Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciśnienie, siła działająca prostopadle na jednostkę powierzchni. Jednostką ciśnienia jest Pa (paskal). Do pomiaru ciśnienia służą barometry, manometry,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciśnienie, siła działająca prostopadle na jednostkę powierzchni. Jednostką ciśnienia jest Pa (paskal). Do pomiaru ciśnienia służą barometry, manometry,"— Zapis prezentacji:

1

2 Ciśnienie, siła działająca prostopadle na jednostkę powierzchni. Jednostką ciśnienia jest Pa (paskal). Do pomiaru ciśnienia służą barometry, manometry, wakuometry.

3 Na ciało zanurzone w płynie działa pionowa, skierowana ku górze siła wyporu. Wartość siły jest równa ciężarowi wypartego płynu. Siła ta jest wypadkową wszystkich sił parcia płynu na ciało.

4 Hydraulika to dziedzina techniki zajmującej się zachowaniem płynów. Poznanie tych zagadnień jest bardzo ważne przy projektowaniu tam i portów, gdzie Woda płynie w otwartych kanałach i rzekach oraz sieci wodociągowych i innych systemów, gdzie woda zamknięta jest w rurach. Istnieją także maszyny hydrauliczne poruszane pod wpływem ciśnienia cieczy. Jeśli na obu końcach rury wypełnionej olejem dopasowane są ruchome tłoki, to popchnięcie jednego z nich spowoduje ruch drugiego. W ten sposób siła przekazywana jest z jednego końca rury na drugi. Niektóre koparki i dźwigi działają na tej zasadzie.

5

6 Do wykonania tego modelu trzeba przygotować: -2 strzykawki, -Taśmę izolacyjną, -Kawałek rurki plastikowej lub słomki, -Kółko od jakiejś zabawki, -Drewniane klocki.

7 Umocuj koło i jedną ze strzykawek na drewnianych klockach. Na końcu tłoka tej strzykawki przymocuj podkładkę hamulcową. Potem połącz szczelnie strzykawki rurką napełnij je wodą, Wpraw koło w ruch, a następnie naciśnij na tłok drugiej strzykawki. Jeśli prawidłowo ustawiłeś hamulec koło się zatrzyma.

8 Hamulec hydrauliczny jest używany w hamulcach samochodów osobowych, samochodów ciężarowcych, autobusach, a także w motorach i rowerach z tarczą hamulcową itp.

9 Paweł Sieczkowski, Damian Rec, Krzysztof Braczyk, Zuzanna Kowalczyk, Izabela Kondej.


Pobierz ppt "Ciśnienie, siła działająca prostopadle na jednostkę powierzchni. Jednostką ciśnienia jest Pa (paskal). Do pomiaru ciśnienia służą barometry, manometry,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google