Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Murowani walczą z czerniakiem!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Murowani walczą z czerniakiem!"— Zapis prezentacji:

1 Murowani walczą z czerniakiem!

2

3 SKÓRA CZŁOWIEKA

4 Skóra zbudowana jest z dwóch warstw, naskórka (warstwy zewnętrznej) i skóry właściwej (warstwy leżącej bezpośrednio pod naskórkiem).Skóra jest również naszą pierwszą linią obrony. Chroni organizm przed zakażeniami, działaniem substancji drażniących i alergenami.

5 Naskórek i skóra właściwa są tkankami, w których procesy wzrostu i różnicowania nowych komórek zachodzą bardzo dynamicznie, przy czym komórki mają do spełnienia ściśle określone funkcje. Zwykle procesy w skórze właściwej i naskórku przebiegają bez najmniejszych zakłóceń. Czasami zdarza się jednak, że coś nie działa tak, jak powinno, i może to oznaczać rozwój raka.

6 CZYM JEST CZERNIAK?

7 Jest to nowotwór złośliwy wywodzący się ze znamion barwnikowych, może również tworzyć się samoistnie.

8 Objawy czerniaka (nowotworu złośliwego skóry)

9 Objawem czerniaka jest czarny guzek, często otoczony czerwonym zapalonym rąbkiem . Często rozwija się w obrębie pieprzyka .Szczególnie niebezpieczne są znamiona o średnicy większej niż 5mmm, o nierównych brzegach i niejednolitym zabarwieniu .

10 Liczba zachorowań na czerniaka z roku na rok się zwiększa.
Powodem jest ogólne przekonanie, że ciało opalone jest zdrowe i piękne. Obok nadmiernej ekspozycji skóry na słońce, szczególnie niebezpieczne może być korzystanie z solarium.

11 To prawda, że słońce jest niezbędne do syntetyzowania witaminy D3 ważnej dla dobrej kondycji kości. Tyle tylko że ten cel osiągniesz po parominutowym nasłonecznieniu maleńkiego fragmentu skóry. Solarium emituje promieniowanie UVA. Jednak zbyt częste korzystanie z UVA jest niebezpieczne dla włókien kolagenowych i naczyń krwionośnych.

12 W wielu krajach zabroniono korzystania z solarium np: w Niemczech.
Wycofane urządzenia emitujące szkodliwe promieniowanie, sprzedawane są do Polski.

13 WYKRYĆ NIEBEZPIECZEŃSTWO

14 Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce gwałtownie wzrasta
Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce gwałtownie wzrasta. Średniorocznie diagnozuje się około nowych przypadków. Wcześnie wykryty, u ponad 90% pacjentów jest całkowicie wyleczalny. Dlatego kluczem do sukcesu jest profilaktyka i regularne badanie znamion.

15 System wykrywania ABCDE
Wczesne wykrycie czerniaka pomaga w jego wyleczeniu . Rozpoznać czerniaka można za pomocą system ABCDE

16 A – asymetria . Zwykłe znamiona są symetryczne a wczesne postacie czerniaka cechuje asymetria.

17 B- granica . Zatarta między znamieniem a otaczającą go tkanką „rozlewanie” się barwnika wskazuje czerniaka .

18 C- kolor (czerwono-brązowy, brązowy, czarny)
C- kolor (czerwono-brązowy, brązowy, czarny). Zwykle jest jednakowy, jeśli jest kilka może występować czerniak.

19 D- średnica . Powyżej 5mm powinno być obserwowane.

20 E- powiększenie się Nagłe powiększenie może być groźne.

21 Dlaczego warto skorzystać z badań profilaktycznych ?

22 Nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że wszystko jest w porządku, warto skorzystać z badań profilaktycznych, gdyż mogą wykryć chorobę we wczesnym stadium, co w większości przypadków pozwala uratować życie lub zatrzymać rozrost choroby Rak w pierwszym okresie rozwoju nie boli. Gdy pojawi się ból spowodowany dysfunkcjami zaatakowanych przez rozwijające się tkanki nowotworowe organów, może być już niestety za późno na całkowite wyleczenie.

23 LECZENIE

24 Dzięki dermatologii i onkologii czerniak we wczesnym okresie jest całkowicie wyleczalny . Podstawową metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie . W ramach profilaktyki nie powinno się przebywać na słońcu, kiedy jest ono najsilniejsze, należy stosować kremy ochronne z filtrem i usunąć podejrzane znamiona z miejsc często drażnionych (bielizną , paskiem) i rzadziej oglądanych (np. narządy płciowe)

25 Zespoły Hakowiczów z ZS Murowana Goślina
Dziękujemy za uwagę Zespoły Hakowiczów z ZS Murowana Goślina


Pobierz ppt "Murowani walczą z czerniakiem!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google