Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak zdrowo i bezpiecznie s s s spędzam wolny czas.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak zdrowo i bezpiecznie s s s spędzam wolny czas."— Zapis prezentacji:

1 Jak zdrowo i bezpiecznie s s s spędzam wolny czas.

2 Dlaczego aktywność fizyczna jest bardzo ważna?  - Podczas wysiłku fizycznego w naszym organizmie są wytwarzane endorfiny zwane „hormonem szczęścia”, które powodują doskonały nastrój.  - Zwiększa masę kości i stopień ich mineralizacji, zapobiega zatem osteoporozie.  - Zapobiega przybieraniu na wadze.  - Poprawia samopoczucie, jakość snu, łagodzenie stresów.  - Zmniejsza ryzyko na zachorowania na niektóre choroby nowotworowe.

3 Aktywne spędzanie wolnego czasu wiosną i latem. Wiosna - Lato. Spacery Gra w piłkę Pływanie.Jogging Jazda na rolkach. Jazda na rowerze

4 Jesień – Zima. Snowboa- rding. Jazda na łyżwach. Jazda na sankach SpacerySiłownia. Aktywne spędzanie wolnego czasu jesienią i zimą.

5 Korzyści podczas jazdy na rowerze: Podczas jazdy na rowerze poprawiamy funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia. Podczas jazdy na rowerze poprawiamy funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia. Rower : wysmukla łydki i napina uda, wzmacnia biodra, mięśnie grzbietu i brzucha. Rower : wysmukla łydki i napina uda, wzmacnia biodra, mięśnie grzbietu i brzucha. Pomaga pozbyć się zbędnych kalorii. Pomaga pozbyć się zbędnych kalorii.

6 Jak bezpiecznie spędzić ferie i wakacje? - Nie należy popisywać się swoimi „doskonałymi” umiejętnościami w morzu czy basenach! - Korzystać tylko z strzeżonych kąpielisk. - Nie przebywać zbyt długo na mrozie! - Jeździć na nartach, najlepiej pod czujnym okiem rodziców. - Bezpiecznie organizować kuligi.

7 Jak ja spędzam mój wolny czas w okresie ferii. Staram się dużo czasu przebywać na świeżym powietrzu. Staram się dużo czasu przebywać na świeżym powietrzu. Gdy mam tylko okazję wyjeżdżam w góry z rodzicami i rodzeństwem. Gdy mam tylko okazję wyjeżdżam w góry z rodzicami i rodzeństwem. Jeśli mam czas to przeznaczam go na czytanie książki lub czasopism. Jeśli mam czas to przeznaczam go na czytanie książki lub czasopism. Próbuję rozplanować sobie czas bym nie marnował go przed tv, komputerze czy braniu środków odurzających. Próbuję rozplanować sobie czas bym nie marnował go przed tv, komputerze czy braniu środków odurzających. W tym okresie bardziej kontroluję to co jem i piję. W tym okresie bardziej kontroluję to co jem i piję. Nie zapominam również o sporcie praktycznie codziennie biegam, wykonuję jakieś ćwiczenia, spaceruję i gram w piłkę na hali, a w okresie letnim dodatkowo jeżdżę na rowerze. Nie zapominam również o sporcie praktycznie codziennie biegam, wykonuję jakieś ćwiczenia, spaceruję i gram w piłkę na hali, a w okresie letnim dodatkowo jeżdżę na rowerze.

8 Dlaczego warto spacerować? *Zaletą spacerów jest to, że forma aktywności fizycznej nie wymaga stosowania żadnych specjalistycznych sprzętów, jak na przykład uprawianie niektórych sportów. Wystarczy odpowiednio dobrana - w zależności od pogody – odzież, i już możemy ruszać przed siebie! *Podczas spaceru nasz organizm dotleni się nie mniej niż gdybyśmy stosowali wymagające więcej wysiłku formy aktywności fizycznej. *Spacerując regularnie możemy także zrzucić zbędne kilogramy. Podczas długiego marszu spalimy tyle samo niepotrzebnych kalorii, co uprawiając bardziej męczące sporty przez tyle samo czasu. *Oprócz tego spacerując możemy się odstresować oraz poprawić swój nastrój.

9 10 zasad zdrowego odżywiania się. Należy pamiętać, że aktywność fizyczna jest ważna, ale równie ważną rzeczą jest prawidłowe odżywianie się :  Dużo napojów - Codziennie powinno się wypijać 2 litry płynów.  Zredukowanie ilości spożytych tłuszczy - Dziennie nie powinno się przekraczać granicy 60 gram tłuszczu.  Zredukowanie ilości spożytych mięs – Spożywanie mięs 2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na żelazo.  Dużo owoców i warzyw – Spożywanie 5 owoców lub warzyw rozłożonych jest w ciągu dnia jak najbardziej wskazane.  Spożywanie ryby raz w tygodniu – Spożywanie ryby jest szczególnie zalecane ze względu na zawarte w niej białka, kwasy tłuszczowe oraz witaminy D.  Regularne spożywanie produktów pełno zbożowych.  Unikać soli – Sól wiąże niepotrzebnie wodę w organizmie, dlatego zaleca się przyprawianie ziołami.  Zdrowe tłuszcze / oleje – Zaleca się stosowaniu tłuszczy i olejów pochodzenia roślinnego, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe.  Oszczędnie z alkoholem. – Czerwone wino, któremu przypisuję się pozytywny wpływ na układ krwionośny, powinno byś spożywane z umiarem.  Rozkoszowanie się smakiem – Ważną zasadą jest czerpanie przyjemności z jego jedzenia bądź przyrządzenia.

10 Co należy robić w wolnym czasie, a czego raczej unikać. NIE Ulegać namowom kolegów Palić nikotyny Rozmawiać z obcymi Siedzieć ciągle w domu Grać długo na laptopie TAK Przebywać długo na powietrzu. Odpowie- -dnio się odżywiać Dużo spacerować Wyjeżdżać w góry Chodzić na basen

11 Jak aktywnie spędza swój czas moja klasa/szkoła.  Ognisko klasowe uczniów klasy II „c”  Rajd pieszy ulicą Kosynierów  Turniej piłki siatkowej  Wycieczka do Nagłowic.  Wyjazd w Sudety.  Wycieczka w Góry Świętokrzyskie.  Oraz wiele innych.

12 Ognisko klasowe II „c” 6 września 2013r. uczniowie wraz z wychowawczynią klasy II „c” wybrali się na ognisko do pobliskiego lasu, niedaleko szkoły. Jak na zamieszczonych zdjęciach widać dopisywał im świetny humor.

13 Czas na gry.  Po ognisku przyszedł czas na grę w siatkówkę. czas na grę w siatkówkę.  Na zakończenie ogniska wszyscy wybrali się na Orlik i rozegrali cudowny mecz w piłkę nożną.

14 Rajd pieszy. 3 czerwca 2013r. uczniowie i nauczyciele gimnazjum w Słupi wzięli udział w XII Pieszym rajdzie na szlaku Kosynierów.

15 W Nagłowicach. 20 czerwca 2013r w samych Nagłowicach uczniowie naszego gimnazjum zwiedzili muzeum, które zostało wybudowane w 400 rocznice śmierci Mikołaja Reja. 20 czerwca 2013r w samych Nagłowicach uczniowie naszego gimnazjum zwiedzili muzeum, które zostało wybudowane w 400 rocznice śmierci Mikołaja Reja.

16 W Górach Świętokrzyskich. We wrześniu 2013r. uczniowie klas II uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Mogliśmy tam zwiedzić m.in : „Święty Krzyż”, „Łysicę” Muzeum Misyjne oraz podążać szlakiem Stefana Żeromskiego. We wrześniu 2013r. uczniowie klas II uczestniczyli w wycieczce w Góry Świętokrzyskie. Mogliśmy tam zwiedzić m.in : „Święty Krzyż”, „Łysicę” Muzeum Misyjne oraz podążać szlakiem Stefana Żeromskiego.

17 Ciekawe hasła. Ruch to zdrowie. Ruch to zdrowie. Na dworze przebywanie wspomaga poranne wstawanie. Na dworze przebywanie wspomaga poranne wstawanie. Kto w piłkę gra, ten ma zdrowie na 102. Kto w piłkę gra, ten ma zdrowie na 102. Ruch ciału siły da wiele i zdrowy duch będzie w ciele. Ruch ciału siły da wiele i zdrowy duch będzie w ciele. Kto wysportowany jest, ten z łatwością z w-fu zda test. Kto wysportowany jest, ten z łatwością z w-fu zda test.

18 Dziękuję za uwagę. Przygotował : Mariusz Zagórski kl. II „c”


Pobierz ppt "Jak zdrowo i bezpiecznie s s s spędzam wolny czas."

Podobne prezentacje


Reklamy Google