Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Multimedialna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Multimedialna."— Zapis prezentacji:

1 Prezentacja Multimedialna.
Laser. Prezentacja Multimedialna.

2 Spis treści. Trochę historii na temat lasera. Co to jest laser?
Jak powstaje światło lasera (zjawisko)? Jakie są rodzaje laserów? Jakie zastosowanie mają lasery?

3 Trochę historii na temat lasera.
Wiązka światła laserowego zabłysła po raz pierwszy w roku 1960, ale pierwsze kroki na drodze do stworzenia lasera poczyniono dużo wcześniej. Wszystko zaczęło się w roku 1917, kiedy słynny uczony Albert Einstein stwierdził, że jest możliwe pobudzanie najmniejszych cząsteczek materii - atomów, do emisji światła. Okazało się to wtedy bardzo trudne do sprawdzenia. Musiało minąć wiele lat, zanim udało się tego dokonać. Przełom nadszedł, gdy trzech amerykańskich naukowców, Charles Townes, James Gordon i Herbert Zeiger, odkryło sposób pobudzania atomów do emisji nie światła, ale mikrofal. W roku 1954 skonstruowali pierwszy maser (Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation - wzmacnianie mikrofal przez wymuszoną emisję promieniowania) - urządzenie emitujące silną, dającą się sterować wiązkę mikrofal. Osiągniecie to zachęciło wielu naukowców do prób budowy laserów, czyli maserów emitujących światło zamiast mikrofal. Pierwszym, któremu się to udało, był amerykański naukowiec Theodore Maiman. 15 maja 1960 roku pobudził do emisji pierwszej wiązki światła laserowego pręt z rubinu, umieszczony wewnątrz potężnej lampy błyskowej. Wraz z tym jaskrawym impulsem głęboko czerwonej barwy rozpoczęła się era laserów.

4 Co to jest laser? Laser – urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni, wykorzystujące zjawisko emisji wymuszonej. Promieniowanie lasera jest spójne, zazwyczaj spolaryzowane i ma postać wiązki o bardzo małej rozbieżności. W laserze łatwo jest otrzymać promieniowanie o bardzo małej szerokości linii emisyjnej[a], co jest równoważne bardzo dużej mocy w wybranym obszarze.

5 Jak powstaje światło lasera?
W laserze zachodzi zjawisko emisji wymuszonej. Na czym ono polega? Wyobraź sobie atom w stanie wzbudzonym. Jeden z jego elektronów znajduje się na orbicie wyżej od podstawowej. Kiedy spada na niższą, emituje foton. Gdy taki foton pada na inny wzbudzony atom, zachodzi zjawisko emisji wymuszonej – elektron przechodzi na niższą orbitę i emituje drugi foton, taki sam jak ten, który trafił w atom. Pierwszy foton nie jest przy tym pochłaniany, są więc dwa identyczne fotony, które trafiają w kolejne atomy i powodują emisję następnych fotonów. W wyniku tego zjawiska wkrótce otrzymujemy strumień bardzo wielu identycznych fotonów – czyli światło lasera.

6 Jakie są rodzaje laserów?
Podział laserów w zależności od mocy: Podział laserów w zależności od sposobu pracy. Lasery pracy ciągłej, emitujące promieniowanie o stałym natężeniu Lasery impulsowe, emitujące impulsy światła. Lasery dużej mocy, Lasery o średniej mocy, Lasery małej mocy, Lasery bardzo małej mocy. Następna strona dalej tekst.

7 Podział laserów w zależności od widma promieniowania, w których laser pracuje:
Lasery w podczerwieni Lasery w części widzialnej Lasery w nadfiolecie

8 Podział laserów w zależności od ośrodka czynnego:
Lasery gazowe: He-Ne laser helowo-neonowy Ar laser argonowy laser azotowy laser kryptonowy laser na dwutlenku węgla laser na tlenku węgla laser tlenowo - jodowy Lasery na ciecze: lasery barwnikowe – ośrodkiem czynnym są barwniki rozpuszczone w nieaktywnym ośrodku przezroczystym, np. rodamina. lasery chelatowe, lasery neodymowe. Lasery na ciele stałym: laser rubinowy. laser neodymowy na szkle. laser erbowy. laser tulowy. laser holmowy.

9 Jakie zastosowanie mają lasery?
W technice – Ponieważ można nimi spawać i idealnie ciąć metal. W informatyce – Ponieważ do odsłuchania np. muzyki z płyty potrzeba lasera, który znajduje się w komputerze i czyta płyty. W chirurgii – Ponieważ można przeprowadzać bezkrwawe operacje. W stomatologii – Ponieważ można nimi wyleczyć i zapobiegać próchnicy. W dermatologii – Ponieważ za pomocą lasera można robić różne zabiegi. I w wielu innych dziedzinach.

10 Dziękuje za uwagę i obejrzenie.
Wykonała: Źródła z ,których korzystałam : Wikipedia.pl Palico.pl Lasery.pl


Pobierz ppt "Prezentacja Multimedialna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google