Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Marysia Wyganowska kl.5B. Był to największy i najstraszliwszy potwór w mitologii greckiej, bóg huraganu, najmłodszy syn Gai i Tartara. Według innej wersji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Marysia Wyganowska kl.5B. Był to największy i najstraszliwszy potwór w mitologii greckiej, bóg huraganu, najmłodszy syn Gai i Tartara. Według innej wersji."— Zapis prezentacji:

1 Marysia Wyganowska kl.5B

2 Był to największy i najstraszliwszy potwór w mitologii greckiej, bóg huraganu, najmłodszy syn Gai i Tartara. Według innej wersji mitu miał być synem Hery. Był znany jako ojciec wszystkich potworów, podczas gdy jego żona - Echidna była matką wszystkich potworów.

3 Był to potwór - wielogłowy wąż wodny w mitologii greckiej. Hydra podobna była do psa, lecz miała 8 lub 9 wężowych łbów. Jeden ze łbów hydry był nieśmiertelny. Zgładzenie Hydry było drugą pracą, którą Herakles musiał wykonać dla króla Eurysteusza.

4 Są to w mitologii greckiej olbrzymy o stu rękach i pięćdziesięciu głowach, pierworodni Uranosa i Gai. Razem ze swymi braćmi - cyklopami - zostali wrzuceni przez obrzydzonego nimi ojca do Tartaru, gdzie strzegła ich Campe. Gdy Kronos pozbawił Uranosa władzy, i sam stał się władcą bogów, dalej ich więził. Dlatego Sturęcy walczyli potem w tytanomachii po stronie Zeusa.

5 Są to w mitologii greckiej jednookie olbrzymy, zajmujące się pasterstwem. Pracowali także w kuźni Hefajstosa, gdzie wyrabiali pioruny dla Zeusa. Byli dziećmi Uranosa i Gai. Razem ze swoimi braćmi, hekatonchejronami, zostali wtrąceni do Tartaru przez swojego ojca, który obawiał się ich wielkiej siły..

6 Był to w mitologii greckiej ziejący ogniem, zdeformowany potwór, potomstwo Echidny i Tyfona. Zazwyczaj przyjmuje się, że miała postać lwa o żywym wężu zamiast ogona i kozią głową wyrastającą z grzbietu. Została pokonana przez Bellerofonta na skrzydlatym koniu – Pegazie.

7 Według mitologii grackiej kobiecy demon, który wabi dzieci i młodych mężczyzn, aby je pożreć. Jest demonicznie piękną kobietą o wężowym ogonie zamiast nóg. Potrafiła jednak przybrać w pełni kobiecy kształt, aby wabić swoje ofiary.

8 Jest to starogrecki potwór, córka Tartara i Gai. Campe była demonem o ciele kobiety do pasa i łuszczącymi się włosami. Od pasa w dół miała tysiące żmij. Została powołana przez Kronosa na strażnika hekatonchejrów i cyklopów uwięzionych w Tartarze niegdyś przez Uranosa. W czasie Tytanomachii Zeus pokonał Campe i uwolnił więźniów.

9 Był to w mitologii greckiej olbrzymi lew, którego skóry nie mogło przebić żadne ostrze. Pustoszył on okolice Nemei. Zgładzenie. Zabicie lwa nemejskiego i zdarcie z niego skóry było pierwszą z dwunastu prac Heraklesa.

10 Zwane także wielkoludami – mityczne istoty podobne do człowieka, lecz o wiele od niego większe i nieraz bardziej zdeformowane bądź demoniczne. Występują w licznych mitach, baśniach i legendach, głównie staroangielskich i nordyckich. Choć słowo gigant w szczególności odnosi się do istot z mitologii greckiej, używane jest też często po prostu jako synonim "olbrzyma ".

11 W mitologii greckiej uskrzydlone bóstwa wiatrów, najlepiej znane jako stworzenia porywające dzieci i dusze. Harpie mogą także dawać życie. Harpia była matką koni Achillesa – Ksantosa i Baliosa. Harpie często torturowały dusze złych ludzi w Tartarze. Były złośliwe, okrutne i brutalne. Żyły na wyspie Strofades.

12 Jest to w mitologii greckiej jeden z dwóch potworów morskich czyhających na żeglarzy po obu stronach cieśniny lokalizowanej jako Cieśnina Mesyńska lub w okolicach przylądka Skylla w północno- zachodniej Grecji. Scylla była nimfą, jedną z Forkid, córek Keto i Forkosa. Jest wiele teorii o przemienieniu jej w potwora.

13 Jest to trzygłowy pies, który strzegł wejścia do świata zmarłych - Hadesu. Żył on nieopodal Styksu, gdyż to na nią właśnie natykały się dusze po przewiezieniu przez Charona. Cerber dla wchodzących dusz był wręcz uprzejmy, lecz nie wpuszczał do Hadesu żywych i nie wypuszczał zmarłych. Ujarzmienie i wyprowadzanie go na ziemię było ostatnią z 12 prac Heraklesa (Herkulesa).

14 Był to potwór w mitologii greckiej, o ciele w połowie młodej kobiety, w połowie cętkowanego węża. Miała czarne oczy, przerażający wygląd i była stale żądna krwi, żywiła się ludzkim mięsem.

15 Jeden z dwóch potworów morskich (drugim była Scylla) czyhających na żeglarzy po obu stronach cieśniny, lokalizowanej jako Cieśnina Mesyńska lub w okolicach przylądka Skylla w północno- zachodniej Grecji. Charybda była córką Posejdona i Gai. Za chciwość i żarłoczność została zamieniona przez Zeusa w potwora wchłaniającego, a następnie wypluwającego masy wody morskiej wraz z okrętami.

16 Legendarne stworzenie, zwykle rodzaj olbrzymiego, skrzydlatego gada. Występuje w mitach i podaniach z całego świata, choć dawni pisarze twierdzą, iż zamieszkiwały głównie pustynie Bliskiego Wschodu.

17 Zwierzę które miało zostać złożone w ofierze Posejdonowi, przez władcę Krety - Minosa. Jednak według mężczyzny stworzenie to było wyjątkowo piękne, dlatego też zaniechał złożenia go w ofierze, w zamian, podarował bogowi inne zwierzę. Zezłoszczony Posejdon chcąc się zemścić, zesłał na byka szaleństwo. W czego wyniku siał spustoszenie na wyspie, tratując pola i sady, spalając wszystko co stanie na jego drodze, płomieniem który wydobywał się z jego nozdrzy.

18 Smok lub wąż, dziecko Gai. Strzegł wyroczni Temidy w Delfach (strażnik tamtejszego źródła), znany także jako Delfyne. Pytona zabił Apollo, który złożył jego zwłoki pod kamieniem zwanym omphalos. Na pamiątkę tego zwycięstwa (w ramach ekspiacji) Apollo ustanowił igrzyska pytyjskie.

19 W greckiej mitologii Sfinks była żeńskim demonem zniszczenia i złego losu, przedstawianym jako potwór o głowie i piersiach kobiety, ciele lwa, skrzydłach orła i wężowym ogonie zakończonym gadzim łbem. W greckich mitach Sfinks została sprowadzona przez Herę lub Aresa. Sfinks zadawała zagadkę napotkanym ludziom, a za brak odpowiedzi zrzucała w przepaść.

20 Zazwyczaj przedstawiany jako człowiek z głową byka, jednak czasem w postaci istoty z torsem i głową człowieka, od pasa w dół zaś z ciałem byka. Groźny Minotaur został zamknięty przez króla Krety Minosa w zaprojektowanym przez Dedala labiryncie, który znajdował się pod pałacem w Knossos.

21 Mityczne plemię ludożerczych olbrzymów zamieszkujących Telepylę(miasto założone przez Lamosa, syna Posejdona). Ich kraj słynął z białych nocy i wspaniałej przystani. Na obrazku po lewej atakują okręty Odyseusza.

22 Olbrzym z brązu strzegący Krety. Został przekazany księżniczce Europie przez Zeusa jako prezent i strażnik. Wg innej wersji Hefajstos go wykonał dla króla Minosa. Jego zadaniem był obieganie trzy razy dziennie wybrzeży Krety odpieranie najeźdźców. Jako olbrzym z brązu, potrafił rozpalić się do czerwoności i usmażyć każdego wroga w śmiercionośnym uścisku.

23 Zwierzę które siało spustoszenie na stokach gór Erymantos. Pozbawiał ludzi życia goniąc ich dopóki, dopóty nie umarli z wyczerpania. Czwarta praca Heraklesa polegała na jego schwytaniu. Heros zadanie to wykonał zimą, po wypłoszeniu zwierzęcia z leśnych gęstwin ścigał je dopóki nie omdlało ze zmęczenia.

24 Olbrzymi krab, który pomagał hydrze lernejskiej w walce z Heraklesem. Został zgnieciony nogą herosa, ale i tak za swoje usługi został umieszczony na niebie przez Herę w Konstelacji Raka.

25 http://pl.mitologia.wikia.com/wiki/Kategoria:P otwory_w_mitologii_greckiej

26


Pobierz ppt "Marysia Wyganowska kl.5B. Był to największy i najstraszliwszy potwór w mitologii greckiej, bóg huraganu, najmłodszy syn Gai i Tartara. Według innej wersji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google