Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hospicjum bł. Jana Pawła II Jest jednym z misyjnych dzieł prowadzonych przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Zgromadzenie pracuje obecnie w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hospicjum bł. Jana Pawła II Jest jednym z misyjnych dzieł prowadzonych przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Zgromadzenie pracuje obecnie w."— Zapis prezentacji:

1

2 Hospicjum bł. Jana Pawła II Jest jednym z misyjnych dzieł prowadzonych przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Zgromadzenie pracuje obecnie w trzech krajach w Afryce: w Rwandzie, Kamerunie i Republice Demokratycznej Konga, niosąc pomoc najbardziej potrzebującym.

3 Idea budowy hospicjum została podjęta po głębokim rozeznaniu, jako odpowiedź na konkretne wyzwania

4 Siostry otaczały opieką osoby chore i samotne, odwiedzały je w domach, jednak nie mogły zapewnić im w wystarczającej pomocy. Ludzie, porzuceni przez najbliższych musieli cierpieć i umierać w samotności.

5 Tak wspomina początki hospicjum s. Barbara Pustułka:

6 „Myśl o hospicjum powstała w 2008 r. w konsekwencji historii, która wstrząsnęła naszym życiem. Okazało się wówczas, że nasz stróż, 43 letni mężczyzna, jest chory na AIDS. Jego rodzina nie była w stanie mu pomóc, gdyż ich sytuacja była ogólnie bardzo trudna: 4 dzieci, kobieta, także chora na AIDS i mały, biedny dom. Przyjęłyśmy go do naszego domu i opiekowałyśmy się nim przez kilka tygodni. Natychmiast jego stan zaczął się poprawiać i po pewnym czasie mógł wrócić do domu”

7 „Kilka tygodni później, prawdopodobnie na skutek ubogiej diety, jego stan się pogorszył. Został przeniesiony do szpitala, ale było już za późno. Rozpoznano zapalenie opon mózgowych i pomimo naszych wysiłków, zmarł kilka tygodni później. Przewiozłyśmy ciało do domu, ponieważ rodzina nie mogła pokryć kosztów transportu. Zdałyśmy sobie sprawę, że nie tylko starzy, ale także młodzi ludzie są bardzo chorzy i potrzebują miejsca, gdzie mogą być uważani za człowieka, miejsce, gdzie możemy poprawić jakość ich życia, miejsce, gdzie pacjenci i ich rodziny otrzymają nadzieję, miejsce gdzie mogli umrzeć z godnością.”

8 „W naszej pamięci nadal żywe jest wspomnienie umierającego pracownika. Podczas gdy przebywał w naszym domu w otoczeniu swojej rodziny, jego oczy wyrażały poczucie bezradności, utratę poczucia własnej wartości i sensu życia. Chciałybyśmy nie tylko towarzyszyć umierającym, ale również przywracać harmonijne relacje z ich rodzinami, wspólnotą i Bogiem. Tworząc ten ośrodek chcemy odpowiedzieć na wezwanie bł. Jana Pawła II, który stwierdzał wielokrotnie, że pacjenci z AIDS i innymi nieuleczalnymi chorobami powinny być otoczeni pomocą i szacunkiem. Musimy dać im jakąkolwiek fizyczną, moralną i duchową ulgę i więcej- muszą być traktowani jak sam Chrystus.”

9 Budowę hospicjum rozpoczęto w czerwcu 2011 r., w Kabuga- miejscowości położonej 20 km. od stolicy Rwandy- Kigali. Na zdjęciu s. Maria Piątkowska, która rozpoczęła budowę hospicjum

10 W budowie i wyposażeniu hospicjum wspierały nas organizacje z Polski, Niemiec, Włoch, Belgii i Czech. Na szczególne podkreślenie zasługuje wkład osób prywatnych. Jedna osoba z Niemiec pokryła 2/3 kosztów budowy ośrodka, prywatna osoba z Polski znacznie wsparła wyposażenie. Takie postawy konkretnych ludzi dają nadzieję na to, że hospicjum uda się utrzymać.

11 Intensywne prace budowlane i wykończeniowe trwały do 2013 r. 2 maja odbyło się uroczyste poświęcenie hospicjum, którego dokonał abp diecezji Kigali Thaddée Ntihinyurwa, towarzyszył mu nuncjusz apostolski abp Luciano Russo. Obecni byli także przedstawiciele krajowej i diecezjalnej CARITAS, Ministerstwa Zdrowia, powiatu i członkowie wspólnot zakonnych

12 Hospicjum bł. Jana Pawła II jest pierwszą tego typu placówką w Rwandzie.

13 Licencję z Ministerstwa Zdrowia siostry otrzymały 07.08.2013 a od 2.09.2013 hospicjum rozpoczęło działalność. Na zdjęciu pierwsza pacjentka hospicjum.

14 Pacjenci hospicjum

15 Sercem ośrodka jest kaplica

16 Bo jest to dzieło oparte na zawierzeniu Bożej Opatrzności

17 W hospicjum jest 10 pokoi dla chorych, kuchnia, jadalnia, pokój rekreacyjny, kaplica, dyżurka pielęgniarska, gabinet lekarza, biuro administracyjne, 2 pokoje socjalne i pralnia. Ośrodek może przyjąć 20 chorych.

18 Pokoje chorych

19 Pokój socjalny Kuchnia

20 Ogród

21 Wśród pracowników jest lekarz, 6 pielęgniarzy, asystentka socjalna, kucharze, ogrodnik, stróże. Nad całością czuwa s. Barbara, wśród wolontariuszy są księża Pallotyni oraz parafianie z Parafii Kabuga.

22 Pracownicy hospicjum

23 Obecnie siostry są w stanie pokryć ok. 20% kosztów leczenia w hospicjum. Chca podpisac umowy z 4 agencjami ubezpieczeniowymi, jednak jest to niewielka pomoc, ponieważ w Rwandzie niewiele osób korzysta z ubezpieczeń. Największym problemem jest znalezienie funduszy na opłacenie pracowników.

24 Funkcjonowanie hospicjum będzie w dużej mierze uzależnione od pomocy finansowej z zewnątrz, a więc od ludzi dobrej woli i otwartych serc. Siostry ufają, że tak, jak dotychczas, Opatrzność Boża pozwoli służyć im jak najlepiej tym, do których ich posyła. A tych, którzy chcieliby je wspomóc, zapewniają o ogromnej wdzięczności i modlitewnej pamięci.

25 Wszystkich zainteresowanych działalnością hospicjum prosimy o kontakt: e-mail: csarwanda@tlen.pl hospicjum mozna wspomoc: Adres banku: Banque de Kigali S.A. B.P.175 Kigali/Rwanda Avenue du Commerce, 63 Titulaire du compte :Congrégation des Sœurs des Ange B.P.409 Kigali/Rwanda N° du compte :6747647-69 / Euro N° du compte :6047647-21 / USD SWIFT : BKIGRWRW


Pobierz ppt "Hospicjum bł. Jana Pawła II Jest jednym z misyjnych dzieł prowadzonych przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. Zgromadzenie pracuje obecnie w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google