Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jestem stąd…” wyk. Izabella Chyży. Moje miejsce na Ziemi… Mieszkam w Antolce. Ta malownicza miejscowość znajduje się przy trasie E-7 w województwie małopolskim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jestem stąd…” wyk. Izabella Chyży. Moje miejsce na Ziemi… Mieszkam w Antolce. Ta malownicza miejscowość znajduje się przy trasie E-7 w województwie małopolskim."— Zapis prezentacji:

1 „Jestem stąd…” wyk. Izabella Chyży

2 Moje miejsce na Ziemi… Mieszkam w Antolce. Ta malownicza miejscowość znajduje się przy trasie E-7 w województwie małopolskim w powiecie miechowskim, a gminie Książ Wielki.

3 „Władza jest obowiązkiem; wolność - odpowiedzialnością.” Wójtem gminy Książ Wielki jest p. Marek Szopa, a sołtysem Antolki p. Janusz Huma. Herb gminy Książ Wielki. Herb powiatu miechowskiego.

4 Każdy dzień jest podróżą przez historię. To wieś bowiem, jak głosi przekaz z 1820 roku w pierwszej pisanej wzmiance o karczmie nazwę swą wzięła od żony karczmarza Antosi (Antolki). Zatem najpierw „...schowana w lasach przy Królewskim Trakcie z Karkowa do Warszawy stała karczma...” i była Antolka – żona karczmiarza, potem dopiero powstała wieś o tej samej nazwie.

5 „Historia wydzieliła się w gruczołach miliona dziejopisów.” „...schowana w lasach przy Królewskim Trakcie z Karkowa do Warszawy stała karczma...” Karczma składająca się z dwóch jednakowych budynków, z których do dziś pozostał jeden frontowy, miała pełne zaplecze i możliwości do przyjmowania i obsługi gości, koni i zaprzęgów traktem tym podążających. I była znaczącym punktem odpoczynku i posiłku przy tym trakcie. Miała przy tym charakter lekko obronny. I tak w zasadzie jako tzw. Karczma zajezdna funkcjonowała przez cały XIX i początek XX wieku. Przez jakiś czas była tu jeszcze szkoła, a potem obiekt popadł w coraz większe zapomnienie i ruinę.

6 Na szczęście dla tego typu obiektów koniec lat 70-tych przyniósł Ustawę, która pozwalała przekazywać zdewastowane obiekty zabytkowe w ręce prywatne. Oczywiście jeszcze nie spadkobierców prawnych, do tego zajść musiały w Polsce zmiany ustrojowe, ale prywatnych entuzjastów ratowania zabytków i zamieszkiwania w dworkach, pałacykach etc. I w takiej prywatnej „misji życiowej” wędrował na początku lat 80- tych po Polsce architekt warszawski p. Leszek Sobolewski.

7 Na drodze pomiędzy Jędrzejowem a Miechowem, pech (a chyba raczej szczęśliwy traf, jak się miało za chwilę okazać) chciał, że zagotowała mu się woda w chłodnicy i musiał stanąć. W kępie drzew dostrzegł zrujnowany budynek. Skracając całą historię, która sama w sobie była by ciekawa.Pan Sobolewski z czasem stał się właścicielem „Antolki” bo była to własnie stara karczma. I z wielką determinacją ją odbudował przywracając użytkową funkcję sprzed lat, wielu, co do dziś podróżni wspomniani przeze mnie na początku, mają zanotowane w swej pamięci. Tak funkcjonowała „Antolka” przez ostatnią dekadę wieku poprzedniego. Stawało się jednak koniecznością jej dofinansowanie. Obecnie Karczmę prowadzi Ewa Pałyga.

8

9 „Jest tylko jedna droga, która wiedzie człowieka do prawdziwej doskonałości: twarda szkoła życia.” W Antolce znajduje się Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej- Curie. Do klas I-VI uczęszcza 100 uczniów. W oddziale przedszkolnym uczy się 21 dzieci. W roku szkolnym 2008/2009 przy szkole został otwarty punkt przedszkolny, którego działalność jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Do przedszkola uczęszcza 25 dzieci w wieku od 3-5 lat. Szkoła jest laureatem pierwszego miejsca ogólnopolskiego Konkursu „Czysty las”.

10 „Wszystkie ulice we wszystkich miastach nieuchronnie prowadzą do kościoła albo na cmentarz”. W Antolce znajduje się także zabytkowy kościół pw Niepokalanego Serca NMP. Powstał on w latach 1950- 1967 dzięki ks Herczykowi. Legenda głosi, że ksiądz miał widzenie, w którym był kościół znajdujący się w szczerym polu. Kolejnego dnia identyczne miejsce spotkał właśnie w Antolce.

11 „Nawet na cmentarzu bardziej obowiązuje równoległość niż równość. „ Cmentarz obok antolskiego kościoła znajduje się na Kokosowym Wzgórzu Żadne legendy nie są w stanie wytłumaczyć pochodzenia tej.

12 „Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy. „ Lasy antolskie są mieszane. Pięknie się prezentują na zdjęciach i mapach satelitach. Są zawsze pełne jagód, poziomek, grzybów i zwierząt.

13 „Będziecie przestrzegać moich ustaw. Nie będziesz łączył dwóch gatunków bydląt. Nie będziesz obsiewał pola dwoma rodzajami ziarna. Nie będziesz nosił ubrania utkanego z dwóch rodzajów nici. „ (Kpł) 95% mieszkańców Antolki prowadzi działalność rolną. Najczęściej uprawiane zboża to: pszenica, żyto, jęczmień, owies. Wielu rolników hoduje bydło. Uprawiane są także różne warzywa (np. buraki pastewne, pietruszka, marchew, kapusta itp.)

14 “Ci, którzy potrafią postępować niekonwencjonalnie, są nieskończeni niczym niebo i ziemia, niewyczerpani niczym wielkie rzeki. Gdy nadchodzi ich koniec, zaczynają się znowu, jak dni i miesiące. Umierają i rodzą się na nowo, niczym cztery pory roku.” Sun Tzu Cztery pory roku w Antolce….

15 Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej.

16 Dopiero w samym środku zimy przekonałem się, że noszę w sobie niepokonane lato. (Albert Camus)

17 "Gdy brak Twego słońca, dusza jak mgła na jesiennym ściernisku snuje się nisko.” Sergiusz Riabinin

18 Można tak się zamknąć w zimie, że nie dostrzeże się wiosny. ( Gałczyński)

19 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "„Jestem stąd…” wyk. Izabella Chyży. Moje miejsce na Ziemi… Mieszkam w Antolce. Ta malownicza miejscowość znajduje się przy trasie E-7 w województwie małopolskim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google