Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Książka w okresie oświecenia. Oświecenie Czas trwania :od końca XVII w. do początku XIX w. Czas trwania :od końca XVII w. do początku XIX w. Polska :

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Książka w okresie oświecenia. Oświecenie Czas trwania :od końca XVII w. do początku XIX w. Czas trwania :od końca XVII w. do początku XIX w. Polska :"— Zapis prezentacji:

1 Książka w okresie oświecenia

2 Oświecenie Czas trwania :od końca XVII w. do początku XIX w. Czas trwania :od końca XVII w. do początku XIX w. Polska : od połowy XVIII w. do początku XIX wieku. Kluczowe hasła epoki :racjonalizm,empiryzm, rozwój prasy,inspiracja antykiem,encyklopedyzm. Kluczowe hasła epoki :racjonalizm,empiryzm, rozwój prasy,inspiracja antykiem,encyklopedyzm. Utwory :,, Ptaszek w klatce”,,,Człowiek i zdrowie ”,,, Powrót posła ”,,, Podróże Guliwera ” Utwory :,, Ptaszek w klatce”,,,Człowiek i zdrowie ”,,, Powrót posła ”,,, Podróże Guliwera ” Filozofia : Rene Descartes (Kartezjusz), John Locke, David Hume, Immanuel Kant Filozofia : Rene Descartes (Kartezjusz), John Locke, David Hume, Immanuel Kant

3 Książka epoki Oświecenia W wieku XVII i XVIII ustrój feudalny przybiera cechy tzw. oświeconego absolutyzmu. Przy władzy pozostają nadal klasy uprzywilejowane, zależne od panującego. Stan średni nie ma większego znaczenia, jakkolwiek wśród zamożniejszego mieszczaństwa wzrasta uświadomienie polityczne. Książka epoki Oświecenia W wieku XVII i XVIII ustrój feudalny przybiera cechy tzw. oświeconego absolutyzmu. Przy władzy pozostają nadal klasy uprzywilejowane, zależne od panującego. Stan średni nie ma większego znaczenia, jakkolwiek wśród zamożniejszego mieszczaństwa wzrasta uświadomienie polityczne. Oświecenie rozszerzając się po Europie wywołuje pęd do badań naukowych. Pojawia się coraz więcej czasopism naukowych. Następuje zwrot do empiryzmu i racjonalizmu. Wielki rozwój nauk przyrodniczych, a nauka opiera się na rozumie ludzkim. Oświecenie rozszerzając się po Europie wywołuje pęd do badań naukowych. Pojawia się coraz więcej czasopism naukowych. Następuje zwrot do empiryzmu i racjonalizmu. Wielki rozwój nauk przyrodniczych, a nauka opiera się na rozumie ludzkim. Uważano, że należy szerzyć wiedzę – główną rolę przypisuję się książce. Uważano, że należy szerzyć wiedzę – główną rolę przypisuję się książce.

4 . Do znacznego rozkwitu doszedł "przemysł książkowy" przede wszystkim we Francji, a to dzięki rodzinie drukarskiej Didotów, której członkowie wprowadzili nowego typu antykwę (o charakterystycznych znacznych różnicach między liniami grubymi a cienkimi), udoskonalili stereotypię i wydali szereg pięknych książek ilustrowanych miedziorytami. Najwybitniejszy z "dynastii" Didotów - Franciszek Ambroży (1730- 1804) jest wynalazcą papieru welinowego (gładki, na wzór pergaminu, bez śladów prążków), on też udoskonalił system mierzenia czcionek i ustalił tzw. punkt drukarski o wymiarze 0,37 mm, dotychczas stosowany.. Do znacznego rozkwitu doszedł "przemysł książkowy" przede wszystkim we Francji, a to dzięki rodzinie drukarskiej Didotów, której członkowie wprowadzili nowego typu antykwę (o charakterystycznych znacznych różnicach między liniami grubymi a cienkimi), udoskonalili stereotypię i wydali szereg pięknych książek ilustrowanych miedziorytami. Najwybitniejszy z "dynastii" Didotów - Franciszek Ambroży (1730- 1804) jest wynalazcą papieru welinowego (gładki, na wzór pergaminu, bez śladów prążków), on też udoskonalił system mierzenia czcionek i ustalił tzw. punkt drukarski o wymiarze 0,37 mm, dotychczas stosowany.

5 XVIII w. – rozwój piśmiennictwa, produkcji wydawniczej i drukarstwa książki Wielka Encyklopedia Francuska wydawana od r. 1751 do 1772 przez Diderota i d'Alamberta. Zgromadziła wyniki dotychczasowej nauki. Wielka Encyklopedia Francuska wydawana od r. 1751 do 1772 przez Diderota i d'Alamberta. Zgromadziła wyniki dotychczasowej nauki.

6 Jest to okres panowania nowego stylu: rokoko. Wdzięk, elegancja i bogactwo krągłych linii przejawiają się również w wyglądzie książek, zwłaszcza zaś w ilustracjach. Jest to okres panowania nowego stylu: rokoko. Wdzięk, elegancja i bogactwo krągłych linii przejawiają się również w wyglądzie książek, zwłaszcza zaś w ilustracjach. Nawrót do prostoty i umiaru widzimy w ostatnich dziesiątkach stulecia, jako wyraz nowego stylu: klasycyzmu. Wprowadza on elementy sztuki starożytnego Rzymu: wazy, kandelabry itp. Charakterystyczną nowością w oprawie jest ponadto przeniesienie zdobnictwa z okładzin na grzbiety książek, bowiem z reguły stoją one teraz na półkach dodając blasku pałacowym wnętrzom. Nawrót do prostoty i umiaru widzimy w ostatnich dziesiątkach stulecia, jako wyraz nowego stylu: klasycyzmu. Wprowadza on elementy sztuki starożytnego Rzymu: wazy, kandelabry itp. Charakterystyczną nowością w oprawie jest ponadto przeniesienie zdobnictwa z okładzin na grzbiety książek, bowiem z reguły stoją one teraz na półkach dodając blasku pałacowym wnętrzom.

7 Ważne zmiany w XVIII w.: -wypracowano prostą czcionkę drukarską antykwę i frakturę, - normalizacja miar drukarskich, - udoskonalono produkcję papieru (gładki i cienki), - ulepszono techniki zwiększające produkcję druku i obniżono ceny, - specjalizacja wydawnictw (firmy wydawnicze wydają tylko druki muzyczne, przyrodnicze i in.) -uregulowanie praw autorskich (wypłacanie honorariów autorom książek), - rozwój drukarstwa w Anglii, Francji, Niemczech, - pojawiają się antykwariaty, - reklama książek (katalogi księgarskie, anonse)

8 Książka w Polsce w XVIIIw. Książka w Polsce w XVIIIw. Do roku 1707 w Warszawie istniała tylko jedna drukarnia – Drukarnia pijarska. Pomimo tego Warszawa stała się w XVIII wieku najpoważniejszym ośrodkiem drukarsko-księgarskim. Najważniejsze zasługi położyli wówczas świeccy drukarze mieszczańscy (często obcego pochodzenia). Duże zasługi mają w tym zakresie także mieszczańscy drukarze większych ośrodków prowincjonalnych: Krakowa, Lwowa, Gdańska czy Torunia. Przy wydawaniu podręczników szkolnych zasłużyły się drukarnie akademickie i uniwersyteckie. Mimo że w XVIII wieku wciąż jeszcze największą liczbę drukarń stanowiły zakłady kościelne (głównie zakonne), jako gorzej zorganizowane i wyposażone, nie odegrały jednak głównej roli. Do roku 1707 w Warszawie istniała tylko jedna drukarnia – Drukarnia pijarska. Pomimo tego Warszawa stała się w XVIII wieku najpoważniejszym ośrodkiem drukarsko-księgarskim. Najważniejsze zasługi położyli wówczas świeccy drukarze mieszczańscy (często obcego pochodzenia). Duże zasługi mają w tym zakresie także mieszczańscy drukarze większych ośrodków prowincjonalnych: Krakowa, Lwowa, Gdańska czy Torunia. Przy wydawaniu podręczników szkolnych zasłużyły się drukarnie akademickie i uniwersyteckie. Mimo że w XVIII wieku wciąż jeszcze największą liczbę drukarń stanowiły zakłady kościelne (głównie zakonne), jako gorzej zorganizowane i wyposażone, nie odegrały jednak głównej roli. Drukarnia pijarskaWarszawa Drukarnia pijarskaWarszawa

9 Polska w okresie rządów Sasów stała pod względem bibliotek i czytelnictwa daleko w tyle za resztą Europy. Szlachta nie przywiązywała wagi do wykształcenia i nie dbała o książkę. Nie ma też Polska w tych czasach silnej władzy królewskiej, która w innych krajach odgrywa tak decydującą rolę w rozwoju bibliotek. Tym bardziej zadziwia i zwraca uwagę dzieło Andrzeja Stanisława i Józefa Andrzeja Załuskich. Stworzona w r. 1747przez nich biblioteka publiczna, jedna z najbogatszych wówczas w Europie. Polska w okresie rządów Sasów stała pod względem bibliotek i czytelnictwa daleko w tyle za resztą Europy. Szlachta nie przywiązywała wagi do wykształcenia i nie dbała o książkę. Nie ma też Polska w tych czasach silnej władzy królewskiej, która w innych krajach odgrywa tak decydującą rolę w rozwoju bibliotek. Tym bardziej zadziwia i zwraca uwagę dzieło Andrzeja Stanisława i Józefa Andrzeja Załuskich. Stworzona w r. 1747przez nich biblioteka publiczna, jedna z najbogatszych wówczas w Europie. W r.1780 Sejm przyznaje jej egzemplarz obowiązkowy. Wywiezienie w r.1795 zbiorów do Petersburga kładzie kres tej wspaniałej instytucji. W r.1780 Sejm przyznaje jej egzemplarz obowiązkowy. Wywiezienie w r.1795 zbiorów do Petersburga kładzie kres tej wspaniałej instytucji.

10 Biblioteki W XVIII-XIX wieku, kiedy nastąpił gwałtowny rozwój nauki, zaczęły powstawać biblioteki. W XVIII-XIX wieku, kiedy nastąpił gwałtowny rozwój nauki, zaczęły powstawać biblioteki. Postępuje proces udostępniania kolekcji prywatnych zgodnie z hasłami oświecenia publicznego. Postępuje proces udostępniania kolekcji prywatnych zgodnie z hasłami oświecenia publicznego. Powstały i rozwijały się biblioteki powszechne. Organizowano biblioteki narodowe, parlamentarne, władz i urzędów. Powstały i rozwijały się biblioteki powszechne. Organizowano biblioteki narodowe, parlamentarne, władz i urzędów.

11 Koniec


Pobierz ppt "Książka w okresie oświecenia. Oświecenie Czas trwania :od końca XVII w. do początku XIX w. Czas trwania :od końca XVII w. do początku XIX w. Polska :"

Podobne prezentacje


Reklamy Google