Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Funkcje bibliotek XXI wieku. Czy w dobie Internetu, z (prawie) doskonałymi wyszukiwarkami, biblioteki mają rację bytu? „W życiu chodzi o to, by się dobrze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Funkcje bibliotek XXI wieku. Czy w dobie Internetu, z (prawie) doskonałymi wyszukiwarkami, biblioteki mają rację bytu? „W życiu chodzi o to, by się dobrze."— Zapis prezentacji:

1 Funkcje bibliotek XXI wieku

2 Czy w dobie Internetu, z (prawie) doskonałymi wyszukiwarkami, biblioteki mają rację bytu? „W życiu chodzi o to, by się dobrze bawić, znacznie lepiej niż myślisz. I ta zabawa zaczyna się w bibliotece”. Napis z biblioteki w Delft Najnowocześniejsza biblioteka w Holandii, a może i na świecie, znajduje się w Delft. Jej twórcy starali się stworzyć miejsce, którym: można poczuć się szczęśliwym, odprężyć się na wygodnym fotelu, czy świetnie bawić.

3 „Zadajemy znacznie więcej pytań niż otrzymujemy odpowiedzi, dlatego wciąż potrzebujemy bibliotek, niezależnie od tego, jak inteligentne stają się internetowe wyszukiwarki”. Czym przyciągają biblioteki XXI w.?

4 Biblioteki XXI w. przyciągają oryginalną architekturą Nowoczesne wnętrze Biblioteki Aleksandryjskiej – Egipt Wnętrze

5 Wnętrze Biblioteki Aleksandryjskiej

6 Biblioteka Aleksandia- została wzniesiona dla upamiętnienia starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej, która spłonęła w I wieku p.n.e.. Otwarcie odbyło się 16 października 2002 r. Budowa trwała 7 lat - na samą budowę wydano łącznie ok. 220 mln USD, nie licząc kosztów zgromadzenia milionów książek. Biblioteka zawiera ok. 8 mln woluminów, umieszczonych na 11 poziomach i zajmujących 70.000 m²; biblioteka posiada też centrum konferencyjne, czytelnie i bibliotekę, trzy muzea, cztery galerie sztuki, planetarium i laboratorium, w którym opracowuje się i konserwuje manuskrypty.

7 Biblioteka Narodowa Francji

8

9

10 Ogród na… dachu biblioteki U.W.

11

12

13 Biblioteki XXI w. przyciągają bogactwem źródeł informacji

14

15

16 Biblioteki XXI w. przyciągają nowoczesnym wyposażeniem

17 Wagoniki transportujące książki w BN Francji – system sterowany komputerowo [skraca czas oczekiwania na zamówienie do kilku minut]

18 Mediateka w Raboux koło Lille - funkcjonalne i estetyczne meble

19

20 Półki z książkami dla dzieci + oryginalne foteliki

21 Chwile relaksu na miękkim materacu…

22 Budka dla „pustelników” zapewnia ciszę i pomaga w koncentracji

23 Biblioteki XXI w. przyciągają użytkowników nietypowymi usługami np. dowozem książek dla osób starszych, niepełnosprawnych i… zabieganych

24 Wypożyczalnia filmów w DOK Delft

25 Zanim wypożyczysz film, możesz go przeglądnąć na wydzielonym stanowisku. Mediateka w Raboux koło Lille

26 Mediateka w Raboux koło Lille - regały z filmami

27 Audiobooki czekające na… odsłuchanie.

28 Coś dla melomanów: CD z nagraniami różnych gatunków muzyki

29 Biblioteka w Centre Pompidou w Paryżu Dział muzyczny

30 „Bezgłośnie” pianino, na którym możesz pobierać bezpłatne lekcje muzyki lub ćwiczyć!

31 Namiastka kina – stanowisko dla 2 osób

32 Dla miłośników telewizji - stanowiska z monitorami

33 Pokój dla osób niedowidzących

34 Biblioteki XXI w. przyciągają nastawieniem na różnorodne potrzeby użytkowników. Galeria na korytarzu Biblioteki Narodowej w Paryżu.

35 Profesjonalne studio nagrań filmowych w Delft - Holandia

36 Montaż nagranego filmu [synchronizacja dźwięku i obrazu]

37 Kapsuła do słuchania muzyki lub nauki języków obcych

38

39 Koncert chóru z orkiestrą muzyki kameralnej w… bibliotece w Delft

40 Biblioteka DOK w Delft to źródło zabawy i radości dla jej użytkowników

41 Swoim kształtem przypomina niezwykły statek (do marzeń). Zostanie otwarta w roku 2018. Mowa o budynku New Central Library w Calgary (Kanada). Jej koszt to tylko 245 milionów dolarów! Na czterech piętrach o łącznej powierzchni 236 m kw. znajdą się wypożyczalnie, czytelnie, pracownie komputerowe, sale konferencyjne, a nawet laboratoria i teatr! Na regałach stanie 600 000 książek. Budynek został tak zaprojektowany, że przez oszklony dach biblioteki do wnętrza będzie padało jak najwięcej światła dziennego.

42

43

44

45

46


Pobierz ppt "Funkcje bibliotek XXI wieku. Czy w dobie Internetu, z (prawie) doskonałymi wyszukiwarkami, biblioteki mają rację bytu? „W życiu chodzi o to, by się dobrze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google