Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYCIECZKA „SZTUKA RENESANSU W POLSCE”. CEL WYCIECZKI Zapoznanie z pozostałościami epoki renesansu w Polsce. Przybliżenie życia i twórczości Jana Kochanowskiego,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYCIECZKA „SZTUKA RENESANSU W POLSCE”. CEL WYCIECZKI Zapoznanie z pozostałościami epoki renesansu w Polsce. Przybliżenie życia i twórczości Jana Kochanowskiego,"— Zapis prezentacji:

1 WYCIECZKA „SZTUKA RENESANSU W POLSCE”

2 CEL WYCIECZKI Zapoznanie z pozostałościami epoki renesansu w Polsce. Przybliżenie życia i twórczości Jana Kochanowskiego, przeanalizowanie cech architektury, wtajemniczenie w tematykę i techniki malarstwa renesansowego.

3

4 W Czarnolesie mieszkał, założył rodzinę i tworzył najwybitniejszy polski pisarz epoki odrodzenia – Jan Kochanowski. Tutaj powstała część Fraszek i Pieśni oraz Treny. Odwiedzimy znajdujące się tam obecnie Muzeum Jana Kochanowskiego.

5

6 To założone przez Jana Zamoyskiego miasto nosi miano miasta idealnego. W renesansowej koncepcji miasto idealne to takie, które jest funkcjonalne, bezpieczne, przyjazne mieszkańcom i piękne. Architekt Zamościa - Bernardo Morando zadbał o wszystkie te cechy. Pierwszym miejscem, który odwiedzimy, będzie Katedra Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła. Następnie przejdziemy do serca i wizytówki Zamościa – Rynku Wielkiego. Zaczniemy od zwiedzania Kamienic Ormiańskich i znajdującego się w nim Muzeum Zamojskiego, w którym oglądać będziemy dzieła związane z tematyką renesansową i nie tylko. Zaraz potem przejdziemy do podziwiania mieszczącego się obok gmachu Ratusza.

7 Na początku odwiedzimy Sukiennice. Podobnie jak w przypadku Zamku Królewskiego, do którego przejdziemy później, pierwotnie charakteryzował je styl gotycki, ale po pożarze w którym ucierpiały, postanowiono odbudować je na wzór renesansowy. Kraków przez wieki był stolicą Polski i siedzibą naszych królów. Również w epoce renesansu był on politycznym i kulturalnym sercem Polski.

8 Kaplicę Zygmuntowską czasami określa się mianem jedynego prawdziwie renesansowego dzieła na północ od Alp. Ta budowla znajdująca się na Wawelu charakteryzuje się typową dla renesansu kopułą. Kolejnym charakterystycznym elementem architektonicznym epoki renesansu były arkadowe krużganki. Podziwiać je będziemy otaczające dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu.

9 W Krakowie poza architekturą możemy podziwiać również malarstwo renesansowe. W Muzeum Historyczno-Misyjnym Księży Misjonarzy zobaczymy portret Stefana Batorego autorstwa Marcina Kobera. Następnie udamy się do Muzeum Książąt Czartoryskich gdzie znajduje się namalowana przez Leonardo da Vinci „Dama z Gronostajem”.

10 BIBLIOGRAFIA http://renesans.klp.pl/ser-392.html http://culture.pl/pl/tworca/jan-kochanowski http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/page/320/zabytki.html http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/page/289/zamosc-w- pigulce.html http://www.turystyka.zamosc.pl/pl/page/289/zamosc-w- pigulce.html http://www.opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZP/pk200837-zamosc.html# http://muzeum-zamojskie.pl/ http://alekrakow.pl/zabytki-krakowa http://www.krakow.pl/odwiedz_krakow/264,glowna.html http://muzeum.misjonarze.pl/?page_id=179 http://www.muzeum-czartoryskich.krakow.pl/pl/eksploruj/trasy- tematyczne/1/80.html http://www.muzeum-czartoryskich.krakow.pl/pl/eksploruj/trasy- tematyczne/1/80.html http://butterfield-reignbeau.blogspot.com/2014/05/renesansowy- wawel.html http://butterfield-reignbeau.blogspot.com/2014/05/renesansowy- wawel.html


Pobierz ppt "WYCIECZKA „SZTUKA RENESANSU W POLSCE”. CEL WYCIECZKI Zapoznanie z pozostałościami epoki renesansu w Polsce. Przybliżenie życia i twórczości Jana Kochanowskiego,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google