Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podstawy przedsiębiorczości wg podręcznika „Z ekonomią na ty” Lekcja 6 – Młody człowiek myśli o przyszłości – wykształcenie, oferta edukacyjna, zawód,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podstawy przedsiębiorczości wg podręcznika „Z ekonomią na ty” Lekcja 6 – Młody człowiek myśli o przyszłości – wykształcenie, oferta edukacyjna, zawód,"— Zapis prezentacji:

1 Podstawy przedsiębiorczości wg podręcznika „Z ekonomią na ty” Lekcja 6 – Młody człowiek myśli o przyszłości – wykształcenie, oferta edukacyjna, zawód, kariera zawodowa, pracodawca, rynek pracy, przekwalifikowanie się, doradca zawodowy.

2 Wykształcenie, umiejętności i dobry charakter. Wielu młodych ludzi z niepokojem myśli o tym, jak poradzić sobie w dorosłym życiu na rynku pracy – czy uda się zdobyć odpowiednie wykształcenie, czy wyuczony zawód okaże się poszukiwany,, czy uda się znaleźć dobrą pracę, albo chociaż jakąkolwiek ? Możemy starać się uzyskać jak najlepsze wykształcenie, zdobyć przydatne umiejętności i rozwinąć cechy charakteru, które ułatwią nam późniejszą karierę zawodową. Musimy być przygotowani na to, że będziemy musieli kilkakrotnie przekwalifikowywać się w swoim życiu, tak żeby spełnić oczekiwania pracodawców. Czym więc należy kierować się przy wyborze wykształcenia ? Warto oprócz prognoz rynkowych wziąć pod uwagę własne zainteresowania. Naprawdę najlepiej jest wykonywać taki zawód, który się lubi i robić to, co nas rzeczywiście interesuje. Nie zawsze się to udaje, ale spróbować warto.

3 Niezależnie od tego, jakie cele sobie stawiasz Twoja pozycja na rynku pracy będzie lepsza, jeśli zdołasz zdobyć użyteczne umiejętności. Nie chodzi tylko o znajomość języków obcych i obsługę komputera (choć to obecnie bardzo ważne) – takich umiejętności jest znacznie więcej: prowadzenie samochodu, łatwe nawiązywanie kontaktów z ludźmi, czy umiejętność zdobywania informacji. A tak naprawdę najważniejsza jest umiejętność i chęć uczenia się. Właśnie to pozwoli Ci w razie potrzeby szybkie zdobycie nowych kwalifikacji. Choć to może wydawać się trochę dziwne, ale nasze perspektywy zależne są też od cech charakteru. Punktualność, pracowitość, uczciwość, systematyczność i rzetelność z pewnością znajdą uznanie każdego pracodawcy. Ważne okażą się zarówno samodzielność (gdy samemu trzeba zrealizować jakieś zadanie), jak i umiejętność pracy w zespole. Nade wszystko liczyć się będzie odpowiedzialność. Przy szukaniu pracy przyda się jeszcze mobilność i elastyczność w dostosowywaniu się do wymagań pracodawców.

4 Ćwiczenie – Poznaj samego siebie. Starożytna maksyma „poznaj samego siebie” jest zawsze bardzo ważna. Zanim więc zaczniesz zastanawiać się nad tym kim chcesz zostać odpowiedz sobie na pytanie – kim jesteś ? Aby sensownie planować swoją przyszłość trzeba brać pod uwagę swoje marzenia, uzdolnienia i zainteresowania, ale też swoje mocne strony i słabości. Spróbuj się nad nimi zastanowić i odpowiedzieć na poniższe pytania: 1.Czym się interesuje ? 2.Jakie mam uzdolnienia ? 3.Co potrafię robić ? 4.Moje wady. 5.Moje zalety. 6.Co będzie dla mnie ważne w pracy ? 7.Co chciałbym osiągnąć w życiu ? 8.Jakie mam marzenia ? 9.Zasady, którym chcę być wiernym. 10.Moje relacje z innymi.

5 www.pracuj.plwww.pracuj.pl - portal poświęcony pracy, zawiera między innymi serwisy „Moja kariera” oraz „Oferty edukacyjne” szkolenia. www.mgpips.gov.plwww.mgpips.gov.pl - strona internetowa Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej zawiera między innymi dział poświęcony programowi „Pierwsza praca”.

6 WAŻNY WYBÓR Dla absolwentów szkół średnich oferta edukacyjna jest naprawdę bogata. Oprócz szkół policealnych są różnego rodzaju studia licencjackie, inżynieryjne i magisterskie. Oprócz publicznych działają także szkoły i uczelnie prywatne. Gdy już wiemy jakiego rodzaju wykształcenie chcemy zdobyć sprawdźmy jakiego rodzaju uczelnie, czy szkoły mogą to nam umożliwić. Wiadomości na ten temat znajdziemy przede wszystkim w informatorach i w Internecie. Dokonując wyboru uczelni warto też brać pod uwagę inne czynniki, jak bliskość, możliwość stypendium socjalnego, czy naukowego, czesne, koszty życia w danym mieście.

7 ĆWICZENIE Dobierzcie się w pary, tak żeby co najmniej jedna z osób była pracująca. Osoba pracująca odpowiada na pytania drugiej (mini wywiad): 1.Jaką pracę wykonuje Wasz rozmówca i kto jest jego pracodawcą ? 2.Jaki jest jego wyuczony zawód ? Czy był to świadomy wybór, konieczność życiowa czy przypadek ? 3.Jakie ma wykształcenie ? Jak je uzupełniał ? Jakie kursy skończył ? 4.W jaki sposób znalazł tę pracę ? Co robił wcześniej ? 5.Czym się zajmuje, jakie ma obowiązki ? 6.Jakie są jego godziny pracy ? 7.Co jest najbardziej uciążliwe w pracy, którą wykonuje, a co daje mu największą satysfakcję ? 8.Czy jest zadowolony ze swego wynagrodzenia ? 9.Jakie ma perspektywy awansu ? Czy obawia się utraty pracy ? Z jakiego powodu mogłoby to nastąpić ? Co zamierza wtedy zrobić ? Na zakończenie podzielcie się swoimi spostrzeżeniami, omówcie kilka najbardziej pouczających i ciekawych przykładów.

8 SPRAWDŹ SIĘ ZANIM SPRAWDZĄ CIĘ INNI 1.Czym warto się kierować wybierając szkołę i zawód ? 2.Skąd można czerpać wiadomości na temat możliwości kształcenia się ? 3.Jakie umiejętności i zawody będą najbardziej poszukiwane w najbliższych latach w Polsce, Europie i na świecie ? 4.Jakie są Twoje plany edukacyjne i zawodowe ? Co musisz zrobić, aby je zrealizować ?


Pobierz ppt "Podstawy przedsiębiorczości wg podręcznika „Z ekonomią na ty” Lekcja 6 – Młody człowiek myśli o przyszłości – wykształcenie, oferta edukacyjna, zawód,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google