Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekologia Prezentacja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekologia Prezentacja."— Zapis prezentacji:

1 Ekologia Prezentacja

2 Wstęp. Jak wiemy, ekologia jest bardzo ważna
w naszym życiu, bez jakichkolwiek działań związanych z ekologią tonęlibyśmy w brudzie. Ciekawe wiadomości dotyczące ekologii odnoszą się przede wszystkim do wody i powietrza i właśnie na nich powinniśmy skupić swoją uwagę, bo dzięki nim żyjemy, są to naturalne zasoby naszego życia.

3 Czym jest ekologia? Ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Zajmuje się ona badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami, a ich środowiskiem.

4 Co oznacza to, że coś jest ekologiczne?
Oznacza to, że dany produkt lub przedmiot został wyprodukowany w sposób naturalny lub w żaden sposób nie zaburza prawidłowego rozwoju przyrody.

5 Przykłady ekologicznych przedmiotów.
Przykładami ekologicznych przedmiotów są: Samochody hybrydowe, które są częściowo napędzane energią elektryczną. Zmniejszają one ilość wydzielanego dwutlenku węgla. Owoce i warzywa, które wyhodowano w naturalny sposób nie używając żadnych środków chemicznych np. środków owadobójczych i sztucznych nawozów. Torba z materiału, która nadaje się do wielokrotnego użytku. Naturalny nawóz. Biopaliwo (paliwo powstałe z przetwórstwa biomasy, czyli produktów organizmów żywych np. roślin, zwierząt mikroorganizmów). :::::::::D:::::::::D::::::::::::D::::::::::::::D::::::::::::D:::::::::::D:::::::::::D:::::::::::::D::::::::::::::D::::::::::::D:::::::::::D

6 Co oznacza to, że coś jest nieekologiczne?
Oznacza to, że dany przedmiot został wyprodukowany w sposób nienaturalny, sztuczny lub zaburza prawidłowy rozwój przyrody. Są to też przedmioty, które długo się rozkładają.

7 Przykłady nieekologicznych przedmiotów.
Przykładami nieekologicznych przedmiotów są: Detergenty, czyli środki zawierające związki chemiczne, które gdy dostaną się np. do rzeki mogą wyrządzić ogromne szkody. Torby foliowe jednokrotnego użytku. Puszki aluminiowe. Stare lodówki, które zawierają freony, czyli związki chemiczne szkodliwe dla środowiska. Zbyt duża ich emisja do środowiska powoduje zanikanie warstwy ozonowej w atmosferze. Samochody spalinowe (zwłaszcza te, które nie posiadają katalizatorów).

8 Co to znaczy być ekologicznym?
Osoba ekologiczna to taka, która dba o środowisko naturalne. Ludzie ekologiczni starają się nie niszczyć natury gdyż wiedzą, że dary przyrody kiedyś mogą się wyczerpać.

9 Jak być ekologicznym?

10 Segreguj śmieci.

11 Zmniejszaj ilość odpadów.

12 Staraj się nie używać przedmiotów jednokrotnego użytku.

13 Używaj przedmiotów wielokrotnego użytku.

14 Oszczędzaj wodę.

15 Podczas codziennej toalety np
Podczas codziennej toalety np. myjąc zęby nie pozostawiaj odkręconego kranu przez cały czas.

16 Staraj się brać prysznic zamiast kąpieli w wannie.

17 Włączaj zmywarkę tylko wtedy, gdy jest pełna.

18 Używaj mniej detergentów.

19 Oszczędzaj energię elektryczną.

20 Czym są zasoby przyrody?
Zasobami przyrody nazywamy wszystkie składniki przyrody, które wykorzystujemy do zaspokojenia swoich potrzeb. Wśród nich wyróżniamy zasoby, które nigdy się nie wyczerpią: energia słoneczna, energia wiatru, energia płynącej lub spadającej wody, a także energia geotermalna, czyli pochodząca z gorącego wnętrza Ziemi. Zasoby, które mogą się wyczerpać, dzielimy na odnawialne i nieodnawialne.

21 w warunkach istniejących obecnie na Ziemi mogą się odtwarzać w dość
Zasoby odnawialne. Zasoby odnawialne w warunkach istniejących obecnie na Ziemi mogą się odtwarzać w dość Krótkim czasie.

22 Przykłady zasobów odnawialnych:

23 Woda

24 Powietrze

25 Rośliny i zwierzęta

26 Inne organizmy

27 Gleba

28 Zasoby nieodnawialne. Zasoby nieodnawialne to przede wszystkim surowce mineralne. Powstawały one przez miliony lat w warunkach zupełnie odmiennych od tych, które panują obecnie. Z tego powodu ich ilość jest ograniczona, a wydobycie nieuchronnie prowadzi do wyczerpania złóż. Dlatego musimy je oszczędzać, aby starczyło ich także dla kolejnych pokoleń.

29 Przykłady zasobów nieodnawialnych:

30 Węgiel kamienny

31 Ropa naftowa

32 Gaz ziemny

33 Ruda żelaza

34 Siarka

35 ćwiczenia http://LearningApps.org/1509326

36 Źródła wikipedia.pl ekologia.edu.pl google grafika
tajemnice Przyrody 5 tajemnice Przyrody 6

37 Prezentację przygotowali: Dorota Ołtarzewska Daniel Nogalski kl.6B


Pobierz ppt "Ekologia Prezentacja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google