Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

28 stycznia – Dzień Ochrony Danych Osobowych. Kodeks Dobrych Zachowań Dbam o swoje hasła – nie ujawniam ich nikomu. Sprawdzam politykę prywatności i ustawienia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "28 stycznia – Dzień Ochrony Danych Osobowych. Kodeks Dobrych Zachowań Dbam o swoje hasła – nie ujawniam ich nikomu. Sprawdzam politykę prywatności i ustawienia."— Zapis prezentacji:

1 28 stycznia – Dzień Ochrony Danych Osobowych

2 Kodeks Dobrych Zachowań Dbam o swoje hasła – nie ujawniam ich nikomu. Sprawdzam politykę prywatności i ustawienia prywatności w serwisach społecznościowych. Nie podaję niepotrzebnie swoich danych osobowych. Weryfikuję „znajomych” – czy są tymi, za kogo się podają. Nie jestem wulgarny w swoich wypowiedziach i nie obrażam innych. Tym, co publikuję (teksty, zdjęcia, filmy), nie naruszam prywatności ani godności innych. Nie publikuję materiałów, które przestawiają zachowania nielegalne lub niemoralne (moich lub znajomych).

3

4 Twoje prawa Masz prawo do kontroli swoich danych osobowych, które możesz realizować m. in. poprzez żądanie informacji, odnośnie przetwarzania Twoich danych. Możesz żądać uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania danych osobowych, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały zebrane z naruszeniem ustawy, albo są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane. Możesz wnieść do administratora danych sprzeciw wobec wykorzystania Twoich danych w celach marketingowych lub przekazywania innemu administratorowi danych. To uprawnienie Ci nie przysługuje, gdy Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody, szczególnego przepisu prawa lub w związku z wykonaniem umowy zawartej z administratorem. Możesz wystąpić do administratora z żądaniem zaprzestania przetwarzania Twoich danych osobowych, uzasadniając żądanie swoją szczególną sytuacją. To uprawnienie Ci nie przysługuje, gdy Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody, szczególnego przepisu prawa lub w związku z wykonaniem umowy zawartej z administratorem. Aby skorzystać ze swoich uprawnień zwróć się bezpośrednio do administratora danych, który posiada Twoje dane!

5 Kto chroni nasze dane? Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami o ochronie danych osobowych, wydaje decyzje administracyjne i rozpatruje skargi w sprawach wykonania przepisów ochronie danych osobowych, prowadzi rejestr zbiorów danych oraz udziela informacji o zarejestrowanych zbiorach, opiniuje projekty ustaw i rozporządzeń dotyczących ochrony danych osobowych, inicjuje i podejmuje przedsięwzięcia w zakresie doskonalenia ochrony danych osobowych, uczestniczy w pracach międzynarodowych organizacji i instytucji zajmujących się problematyką ochrony danych osobowych. W razie naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych może m. in. nakazać: usunięcie uchybień, uzupełnienie, uaktualnienie, sprostowanie, udostępnienie lub nieudostępnienie danych osobowych, zastosowanie dodatkowych środków zabezpieczających zgromadzone dane osobowe, wstrzymanie przekazywania danych osobowych do państwa trzeciego, zabezpieczenie danych lub przekazanie ich innym podmiotom, usunięcie danych osobowych.

6 Prywatność na Facebooku - czy wiesz, jak o nią zadbać? 1. Wyłącz pokazywanie profilu w wyszukiwarkach Facebook automatycznie zakłada, że nie mamy nic przeciwko temu, by nasze prywatne profile były wyszukiwane za pośrednictwem Google. Jeżeli nie chcemy, by tak się działo, powinniśmy udać się na Facebooku do Ustawień (strzałka w dół w prawa górna strona ekranu), a następnie do zakładki Prywatność. Tam odznaczamy opcję Czy chcesz, aby wyszukiwarki spoza Facebooka podawały linki do Twojego profilu. 2. Podziel znajomych na listy Segregacja znajomych w listach da nam możliwość dzielenia się niektórymi postami tylko z rodziną, kierowanie innych wyłącznie do kolegów ze szkoły i tak dalej. By to zrobić, klikamy na napis Znajomi znajdujący się w menu po lewej stronie serwisu Facebook. Tam wybieramy opcję Utwórz listę, wpisujemy jej nazwę i wybieramy członków. Podczas dodawania na portal kolejnych postów, będziemy mogli wybrać udostępnianie ich tylko członkom danej listy. 3. Używaj list znajomych W ustawieniach prywatności (patrz: pierwsza wskazówka) możemy sprawić, aby wszystkie nasze przyszłe posty były pokazywane wyłącznie określonej grupie znajomych z listy. W tym celu klikamy na Edytuj obok napisu Kto może zobaczyć dodawaną przeze mnie zawartość, później klikamy na napis Publiczne, Więcej opcji, i wybieramy daną grupę znajomych.

7 Prywatność na Facebooku - czy wiesz, jak o nią zadbać? 4. Chroń się przed niepożądanymi zdjęciami Na pewno są fotografie, które wolelibyśmy ukryć przed nieznajomymi - pozwalają nam na to ustawienia prywatności zdjęć i postów. Niestety, ustawienia te nie mają racji bytu, gdy na zdjęciu oznaczy nas znajomy, bądź doda fotografię na naszą oś czasu. By uniemożliwić to, klikamy na strzałkę w prawym górnym rogu strony Facebooka, wybieramy Ustawienia, a następnie Oś czasu i oznaczanie. Tam zmienimy ustawienia publikowania na naszej osi czasu, a także wyświetlania postów i zdjęć, na których zostaliśmy oznaczeni. 5. Chroń albumy ze zdjęciami Nawet jeżeli potrafimy już ukryć przed niepożądanymi osobami wszystkie nasze kolejne zdjęcia, być może mamy na profilu starsze fotografie, z którymi chcielibyśmy zrobić to samo. W tym celu otwieramy na naszym profilu album ze zdjęciami i klikamy w zdjęcie, które chcemy ukryć. Następnie klikamy w małą ikonkę koła zębatego wyświetlaną obok daty publikacji fotografii i zmieniamy ustawienia prywatności wedle własnych preferencji. 6. Ogranicz uprawnienia aplikacji i zaproszenia z nich Irytujące powiadomienia z aplikacji pojawiające się na naszej osi czasu i zaproszenia do gier to prawdziwa zmora Facebooka. Na szczęście, możemy je wszystkie usunąć. Klikamy na strzałkę w prawym górnym rogu serwisu Facebook i wybieramy Ustawienia, a następnie Blokowanie. Tam, pod polami Blokuj zaproszenia o użytkownika i Blokuj aplikacje, szybko usuniemy natarczywe powiadomienia.

8 Prywatność na Facebooku - czy wiesz, jak o nią zadbać? 7. Chroń informacje kontaktowe Domyślnie, wszyscy nasi znajomi mogą oglądać nasze informacje kontaktowe, takie jak adres mailowy czy numer telefonu. Jeżeli nie chcemy ich podawać, z łatwością zmienimy jednak ustawienia. W tym celu otwieramy nasz profil, wchodzimy w zakładkę Informacje, a następnie Dane kontaktowe i podstawowe informacje. Klikamy myszką w napis Edytuj po najechaniu kursorem na dowolne pola, takie jak Telefony komórkowe czy Poczta elektroniczna. Później, klikając w ikonkę koła zębatego, możemy szybko sprawić, by dane te były widoczne tylko dla określonych list znajomych, dla wybranych osób, bądź wyłącznie dla nas. 8. Chroń swoją oś czasu Być może, nie każdy z naszych znajomych powinien mieć możliwość publikowania postów na naszej osi czasu. W końcu kto wie, czy nie padniemy ofiarą głupiego żartu, który będzie miał później dla nas nieprzyjemne konsekwencje. Aby zablokować znajomym dostęp do osi czasu, klikamy na strzałkę w prawym górnym roku serwisu Facebook, wybieramy z listy Ustawienia i w końcu Oś czasu i oznaczanie. Zmieniamy ustawienia wybierając Edytuj przy polach w sekcji Kto może dodawać zawartość do mojej osi czasu.

9 Prywatność na Facebooku - czy wiesz, jak o nią zadbać? 9. Ukryj listę znajomych Jeżeli nie chcemy, by obcy mogli przeglądać naszą listę znajomych, możemy ją ukryć. Wchodzimy na nasz profil, a następnie przechodzimy do zakładki Znajomi. Klikamy w ołówek wyświetlający się obok napisu Szukaj znajomych, po czym wybieramy opcję Edytuj ustawienia prywatności. Tam edytujemy ustawienie Kto może zobaczyć Twoją listę znajomych. 10. Używaj asystenta prywatności Specjalny asystent prywatności Facebooka przedstawi nam w przejrzysty sposób wiele ustawień prywatności i pozwoli nam je zmienić. By go uruchomić, wystarczy kliknąć w ikonkę z kłódką w prawym górnym rogu serwisu, a następnie w napis Kontrola prywatności. 11. Wyłącz widoczność postów znajomych Niektórzy z naszych znajomych udostępniają wiele postów, które wcale nas nie interesują. Jest na to prosta recepta - gdy widzimy post znajomego, klikamy w szarą strzałkę w dół w jego prawym górnym rogu, a później wybieramy opcję Przestań obserwować użytkownika. Jego posty nie będą już pojawiały się na naszej tablicy.

10 Prywatność na Facebooku - czy wiesz, jak o nią zadbać? 12. Zabezpiecz konto Jeżeli podejrzewamy, że dostęp do naszego konta na Facebooku uzyskała jakaś niepożądana osoba, możemy łatwo to sprawdzić i ponownie zabezpieczyć nasze dane. W tym celu wchodzimy na stronę internetową http://facebook.com/hacked i postępujemy zgodnie z pojawiającymi się na ekranie instrukcjami. 13. Ukryj dostępność na chacie Jeżeli nie mamy ochoty rozmawiać z pewnym znajomym, ale chcielibyśmy być na chacie widoczni dla wszystkich innych, klikamy na ikonkę koła zębatego na dole chatu, wybieramy Ustawienia zaawansowane i Wyłącz czat dla wybranych znajomych. Tam, wystarczy już wpisać imię i nazwisko znajomego, przed którym planujemy się ukryć i zatwierdzić klikając w przycisk Zapisz. 14. Zdalnie wylogowanie się z konta Zostawiliśmy otwartego Facebooka na komputerze w u znajomego i zapomnieliśmy się z niego wylogować? Bez paniki! By przeprowadzić zdalne wylogowanie w każdej chwili, wystarczy kliknąć w strzałkę w prawym górnym rogu serwisu, wybrać Ustawienia, Bezpieczeństwo i Miejsce logowania. Tam wybieramy logowanie, które chcemy zakończyć (łatwo namierzymy odpowiednie poprzez parametry takie jak miejsce czy przeglądarka) i wybieramy przy nim opcję Zakończ aktywność. To wszystko - zostaniemy automatycznie wylogowani.

11 Ochrona danych osobowych na luzie…

12

13

14

15


Pobierz ppt "28 stycznia – Dzień Ochrony Danych Osobowych. Kodeks Dobrych Zachowań Dbam o swoje hasła – nie ujawniam ich nikomu. Sprawdzam politykę prywatności i ustawienia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google