Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Nadleśnictwa Janów Lubelski. Nadleśnictwo w Janowie Lubelskim jest położone w południowo- zachodniej części województwa lubelskiego i północno-

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Nadleśnictwa Janów Lubelski. Nadleśnictwo w Janowie Lubelskim jest położone w południowo- zachodniej części województwa lubelskiego i północno-"— Zapis prezentacji:

1 Historia Nadleśnictwa Janów Lubelski

2 Nadleśnictwo w Janowie Lubelskim jest położone w południowo- zachodniej części województwa lubelskiego i północno- wschodniej części województwa podkarpackiego.

3 Lasy Janowskie obejmują środkową część Puszczy Solskiej, stanowiącą jeden z najbardziej rozległych i zwartych kompleksów leśnych w Polsce

4 Ślady bytności człowieka znane są z czasów prehistorycznych. Nadleśnictwo powstało w XIV wieku. Zostało założone przez Jana Zamojskiego. Zajmuje powierzchnię 31600 ha.

5 Do najstarszych form eksploatacji leśnej należało pszczelnictwo i łowiectwo. Pszczelnictwo uprawiane było jako bartnictwo i pasiecznictwo. W niewielkim tylko zakresie odbywało się w lasach Ordynacji wypalanie popiołu. Dość licznie spotykane były w dobrach ordynackich tartaki, w których wyrabiano sortymenty drewna budulcowego.

6 W okresie międzywojennym gospodarka w majątku Zamoyskich zaczęła podupadać, co spowodowało powstanie znacznych zaległoścpodatkowych i niewypłacalność właścicieli. Dla wyrównania tych zaległości przekazano na rzecz Skarbu Państwa ok. 9 tys. ha lasów, znajdujących się w obrębach Ruda i Szklarnia.

7 Lata po II wojnie światowej charakteryzują się bardzo częstymi zmianami struktury zarządzania lasami. Przez pierwsze lata powojenne obowiązywał podział na Nadleśnictwa Janów Lubelski, Modliborzyce i Lipa należące do OZLP Lublin oraz Rzeczyca Długa – OZLP Przemyśl.

8 W roku 1976 przeprowadzono urządzanie lasów doświadczalnych wprowadzając zmianę numeracji oddziałów, aby uzyskać jednolitą numerację na całej powierzchni. W roku 1980 rozwiązano Zarząd Lasów Doświadczalnych IBL, a administrację tymi lasami przyjęło Nadleśnictwo Janów Lubelski, dzielące się tym razem na 4 obręby: Władysławów, Janów, Modliborzyce i Lipa.

9 W roku 1984 w miejsce Nadleśnictwa Janów Lubelski powołano Partyzancki Park Pamięci Narodowej, który powstał jako jednostka przestrzenna i gospodarcza w miejsce byłego Nadleśnictwa Janów Lubelski.

10 W 1990 r. na podstawie Decyzji Nr 8 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dn. 20.07.1990 w miejsce Partyzanckiego Parku Pamięci Narodowej ponownie powołano Nadleśnictwo Janów Lubelski. Od 1994 roku Nadleśnictwo Janów jest Leśnym Kompleksem Promocyjnym, jednym z 25 w kraju. Przygotowały: Izabela Jargiło, Natalia Abram, Aleksandra Mróz Klasa V Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Krzemieniu


Pobierz ppt "Historia Nadleśnictwa Janów Lubelski. Nadleśnictwo w Janowie Lubelskim jest położone w południowo- zachodniej części województwa lubelskiego i północno-"

Podobne prezentacje


Reklamy Google