Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nasze pierwsze kroki w odkrywaniu fotografii. Instrukcja do ćwiczenia 1.Przygotowanie aparatu (włożenie filmu) 2.Ustawienie obiektu/osoby fotografowanego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nasze pierwsze kroki w odkrywaniu fotografii. Instrukcja do ćwiczenia 1.Przygotowanie aparatu (włożenie filmu) 2.Ustawienie obiektu/osoby fotografowanego."— Zapis prezentacji:

1 Nasze pierwsze kroki w odkrywaniu fotografii

2 Instrukcja do ćwiczenia 1.Przygotowanie aparatu (włożenie filmu) 2.Ustawienie obiektu/osoby fotografowanego 3.Ustawienie oświetlenia na obiekt/osobę 4.Zrobienie zdjęć 5.Wyjęcie filmu z aparatu 6.Nawinięcie filmu na szpule i włożenie do koreksu

3 7. Wywołanie, płukanie, utrwalanie, płukanie i zwilżanie filmu 8. Wysuszenie filmu 9. Włożenie filmu do powiększalnika 10. Naświetlanie materiału światłoczułego 11. Wywołanie, płukanie, utrwalenie, płukanie i zwilżanie zdjęcia 12. Wysuszenie zdjęcia

4

5 A - Lampa nr 1 ma charakter wypełnienia (światło rozproszone), natomiast lampa nr 2 jest światłem rysującym. Ustawienie to charakteryzuje się dosyć równym oświetleniem postaci. B - Lampa nr 1 i 2 ustawione po tej samej stronie aparatu. Charakteryzuje się nieco mniej równym oświetleniem niż ustawienie A jednak cień jest mniejszy niż w przypadku użycia jednej lampy.

6 Ustawiając przysłonę podczas wykonywania zdjęcia regulujemy ilość padającego światła na materiał światłoczuły. Przysłona wiąże się z głębią ostrości. Głębia ostrości jest to odległość od najbliższego ostrego elementu w kadrze do najdalszego ostrego elementu w kadrze. Zdjęcia wykonane z maksymalnie otwartą przysłoną zwykle mają ostrość jedynie w punkcie ustawienia, zamykając przysłonę możemy dojść do momentu, gdy praktycznie cały obszar kadru znajduje się w ostrości. Wykonanie prawidłowo naświetlonej fotografii wymaga ustawienia odpowiednich wartości przysłony, czasu naświetlania i czułości materiału światłoczułego. Opanowanie ustawiania tych wartości pozwala na robienie udanych zdjęć w różnych warunkach.

7

8 Gdy mamy przygotowane wszystkie składniki, najlepiej w osobnych pojemnikach, możemy zająć się nałożeniem filmu na szpule. W tym celu w ciemni wyciągamy film z kasetki, odcinamy końcówkę i nawijamy. Następnie wkładamy szpulę do koreksu i dokładnie płuczemy. Po dokładanym wypłukaniu wlewamy wywoływacz. Należy teraz co jakiś czas poruszać negatywem żeby dobrze rozprowadzić chemię. Na koniec kąpiel w utrwalaczu. Nie podaje czasu poszczególnych kąpieli w chemii, ponieważ dla każdego rodzaju składników jest ona inna. Najlepiej przeczytać instrukcję na opakowaniu. Po utrwaleniu koreks można otworzyć. Negatyw płuczemy pod bieżącą wodą ok minut, używamy do tego celu specjalnego wężyka, który z jednej strony przyczepiamy do kranu z drugiej do koreksu. Na koniec płuczemy w specjalnym płynie do płukania negatywów np. FOTONAL. Należy pamiętać aby negatywy suszyć w czystym pomieszczeniu, bez przeciągu i w którym nie przebywają ludzie, żeby uniknąć unoszenia i osiadania na negatywie kurzu.

9

10 CIEMNIA

11 Po ustawieniu wielkości oraz ostrości zakrywamy światło czerwoną szybką i podkładamy materiał światłoczuły. Ustawiamy czas i przykrywamy czarną blaszką 2/3 materiału. Następnie przesuwamy blaszkę na 1/3 materiału, i ostatni raz bez. Naświetlony materiał wkładamy do wywoływacza na trzy minuty. Po tym czasie przekładamy do kuwety z wodą. Po 30 sec przekładamy do utrwalacza na 8 min. Następnie 10-cio minutowa kąpiel w wodzie a potem 2 min w zwilżaczu. Na koniec zdjęcie przekładamy do suszarki i gotowe

12

13 Wszystkie informacje zawarte w prezentacji uzyskałam ze stron: https://www.szerokikadr.pl/poradnik?gclid=CN_HsrCb88UCFasMcwodjRMAbQv https://www.szerokikadr.pl/poradnik/portret-studyjny-na-zlecenie-w-praktyce- krok-po-kroku https://www.szerokikadr.pl/poradnik/portret-studyjny-na-zlecenie-w-praktyce- krok-po-kroku https://fotografia.wordpress.com/porady/jak-zrobic-portret-w-studiu/ wiedzy zdobytej na lekcjach Źródła grafiki: 10 slajd -http://neratius.republika.pl/ciemniaopemus6.html 135.htmlhttp://neratius.republika.pl/ciemniaopemus6.html 135.html 9 slajd- własne zeskanowane negatywy 7 slajd - 5 slajd - 3 slajd - _Mamiya_6_Mamiya_6__czyli_ruszaj_ty%C5%82em.html wspaniala-klisza-opuszcza-rynek-foto.aspxhttp://www.forumphoto.pl/topic/24965-smena-8m-zakladanie-filmu/ _Mamiya_6_Mamiya_6__czyli_ruszaj_ty%C5%82em.html wspaniala-klisza-opuszcza-rynek-foto.aspx


Pobierz ppt "Nasze pierwsze kroki w odkrywaniu fotografii. Instrukcja do ćwiczenia 1.Przygotowanie aparatu (włożenie filmu) 2.Ustawienie obiektu/osoby fotografowanego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google