Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nadleśnictwo Trzebież Zalesie 1, gmina Police, woj. zachodniopomorskie Nadleśnictwo Trzebież prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 25 tys. ha.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nadleśnictwo Trzebież Zalesie 1, gmina Police, woj. zachodniopomorskie Nadleśnictwo Trzebież prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 25 tys. ha."— Zapis prezentacji:

1 Nadleśnictwo Trzebież Zalesie 1, gmina Police, woj. zachodniopomorskie Nadleśnictwo Trzebież prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 25 tys. ha i pozyskuje rocznie ok. 120 tys. m sześc. drewna

2 Położenie Część zachodnia nadleśnictwa to lądowa granica Polski z Niemcami Od północy i wschodu – wody Zalewu Szczecińskiego i Roztoki Odrzańskiej Od południa miasto Szczecin Położenie charakterystyczne – wjazd i wyjazd przez miasto Szczecin i jego okolice. Powierzchnia nadleśnictwa 24 950 ha, w tym 14 686 ha lasy ochronne (ok. 60% powierzchni ) W skład nadleśnictwa wchodzi: -12 leśnictw (średnia powierzchnia jednego leśnictwa to ponad 2000 ha) – gospodarstwo szkółkarskie Nadleśnictwo znajduje się w zasięgu terytorialnym gmin: – Police, Nowe Warpno, Dobra, Miasto Szczecin. Historia Nadleśnictwa Nadleśnictwo Trzebież zostało utworzone z dniem 01.10.1970 roku ( w miejsce dotychczasowych: Trzebież, Jasienica, Tanowo).. Nazwa Puszczy pochodzi od zamieszkującego ją w przeszłości wieleckiego plemienia Wkrzan, należącego do grupy Słowian Zachodnich – Pomorzan. O wkraczaniu we wczesnym średniowieczu osadnictwa rolniczego na terenie Puszczy świadczy nazwa Trzebież (1202 r.).

3 Ścieżki rowerowe, którymi przemierzamy w wolnym czasie

4 Wrzesień i październik to w naszym gimnazjum miesiące o charakterze ekologicznym. Tradycyjnie już uczestniczymy w Akcji Nadleśnictwa Trzebież i Gminy Police „Sprzątanie Świata" i "Ratujmy Kasztanowce", a pod koniec października wszystkie klasy pierwsze naszego gimnazjum jadą do Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu, gdzie uczestniczymy w szeregu doświadczeń. W wyniku realizacji projektu w Zalesiu powstało centrum edukacji ekologicznej. Innowacyjność projektu polega na udostępnieniu możliwości poznawania, w sposób interaktywny, bogactwa przyrody znajdującej się w pobliskim otoczeniu, a także krzewienie świadomości ekologicznej wśród uczestników programu.

5 Rezerwat faunistyczny „Świdwie” Data utworzenia: 14.01.1963 r. Powierzchnia: 891,28 z czego 253,45 na gruntach Nadleśnictwa Trzebież Leśnictwo: Zalesie Rezerwat jest obszarem o międzynarodowym znaczeniu dla ptactwa wodnego i został wpisany na listę obiektów Konwencji Ramsar w 1984r.

6 Zimowe dokarmianie zwierzyny Uczniowie dojechali autokarem a dalej pieszo dotarli do paśnika w Leśnictwie Tanowo, gdzie pod czujnym okiem myśliwych wyłożyli karmę dla zgłodniałych mieszkańców naszej puszczy. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści Przemysława Malca redaktora telewizyjnego magazynu,,Darz Bór''. Przeprowadzono konkurs wiedzy przyrodniczej i jak zwykle wykazali się wielką znajomością tematu. Potem był posiłek przy ognisku i nagrody za udział w konkursie, wszystko sfinansowane i przygotowane przez myśliwych. Od leśników z Nadleśnictwa Trzebież uczniowie otrzymali foldery o zwierzętach naszych lasów i pamiątkowe gadżety. Największą jednak dla dzieciaków nagrodą była chyba możliwość udzielenia wypowiedzi przed kamerami TV i rozmowa z panią redaktor Radia RMF.Tradycyjnie z okazji Dnia Dokarmiania Zwierzyny Leśnej, który obchodzimy 11 lutego organizujemy tego typu zajęcia i akcje.

7 Edukacja Ekologiczna w Zalesiu – w Nadleśnictwie Trzebież. W Zalesiu, przy siedzibie Nadleśnictwa Trzebież, 12 września 2013 roku uroczyście otwarto Transgraniczny Ośrodek Edukacji Ekologicznej, który powstał dzięki funduszom z Unii Europejskiej. Ośrodek znajduje się blisko granicy co daje możliwość transgranicznej wymiany doświadczeń. Są tu sale laboratoryjne, gdzie można przeprowadzać doświadczenia, sala o ekosystemach, zjawiskach atmosferycznych, ekspozycje interaktywne i ogród zmysłów. Ale największym atutem jest położenie - bogata w walory turystyczne Puszcza Wkrzańska i bliskość rezerwatu Świdwie daje wiele możliwości bezpośredniego kontaktu z przyrodą i poznawania otaczającego nas środowiska.

8 Rozmowa z ciekawymi ludźmi. Nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebież mgr inż. Antoni Michnowicz

9 Ochrona lasu Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia upraw leśnych przed zwierzyną jest ich grodzenie. W celu ograniczenia ilości pożarów i skutków pożarów zastosowano system ochrony przeciwpożarowej złożony ze stałych punktów obserwacyjnych, z tego 2 z telewizją przemysłową i 2 dostrzegalnie. Ochrona gatunkowa dotyczy najcenniejszych, unikatowych i rzadkich przedstawicieli flory i fauny.

10 Szkółka leśna z lotu ptaka o powierzchni produkcyjnej 5,22ha Odnowienia i Zalesienia Nasiennictwo i selekcja Użytkowanie lasu Nadleśnictwie Trzebież

11 Autorzy: Klaudia Kuczyńska kl. III c Patrycja Dołęga kl. III c Karolina Michalska kl. III c Opiekun: Jolanta Danuta Wesołowska Kategoria: Gimnazjum Darz Bór Walory Lasów w Nadleśnictwie Trzebież.


Pobierz ppt "Nadleśnictwo Trzebież Zalesie 1, gmina Police, woj. zachodniopomorskie Nadleśnictwo Trzebież prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni prawie 25 tys. ha."

Podobne prezentacje


Reklamy Google