Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat: Masa, ciężar i gęstość substancji. Po lekcji potrafisz: - wyjaśnić co to jest masa, ciężar i gęstość ciała, -zastosować poznane wzory w zadaniach,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat: Masa, ciężar i gęstość substancji. Po lekcji potrafisz: - wyjaśnić co to jest masa, ciężar i gęstość ciała, -zastosować poznane wzory w zadaniach,"— Zapis prezentacji:

1 Temat: Masa, ciężar i gęstość substancji. Po lekcji potrafisz: - wyjaśnić co to jest masa, ciężar i gęstość ciała, -zastosować poznane wzory w zadaniach, -wyznaczyć doświadczalnie gęstość ciała stałego i cieczy.

2 Masa ciała Masa określa ilość substancji w danym ciele. m [kg] Masa ciała zależy tylko od ilości substancji, z której jest ono zbudowane, nie zależy od tego gdzie dane ciało się znajduje.

3 Ciężar ciała Ciężar określa siłę z jaką ciało o danej masie jest przyciągane przez planetę. Fg [N] - umieszczając ciało na równiku – ciężar się zmniejsza, - umieszczając ciało na biegunie – ciężar się zwiększa, Fg=m·g Fg - ciężar ciała, m - masa ciała, g - przyspieszenie ziemskie (g=10N/kg) Ile wynosi twoja masa i twój ciężar?

4 Co więcej waży: kilogram pierza, czy kilogram żelaza? Odpowiedź jest oczywista. Wiemy, że pierze jest lżejsze, ale kilogram to... kilogram.

5 Cechą różniącą żelazo i pierze jest ich gęstość. Gęstość informuje nas o tym, jaka jest masa 1 lub 1 danej substancji. NAZWA CIAŁAkg/m³ CEGŁA1400-2200 GIPS2310-2330 KREDA1800-2600 MARMUR2670 SREBRO10500 STAL7500-7900 ZŁOTO19282

6 Gęstość substancji Gęstość - jest to stosunek masy pewnej porcji substancji do zajmowanej przez nią objętości.

7 Jak wyznaczyć gęstość ciała stałego, a jak gęstość cieczy? (praca w grupach)

8 Zadanie 1 Trzy kule o masach podanych na rysunku wiszą jedna pod drugą na lekkich nitkach. Ile wynoszą wartości sił naprężenia nitek w punktach A, B i C?

9 Zadanie 2 Jaką gęstość ma substancja o masie 2000 kg, której objętość jest równa 2 ? Dane: Szukane: Wzór: Rozwiązanie: Odpowiedź:

10 Zadanie 3 Ile wynosi masa deski sosnowej o długości 4m, szerokości 20cm i grubości 4cm? Gęstość drewna sosnowego wynosi 500 kg/. Dane: Szukane: Wzór: Rozwiązanie: Odpowiedź:

11 Praca domowa: Zadanie 3, 4 i 7 str.79


Pobierz ppt "Temat: Masa, ciężar i gęstość substancji. Po lekcji potrafisz: - wyjaśnić co to jest masa, ciężar i gęstość ciała, -zastosować poznane wzory w zadaniach,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google