Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skanowanie obrazów i rysunków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skanowanie obrazów i rysunków"— Zapis prezentacji:

1 Skanowanie obrazów i rysunków
Skanowanie to proces przetwarzania dokumentów papierowych do postaci cyfrowej, w celu dalszej obróbki na komputerze. Tak zeskanowany dokument może być używany przez wiele osób jednocześnie nie powodując utraty jakości dokumentu papierowego.

2 Skanery płaskie Swoim wyglądem przypomina kserokopiarkę.
Ruchomym elementem jest górna część skanera, mianowicie pokrywa, pod którą znajduje się szyba. Skanując kładziemy na szybę interesujący nas tekst lub fotografię pamiętając o tym że umieszczamy stroną właściwą do spodu. W trakcie pracy skanera pod szybą porusza się zespół lampa-lustro. Podłączając skaner płaski do komputera należy używano interfejsu SCSI lub port równoległy Centronics. Skanery płaskie charakteryzują się rozdzielczością optyczną wynoszącą od 300x600 dpi do 2400x4800 dpi. Urządzenia te możemy spotkać w wersji czarno-białej lub kolorowej. Skanery płaskie znalazły zastosowanie w profesjonalnych pracach graficznych oraz w pracy biurowej. Coraz częściej można spotkać do skanerów specjalne przystawki DIA niezbędne do skanowania przezroczy.

3 Skanery bębnowe Skaner bębnowy (ang. drum scanner) - urządzenie peryferyjne komputera pozwalające na stworzenie postaci cyfrowej obrazu z oryginałów transparentnych (przeźroczystych) czyli slajdów lub negatywów fotograficznych. W trakcie skanowania bęben obraca się z prędkością od kilkuset do ponad 1500 obrotów na minutę pod głowicą skanującą. Skanery bębnowe stosowane są w profesjonalnych studiach graficznych ze względu na wysoką jakość uzyskiwanych obrazów. Charakteryzują się wysoką rozdzielczością (do kilku tysięcy dpi), co pozwala np. uzyskać dobrej jakości obraz z przeznaczeniem do druku w formacie A3 z zeskanowanego slajdu 35 mm.Drugim wyróżniającym je parametrem jest wysoka gęstość optyczna D i więcej, która odpowiada za prawidłowe wydobywanie szczegółów z bardzo ciemnych i jasnych fragmentów negatywów i slajdów.


Pobierz ppt "Skanowanie obrazów i rysunków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google