Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

97 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "97 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ"— Zapis prezentacji:

1 97 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

2 MAZUREK DĄBROWSKIEGO Jeszcze Polska nie zginęła, Kiedy my żyjemy. Co nam obca przemoc wzięła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Z ziemi włoskiej do Polski. Za twoim przewodem Złączym się z narodem. Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę, Będziem Polakami. Dał nam przykład Bonaparte, Jak zwyciężać mamy. Marsz, marsz, Dąbrowski...

3 Święto Niepodległości
Jest to polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów dokonanych przez Rosję, Austrię i Prusy.

4 Polacy natomiast kojarzą go przede wszystkim jako moment odzyskania niepodległości po okresie zaborów.

5

6 Od 1795 aż do 1918 roku nie było Polski
Od 1795 aż do 1918 roku nie było Polski. Została wymazana z map przez Austrię , Rosję i Niemcy.

7 Kraje te podzieliły się polskimi ziemiami i starały – szczególnie Rosja i Niemcy- by już nigdy na tych mapach się nie pojawiła.

8 Narzucały Polakom obce języki i kulturę ,surowo karały za każdy przejaw polskości, krwawo tłumiły próby odzyskiwania niepodległości.

9 Rejtan – Upadek Polski

10 Wielu Polaków straciło życie walcząc o Polskę
Wielu Polaków straciło życie walcząc o Polskę. Najwięcej w czasie powstania listopadowego w latach i powstania styczniowego 1863 – 64.

11 Dopiero I wojna światowa, w czasie której państwa zaborcze Polski stanęły przeciw sobie, dała Polakom realną szansę na wolność.

12 Polacy nie czekali biernie na niepodległość, podejmowali nierówną,
powstańczą walkę o wolną i suwerenną Ojczyznę. "Patrol powstańczy", obraz Maksymiliana Gierymskiego.

13 Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów Polskich we Włoszech

14 1. Legiony to żołnierska nuta Legiony to straceńców los Legiony to żołnierska buta Legiony to ofiarny los! Ref. My pierwsza brygada Strzelecka gromada Na stos! Rzuciliśmy swój życia los, Na stos, na stos! 2. O, ile męk, ile cierpienia O, ile krwi, przelanych łez, Pomimo to nie ma zwątpienia, Dodawał sił wędrówki kres… 3. Nie chcemy już od was uznania, Ni waszych mów, ni waszych łez. Już skończył się czas kołatania Do waszych serc, do waszych kies.

15 Znaczenie daty 11 listopada 1918 Rada Regencyjna przekazała władzę nad podległym jej wojskiem Józefowi Piłsudskiemu. Tego dnia wojska niemieckie zaczęły się wycofywać z Królestwa Polskiego. W nocy rozbrojono również niemiecki garnizon stacjonujący w Warszawie. Marszałek Józef Piłsudski

16 Powitanie Józefa Piłsudskiego na dworcu w Warszawie 10 listopada 1918.

17 Dokładnie w dniu , w którym zakończyły się walki ,
11 listopada 1918 roku, władzę w Warszawie obejmował Józef Piłsudski – człowiek , który w czasie I wojny światowej najbardziej starał się odbudować państwo polskie, walcząc na czele legionów.

18 Gazeta „Monitor Polski” z dnia 12 listopada 1918
„…Rada Regencyjna przekazuje władzę wojskową i naczelne dowództwo Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu…”

19 "Mąż opatrznościowy Polski" – główny twórca Niepodległej Rzeczypospolitej.

20 O niepodległość trzeba było
walczyć...

21 1.Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki, Otaczał blaskiem potęgi i chwały.
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki Od nieszczęść, które przygnębić ją miały. Ref.: Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną pobłogosław Panie. 2.Ty, któryś potem tknięty jej upadkiem, Wspierał walczących za najświętszą sprawę I chcąc świat cały mieć jej męstwa świadkiem W nieszczęściach samych pomnażał jej sławę. 3.Powstała z grobu na Twe władne słowo Polska, wolności narodów chorąży Pierzchnęły straże, a ponad jej głową Znowu swobodnie Orzeł Biały krąży.

22 …tak pisał Adam Mickiewicz

23 Portret Józefa Piłsudskiego
Kurtka J. Piłsudskiego z 1919 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie Portret Józefa Piłsudskiego

24 Józef Piłsudski na Kasztance

25 Krzyż Niepodległości z Mieczami

26

27 W czasach komunistycznych nie obchodzono tego święta
W czasach komunistycznych nie obchodzono tego święta. Dopiero w 1989 roku sejm odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił dzień 11 listopada jako Narodowe Święto Niepodległości.

28 Pomnik poświęcony Piłsudskiemu i poległym w latach żołnierzom w Siewierzu w dniu11 listopada.

29 Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie podczas obchodów
uroczystości Święta Niepodległości.

30

31 Cmentarz Orląt Lwowskich
Cmentarz Orląt Lwowskich. Z tego miejsca zostały zabrane zwłoki Nieznanego Żołnierza i przewiezione do Warszawy.

32 „Jeszcze Polska nie zginęła…”

33

34 97 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

35 To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie.

36 Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce. Dzięki którym przetrwał nasz język, nasza kultura i tradycja .

37 Czym jest Patriotyzm wg uczniów ????
Patriotyzm oznacza troskę o Ojczyznę Jest to miłość do Ojczyzny, przywiązanie do hymnu i godła, współodpowiedzialność za losy kraju. Patriotyzm jest dobrym wykonywaniem swoich obowiązków, uczciwą pracą, kultywowaniem tradycji. Patriotyzm to miłość do ojczyzny, mimo jej wad Patriotyzm to miłość do Ojczyzny, gotowość poświęcenia dla niej największych wartości. Patriotyzm dla nas to branie udziału w wyborach, świętach narodowych, kultywowanie polskiej tradycji Jest to wiara w Ojczyznę, dzięki której wciąż jesteśmy Polakami Według mnie patriotyzm dzisiaj przejawia się w chęci poświęcenia swojego czasu dla spraw ogółu. To także dążenie i wprowadzanie zmian, które mają polepszyć życie wszystkich obywateli. Patriotyzm dla mnie to umiłowanie tego, co polskie, poszanowanie tradycji i wartości. Patriotyzm jest poszanowaniem naszych symboli i wartości narodowych, poszanowaniem drugiego człowieka i traktowanie go na równi.

38

39

40 Ojczyzna Ojczyzna to jest miejsce, w którym się urodziliśmy, wychowaliśmy. To miejsce gdzie są nasi przyjaciele, rodzina. To miejsce bliskie każdemu. Ojczyzna to Matka, która pomaga żyć, daje pracę, schronienie, bezpieczeństwo, która mówi, gdzie jest moje miejsce w świecie. Pod pojęciem ojczyzna, według mnie, kryje się ukochane miejsce na ziemi, do którego zawsze chce się wracać To jest mój kraj pochodzenia, to jest moja gmina, miasto, szkoła, kościół, miejsce zamieszkania Ojczyzna-jest to kraj mojego dzieciństwa, mojego życia. Jest to miejsce życia moje mojej rodziny; posługiwanie się ojczystym językiem; to też kultura, w której żyję i wychowuję moje dziecko.

41 Mapa II Rzeczpospolitej (czerwona linia) i Polska współczesna


Pobierz ppt "97 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ"

Podobne prezentacje


Reklamy Google