.pl/poradnik?gclid=CN_HsrCb88UCFasMcwodjRMAbQv https://www.szerokikadr.pl/poradnik/portret-studyjny-na-zlecenie-w-praktyce- krok-po-kroku https://www.szerokikadr.pl/poradnik/portret-studyjny-na-zlecenie-w-praktyce- krok-po-kroku https://fotografia.wordpress.com/porady/jak-zrobic-portret-w-studiu/ http://www.fotoin.net/oraz wiedzy zdobytej na lekcjach http://www.fotoin.net/ Źródła grafiki: 10 slajd -http://neratius.republika.pl/ciemniaopemus6.html http://fotociemnia.pl/akcesoria-do-ciemni/727-adox-powiekszalnik-na-film- 135.htmlhttp://neratius.republika.pl/ciemniaopemus6.html http://fotociemnia.pl/akcesoria-do-ciemni/727-adox-powiekszalnik-na-film- 135.html 9 slajd- własne zeskanowane negatywy 7 slajd - http://www.fotoin.net/teksty/tradycyjna/03.htmlhttp://www.fotoin.net/teksty/tradycyjna/03.html 5 slajd - http://www.fotoin.net/teksty/podstawy/07.htmlhttp://www.fotoin.net/teksty/podstawy/07.html 3 slajd - http://www.forumphoto.pl/topic/24965-smena-8m-zakladanie-filmu/ http://www.optyczne.pl/320.1-artyku%C5%82-Legendarne_aparaty_- _Mamiya_6_Mamiya_6__czyli_ruszaj_ty%C5%82em.html http://wyobrazsobie.komputerswiat.pl/foto/sprzet-foto/2010/08/kolejna- wspaniala-klisza-opuszcza-rynek-foto.aspxhttp://www.forumphoto.pl/topic/24965-smena-8m-zakladanie-filmu/ http://www.optyczne.pl/320.1-artyku%C5%82-Legendarne_aparaty_- _Mamiya_6_Mamiya_6__czyli_ruszaj_ty%C5%82em.html http://wyobrazsobie.komputerswiat.pl/foto/sprzet-foto/2010/08/kolejna- wspaniala-klisza-opuszcza-rynek-foto.aspx


Pobierz ppt "Nasze pierwsze kroki w odkrywaniu fotografii. Instrukcja do ćwiczenia 1.Przygotowanie aparatu (włożenie filmu) 2.Ustawienie obiektu/osoby fotografowanego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google