Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sprzątanie Świata międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sprzątanie Świata międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających."— Zapis prezentacji:

1 Sprzątanie Świata międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.

2 HISTORIA NA ŚWIECIE Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r., kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. A już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię; liczba jej uczestników rośnie z roku na rok.

3 HISTORIA W POLSCE W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz – działaczka ekologiczna. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji bierze udział młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, ochotnicy.

4 W naszej szkole W jaki sposób nasza szkoła dba o środowisko?

5 RECYKLING Recykling to inaczej odzyskiwanie niektórych surowców - takich jak tworzywa sztuczne, złom metalowy, szkło i papier - przetwarzanie ich i powtórne (albo wielokrotne) wykorzystywanie. Dzięki recyklingowi chronimy środowisko naturalne, zmniejszając ilość odpadów i ograniczając zużycie nowych surowców naturalnych. Recykling znany jest już prawie 2000 lat.

6 CELE RECYKLINGU Ochrona zasobów naturalnych - zastosowanie surowców wtórnych zmniejszy zastosowanie surowców pierwotnych i niedobór zapasów bogactw naturalnych. Ochrona środowiska - wydobywanie surowców i przetwarzanie ich na dobra konsumpcyjne jest nieustannie związane z obciążeniem i niszczeniem środowiska; oznacza to, że ochrona zasobów naturalnych jest jednocześnie ochroną środowiska. Oszczędność energii - surowce wtórne są nośnikami energii, ich wykorzystanie prowadzi do ochrony energii tak długo, jak nakład energii na ich odzyskanie jest mniejszy od energii, którą w sobie zawierają i którą da się dzięki nim uzyskać. Oszczędzanie energii jest zatem także ochroną środowiska.

7 RECYKLING W POLSCE

8 PODZIAŁ ODPADÓW PAPIER I MAKULATURA OPAKOWANIA METALOWE, ALUMINIOWE SZKŁO PLASTIK (TWORZYWA SZTUCZNE)

9 CZAS ROZKŁADU PRZYKŁADOWYCH PRODUKTÓW - materiał bawełniany - 1-5 miesięcy, - chusteczki papierowe - 3 miesiące, - skórka owocu - 6 miesięcy, - materiał wełniany - 1-5 lat, - niedopałek papierosa - 1-10 lat, - guma do żucia - 5 lat, - odzież skórzana - 30-50 lat, - puszka aluminiowa - 50-100 lat - woreczek z tworzywa szucznego - 300 lat, - butelka szklana - 4000 lat

10 SEGREGACJA Na prawie każdym osiedlu pojawiły się specjalne kontenery do zbierania surowców nadających się do powtórnego przetworzenia. Podstawowy zestaw takich pojemników to: niebieski – przeznaczony do zbiórki papieru, zielony – przeznaczony do zbiórki szkła oraz żółty – przeznaczony do zbierania plastiku.

11 PAPIER  gazety i czasopisma  katalogi i prospekty  papier szkolny i biurowy  książki w miękkich okładkach  torebki, op. papierowe  papier pakowy  pudełka kartonowe i tekturowe  tektura  podarte kartki  papier śniadaniowy  brystol  ścinki papieru białego i kolorowego

12 PLASTIK butelki po napojach (najlepiej zgniecione) butelki po detergentach plastikowe torebki, worki, reklamówki plastikowe koszyczki po owocach połamane linijki i ekierki osobno: plastikowe nakrętki

13 SZKŁO BEZBARWNE butelki i słoiki szklane po napojach i żywności szklane opakowania po kosmetykach wszelkie niepotrzebne, rozbite szklane elementy SZKŁO KOLOROWE butelki i słoiki szklane po napojach i żywności szklane opakowania po kosmetykach złom szklany, rozbite szyby

14 METAL I ALUMINIUM Kolor pojemnika: - czerwony - aluminium - szary - inne opakowania metalowe Pojemnik służy do zbiórki opakowań metalowych i aluminiowych (puszki, pudełka, pojemniki po aerozolach, folie itp.)

15 O S Z C Z Ę D Z A J W O D Ę ! ZAKRĘCAJ KRAN PODCZAS MYCIA ZĘBÓW UŻYWAJ RACZEJ NATRYSKU, NIE WANNY MYJ NACZYNIA W KOMORZE ZLEWU, A NIE POD BIEŻĄCĄ WODĄ ZBIERAJ DESZCZÓWKĘ DO PODLEWANIA OGRÓDKA USZCZELNIAJ SPŁUCZKI, KRANY UŻYWAJ PROGRAMU OSZCZĘDNOŚCIOWEGO W PRALCE, ZMYWARCE WŁĄCZAJ PRALKĘ LUB ZMYWARKĘ PO JEJ ZAPEŁNIENIU

16 O S Z C Z Ę D Z A J P A P I E R ! ZBIERAJ MAKULATURĘ ZAPISUJ, DRUKUJ KARTKI Z OBU STRON WYKORZYSTUJ CZYSTE PAPIEROWE OPAKOWANIA NA NOTATKI DOMOWE ZAPISUJ ZESZYTY DO KOŃCA

17 DRZEWA ŻYJĄ! 1 tona makulatury = 17 drzew =

18 Powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić: aż 1476 litrów ropy, 26,5 tys. litrów wody, 7 m3 miejsca na składowisku 4,2 tys. kWh energii (czyli tyle, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku). zużycie energii mniejsze o 75%, zanieczyszczenie powietrza - o 74%, ilość ścieków przemysłowych mniejszą o 35%!

19 OSZCZĘDZAJ ŚRODOWISKO ! NA ZAKUPY NOŚ TORBY TKANINOWE WIELOKROTNEGO UŻYTKU SPRZĄTAJ PO SOBIE (W MIEJSCACH PUBLICZNYCH) SEGREGUJ ODPADY W DOMU SZANUJ PRZYRODĘ – ROŚLINY, ZWIERZĘTA KORZYSTAJ Z ENERGOOSZCZĘDNYCH ŹRÓDEŁ ŚWIATŁA (np. żarówki)

20 Ekoznaki Nie testowane na zwierzętach Zgodne z normami Unii Europejskiej Rolnictwo ekologiczne (Unia Europejska) Opakowanie nadaje się do recyklingu Niskie zużycie energii i łatwy recykling Błękitny Anioł (Niemcy)- wyprodukowano z poszanowaniem środowiska Łabędź (Skandynawia) – wyprodukowano z poszanowaniem środowiska Drewno z lasów zarządzanych ekologicznie

21 W jaki sposób możemy zadbać o środowisko? Zarówno globalnie jak i lokalnie? (KODEKS ETYCZNY WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA)

22 PAMIĘTAJ, ŻE JESTEŚ CZĘŚCIĄ ŚRODOWISKA, W KTÓRYM ŻYJESZ I Z KTÓREGO CZERPIESZ! ZASOBY NATURALNE KURCZĄ SIĘ, TYLKO OD NAS SAMYCH ZALEŻY, JAK DŁUGO NATURA BĘDZIE JESZCZE NAM SŁUŻYŁA KAŻDY, POJEDYNCZY CZYN PROEKOLOGICZNY MA ZNACZENIE!


Pobierz ppt "Sprzątanie Świata międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających."

Podobne prezentacje


Reklamy Google