Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Numer 4 Styczeń A w tym numerze: Rozrywka Recenzje : Niezwykłe wieści z biblioteki Wywiad Karnawał !!! Numer przygotowali: Ada Wielgopolan Michał Witkowski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Numer 4 Styczeń A w tym numerze: Rozrywka Recenzje : Niezwykłe wieści z biblioteki Wywiad Karnawał !!! Numer przygotowali: Ada Wielgopolan Michał Witkowski."— Zapis prezentacji:

1 Numer 4 Styczeń A w tym numerze: Rozrywka Recenzje : Niezwykłe wieści z biblioteki Wywiad Karnawał !!! Numer przygotowali: Ada Wielgopolan Michał Witkowski Dominika Modzelewska Zuzia Ochenkowska Patryk Smereczyński Krzysztof Charuta

2 Nasi reporterzy zapytali uczniów i pracowników szkoły o ich postanowienia i marzenia noworoczne. Szok:- Co chcielibyście, aby zmieniło się w naszej szkole w tym roku? Uczniowie z „0’’:- Dobrze by było,żeby były dłuższe przerwy i żeby koledzy się nie wygłupiali; żeby panie w starszych klasach były fajne i żeby była większa sala gimnastyczna! Szok;- Jakie są wasze noworoczne marzenia i postanowienia? Uczniowie z „0”:- Mieć więcej kolegów i koleżanek i dobre stopnie. Nauczyciele odpowiedzieli, że szkoła im się podoba, ale chcieliby, żeby dzieci były grzeczniejsze i ich słuchały.

3 Film nakręcony na podstawie powieści Kathrine Paterson opowiada historię przyjaźni dwójki dzieci – Jessa i Leslie. Jess Aarons to chłopiec z biednej rodziny, który ma dwie pasje – rysowanie i bieganie. Właśnie ta druga pasja skłania go do udziału w szkolnym wyścigu. Konkurs wygrywa jednak nowa i niezbyt lubiana uczennica – Leslie Burke.Kathrine Paterson Pomimo przegranej Jess zaprzyjaźnia się z Leslie, która postanawia odnaleźć dla nich miejsce z dala od problemów i dokuczających im w szkole dzieciaków. Odkrywają w lesie magiczną krainę, którą nazywają Terabithią. Są jej władcami, a dostają się do niej za pomocą liny przywiązanej do drzewa nad strumieniem. Odnawiają tam stary domek na drzewie i spędzają w nim każdą wolną chwilę.

4 Czeka na nich wiele wspaniałych niespodzianek – polowania na gigantyczne i, jak się okazuje, miłe trolle, walki z groźnymi wiewiórami i ucieczki przed niebezpiecznymi włochatymi sępami, które są odzwierciedleniem ich szkolnych wrogów. Wspaniała zabawa i cudowna przyjaźń zostają nagle przerwane tragicznym wydarzeniem, które zmienia jednego z głównych bohaterów na zawsze. Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Most_do_Terabithii

5 Słowo od autora książki „DZIADEK I NIEDŹWIADEK” -Łukasza Wierzbickiego „O niedźwiedziu Wojtku usłyszałem po raz pierwszy od mojej sąsiadki. Pani Ania wspominała o misiu, który służył w Armii Andersa, a ja pokręciłem głową niedowierzaniem. -To chyba jakaś bajka dla dzieci - stwierdziłem z uśmiechem. Zacząłem szperać w domowej bibliotece, historia niezwykłego zwierzaka nie dawała mi bowiem spokoju. Jakież było moje zdziwienie, gdy w książkach ll wojnie światowej znalazłem opisy i zdjęcia przedstawione najprawdziwszego niedźwiedzia uprawiającego zapasy z żołnierzami.

6 Wspólna historia niedźwiedzia i polskich żołnierzy rozpoczęła się najprawdopodobniej w Persji w kwietniu1942 roku. Grupa Polaków w drodze do Palestyny kupiła od miejscowego chłopca niedźwiadka sierotę. Misia karmiono skondensowanym mlekiem i pościelono mu legowisko w jednym z namiotów. Wojtek, bo tak ochrzczono kosmatą maskotkę, sprawiał wiele zamieszania, ale był też źródłem mnóstwa radości. Szybko stał się ulubieńcem 22. Kompanii Transportowej, do której został przekazany. Po przybyciu do Europy niedźwiedź uczestniczył w działaniach wojennych. W trakcie przygotowań do bitwy o Monte Cassino dźwigał pociski artyleryjskie. Jego podobizna została umieszczona na oficjalnym emblemacie kompanii.

7 Po zakończeniu wojny kompania przeniosła się wraz z niedźwiedziem do Szkocji. Żołnierze rozjechali się po świecie, a Wojtek zamieszkał w zoo w Edynburgu. Czytałem relację, widziałem zdjęcia i filmy, a jednak historia niedźwiedzia z Armii Andersa nadal wydaje mi się niewiarygodna. Wciąż zastanawiam się, jak to możliwe, że niedźwiadek z płóciennego wora wzięła udział w ll wojnie światowej, że wspierał polskich żołnierzy w najcięższych czasach. Na dodatek udowodnił, że zwierzęta są wspaniałymi przyjaciółmi. I że potrafi być znaczenie ciekawsze niż wymyślone historie …”

8 Karnawał – inaczej zapusty, mięsopust – okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli a kończy w Środę Popielcową. Nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa (carne mięso + valere obowiązywać, być ważnym, królować) lub "carne" - mięso + "vale" - żegnaj), przed rozpoczynającym się Wielkim Postem. Inne znaczenie tej nazwy, każe szukać jej źródeł w (łac. carrus navalis wóz w kształcie okrętu), nazwie wozu,który uczestniczył w procesji świątecznej ku czci bogini Izydy, a później Dionizosa w starożytnym Rzymie.

9 Karnawał wywodzi się z kultów płodności i z kultów rolniczych. Od głębokiej przeszłości utrzymywało się przekonanie, że im wyższe będą skoki, tym wyżej będzie rodziło zboże. Między innymi dlatego Karnawał jest tak ściśle związany z tańcami. W wielu krajach europejskich, zwłaszcza na wsiach praktykowano także tańce dookoła ogniska, najczęściej w formie koła. Źródło: http://pl.wikipedia.org.pl


Pobierz ppt "Numer 4 Styczeń A w tym numerze: Rozrywka Recenzje : Niezwykłe wieści z biblioteki Wywiad Karnawał !!! Numer przygotowali: Ada Wielgopolan Michał Witkowski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google