Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Starożytny Egipt …czyli jego ogrody..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Starożytny Egipt …czyli jego ogrody.."— Zapis prezentacji:

1 Starożytny Egipt …czyli jego ogrody.

2

3 Klimat Egipt to kraj arabski leżący w północno – wschodniej Afryce, na Morzu Śródziemnym pomiędzy Libią, Izraelem i Strefą Gazy.

4 W dziejach Egiptu możemy wyróżnić:
Okres Starego Państwa, Okres Średniego Państwa, Okres Nowego Państwa.

5 Stare Państwo Ogród ten znany jest z przedstawień niecałości ale poszczególnych jego całości w powiązaniu z różnymi scenami, np. nawadnianie, uprawy roślin, itd. Znane są uprawy drzew rodzimych i importowanych. Do najbardziej charakterystycznych należała Sykomora (czyli- Ficus Sycomorus) – nazywana drzewem świętym.

6 Uprawiano również drzewo figowe, palmę daktylową, akację afrykańską i papirus.
Winorośl uprawiano na drewnianych konstrukcjach tworząc tzn. CIENNIK. Wszystkie ogrody otoczone były grubym i wysokim (od 150 cm) murem.

7 Daktyle uprawiane w Starożytnym Egipcie:

8 Średnie Państwo Znajomość tego okresu jest znacznie pełniejsza.
Głównym elementem tego ogrodu był staw lub powierzchnia CIENNIKA. Staw był w kształcie prostokątnym lub w kształcie litery „T”, pełnił on funkcje dekoracyjne, służył do ochłody, do nawadniania oraz hodowli ryb i ptactwa.

9 Na obrzeżu stawu była zwykle rabata kwiatowa.
Całość otaczały drzewa w jednym bądź kilku szeregach. W bocznych częściach ogrodu budowano często niewielkie ozdobione kolumienkami pawilony, przeznaczone do wypoczynku.

10 Układ ogrodu oparty był murem.
Wejście do ogrodu podkreślały ozdobne PORTYKI. Uprawiano rośliny w ceramicznych donicach wyłożonych mułem z Nilu. Ogrody występowały przy rezydencjach faraonów i innych władców, przy grobowcach i świątyniach, np. świątynia w Karnaku, przy piramidach Cheopsa.

11 Piramida Cheopsa:

12 Nowe Państwo Największy sztuki ogrodowej.
Zaczęto uprawiać drzewo mirtowe i oliwne. Uprawiano również wiele gatunków roślin ozdobnych i ziół do celów leczniczych.

13 Drzewo mirtowe:

14

15 Legenda: 1- staw lub ciennik, 2- rabata kwiatowa,
3- budynek mieszkalny, 4- pawilony lub altany, 5- zbiorniki wodne, 6- rośliny w donicach, 7- portyk, 8- rzędowo posadzone drzewa, 9- Nil.


Pobierz ppt "Starożytny Egipt …czyli jego ogrody.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google