Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

1 18 ‘Smaków’ Owoców 2 Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km²,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "1 18 ‘Smaków’ Owoców 2 Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km²,"— Zapis prezentacji:

1

2 1 18 ‘Smaków’ Owoców

3 2 Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 27 730 000 (5 września 2008), Stolica Kuala Lumpur,siedziba rządu w Putrajaya. Malezja na Półwyspie Malajskim graniczy z Tajlandią i Singapurem, na wyspie Borneo z Brunei i Indonezją

4 3 DURIAN Często nazywany "królem owoców ". Ma kształt owalny, do 40 cm długości i wadze do 4 kg, pokryty zieloną grubą skórką z kolcami. Charakterystyczny jest niezwykle intensywny (nieprzyjemny) zapach i wykwintny smak. Nazwa owocu pochodzi od malajskiego słowa duri oznaczającego kolec. Wewnątrz zielonego owocu, czasem przechodzącego w czerwień, znajduje się kremowy jasny miąższ. Owoc rośnie na wysokich drzewach osiągających nawet do 40 m. Spadający kolczasty owoc może zranić lub nawet zabić, dlatego uważany jest za "najniebezpieczniejszy owoc świata".

5 4 CHIKU Chiku, Sapodilla - Kulistawy owoc pokryty cienką, brązowoszarą skórką, pod którą znajduje się słodki, żółtawozielonawy, ziarnisty miąższ. Owoc smaczny, aromatyczny, spożywany na surowo. Przerabiany też na dżemy, marmolady.

6 5 BANAN Wydłużony, zakrzywiony żółty owoc rosnący w pęczkach. Ma liczne synonimy: banan właściwy, banan rajski, pizang, figa rajska, figa błogosławiona, muza.

7 6 Orzech kokosowy Duży twardy orzech o owalnej skorupie z zewnętrzną włóknistą powłoką, zawierający gruby biały miąższ wypełniony przezroczystym płynem zwanym mlekiem kokosowym.

8 7 PITAJA Pitaja (Dragon Fruit ) jest owocem pewnej odmiany kaktusa. Ma słodkawy miąższ o delikatnym aromacie, z licznymi drobnymi pestkami.

9 8 GRUSZLA, GUAVA Owoce o kształcie okrągłym lub gruszkowatym (średnica 3–10 cm), cienka i delikatna skórka, barwa - jasnozielona, żółta, czerwona lub różowa. Miąższ owocu jasny lub czerwonawy o silnym i charakterystycznym zapachu z małymi twardymi nasionami.

10 9 HONEY DEW MELON Znany również jako Winter Melon. Owoce z gładką białą skórką, białe lub zielonkawe, o smaku słodkawym.

11 10 Jackfruit - Dżakfrut Jego owoce osiągają do 90 cm długości i 30 kg wagi i tym samym są największymi owocami na świecie, rosnącymi na drzewie. Owoce spożywa się zarówno na surowo, jak i po poddaniu obróbce termicznej. Miąższ jest dość soczysty, ciemno-żółty, odznacza się intensywnym, upajającym zapachem. W kuchni indyjskiej wykorzystuje się również nasiona.

12 11 DUKU - LANGSAT Owoce mają żółtawą, grubą, skórzastą skórkę. Wnętrze owocu dzieli się na pięć lub sześć cząstek. Miąższ półprzezroczysty i soczysty,o kwaśnym lekko smaku.Dojrzałe okazy są słodsze.

13 12 MANGO Owoc mango jest bogaty w witaminy C,B i E. Ma aromatyczny słodki miąższ. Skórka ma początkowo barwę ciemnozieloną, przechodząca później w różne odcienie żółto-złoto-czerwone. Jest cienka i gładka lecz twarda, dlatego, pomimo iż jest jadalna, usuwa się ją przed spożyciem.

14 13 MANGOSTAN WŁAŚCIWY Owoce okrągłe, ciemnofioletowe od 4-7 cm, pokryte suchą, grubą, ciemnofioletową skórką. Ich miąższ zawiera kilka (6-8) nasion, jest biały, soczysty, a w smaku przypomina morelę, pomarańczę i ananas.

15 14 PAPAYA Długi,owalny tropikalny owoc. Miąższ owocu jest smaczny,bogaty w witaminy i ubogi w kwasy. Dzięki dużej zawartości papainy spożywanie tych owoców ułatwia trawienie.

16 15 ANANAS JADALNY duże słodkie,soczyste i aromatyczne owoce nadają się do spożycia zarówno w stanie surowym jak i po przetworzeniu (soki, dżemy, kompoty). Zawierają enzym ułatwiający trawienie (bromelina).

17 16 POMELO Są to bardzo duże, owoce cytrusowe z płd-wsch.Azji i Malezji. Ich masa może dochodzić nawet do 2 kg, a średnica do 20 cm. Mają słodki miąższ. Owoce są żółte, żółtozielone lub różowe, mają grubą, pokrytą woskiem skórkę (do 5 cm). Miąższ jest żółtawy lub różowy, podzielony na segmenty, wewnątrz są liczne nasiona.

18 17 RAMBUTAN Owoc ma kształt jajowaty, około 3 cm średnicy i czerwoną, pokrytą kolcami skorupkę. Wewnątrz znajduje się biaława, galaretowata, aromatyczna osnówka otaczająca niejadalne nasiono. Smak osnówki zależy od odmiany.

19 18 SOUR SOP (Nona) Flaszowiec Owoce są duże, długości do 35 cm, o wadze do 6 kg (zwykle mniejsze, do 3 kg), nerkowatego kształtu, pokryte zieloną skórką podzieloną na pola, na każdym znajduje się kolec. Miąższ jest śnieżnobiały, z licznymi czarnymi nasionami długości do 2 cm. Smak bardzo oryginalny, słodkawo kwaśny, przypominający krem poziomkowo-ananasowy.

20 19 OSKOMIAN - CARAMBOLA Żółtawa jagoda o wydłużonym kształcie i pięciu podłużnych żebrach, które w owocach w pełni dojrzałych mają brązowe wierzchołki. Otoczona jest woskowaną skórką. Ma słodko-kwaśny smak.

21 20 KAWON Zawiera aż 92% wody, dlatego też dobrze gasi pragnienie. Ma słodkawy, przyjemny, orzeźwiający smak, do czego przyczynia się zawartość kwasu jabłkowego i cytrynowego.

22 21 Poznaj smak egzotycznych owoców KONIEC Wersja polska i udźwiękowienie: jokoretsina www.rotfl.com.pl


Pobierz ppt "1 18 ‘Smaków’ Owoców 2 Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km²,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google