Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czym jest gramofon DJ-ski?. Gramofon DJ-ski posiada suwak Pitch służący do płynnego przyspieszania bądź zwalniania obrotów talerza, na którym umieszcza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czym jest gramofon DJ-ski?. Gramofon DJ-ski posiada suwak Pitch służący do płynnego przyspieszania bądź zwalniania obrotów talerza, na którym umieszcza."— Zapis prezentacji:

1 Czym jest gramofon DJ-ski?

2 Gramofon DJ-ski posiada suwak Pitch służący do płynnego przyspieszania bądź zwalniania obrotów talerza, na którym umieszcza się płytę winylową, płynnie regulując w ten sposób prędkość odtwarzanego utworu. Wyróżnia się gramofony z napędem bezpośrednim, kołowym i paskowym. Gramofon ten posiada także tzw. Crossfader - element miksera podobny do suwaka, odpowiedzialny za płynne przejście pomiędzy sygnałem z jednego źródła a drugim sygnałem z drugiego źródła.

3

4 Crossfader Crossfader – element miksera podobny do suwaka, odpowiedzialny za płynne przejście pomiędzy sygnałem z jednego źródła a drugim sygnałem z drugiego źródła. Działanie crossfadera - kiedy suwak crossfadera znajduje się z lewej strony, to sygnał z pierwszego źródła (z pierwszego kanału) jest transmitowany na wyjście miksera, jeśli suwak crossfadera jest po prawej stronie, to sygnał z drugiego źródła (drugiego kanału) transmitowany jest na wyjście miksera, jeśli suwak crossfadera jest pośrodku, to sygnały z obydwu źródeł (obydwu kanałów) są transmitowane na wyjście miksera. Suwak crossfadera można płynnie przesuwać, i co za tym idzie, płynnie mieszać dwa sygnały.

5 Przykłady gramofonów DJ-skich z napędem paskowym

6 Gdzie jest wykorzystywany crossfader? Crossfader wykorzystywany jest głównie przez DJ-ów do tworzenia płynnych przejść pomiędzy jednym utworem a drugim oraz do wyciszania fragmentów dźwięku (tzw. cięcia) w niektórych technikach scratchu.

7 Coś o gramofonach... Gramofon stał się standardem przez prawie cały czas istnienia Dj'ingu. Żeby odtwarzać dźwięk z gramofonu, będziemy potrzebować systemów i igieł. W miarę postępu technologii, konkurencje gramofonom robią odtwarzacze cd/mp3.

8 Gramofony DJ-skie – napęd paskowy Jest to najbardziej podstawowy napęd gramofonowy. Korzysta on z wolnoobrotowego silnika z krążkiem. Gumowy pasek łączy krążek silnika z zewnętrzną lub wewnętrzną obręczą dolnej części talerza. Napęd ten minimalizuje wibracje silnika wpływające na talerz. Jego zaletą jest jego cicha praca i to że praca silnika teoretycznie nie ma żadnego akustycznego wpływu na sygnał wyjściowy gramofonu.

9 Napęd kółkowy Ten rodzaj napędu można zazwyczaj spotkać w zmieniarkach, małych gramofonach przenośnych i starszych gramofonach z niższej półki, ale był również wykorzystywany w niektórych high-endowych konstrukcjach takich firm jak choćby Lenco, Dual czy też Garrard. Wykorzystuje szybkoobrotowy silnik ze stopniowanym krążkiem. Tak zwane kółko (idler-wheel) styka się z wewnętrzną obręczą dolnej części talerza i krążkiem silnika, wprowadzając talerz w ruch.

10 Napęd bezpośredni Najbardziej zaawansowany rodzaj napędu, wynaleziony przez firmę Technics. Wykorzystuje sterowany elektronicznie silnik, umieszczony bezpośrednio pod talerzem, wprowadzając w ruch oś, na której osadzony jest talerz. Główną zaletą tego rodzaju napędu jest jego relatywna bezawaryjność i to że nie posiada żadnych części, które trzeba by z czasem wymieniać. Gwarantuje także precyzyjne i stabilne obroty talerza. Największą wadą przy użytkowaniu tego napędu jest to, że jeśli został kiepsko/tanio zaprojektowany, silnik może mieć dość wyraźny wpływ akustyczny na sygnał wyjściowy gramofonu.

11 Coś na zakończenie … ;) Każdy szanujący się DJ używa napędu bezpośredniego. Bartłomiej Urban


Pobierz ppt "Czym jest gramofon DJ-ski?. Gramofon DJ-ski posiada suwak Pitch służący do płynnego przyspieszania bądź zwalniania obrotów talerza, na którym umieszcza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google