Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Małgorzata Pietroczuk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Małgorzata Pietroczuk"— Zapis prezentacji:

1 Małgorzata Pietroczuk
Kodeks Szkoły z Klasą 2.0 Autorzy: Ewelina Bugaj Małgorzata Pietroczuk Wiktoria Matusiak Kinga Borysiewicz

2 Naszym zadaniem jest opisanie 3 punktu Kodeksu Szkoły z Klasą 2. 0 3
Naszym zadaniem jest opisanie 3 punktu Kodeksu Szkoły z Klasą Nie kradnij i nie daj się okraść!

3 Każdy z Nas na pewno prowadząc bloga
zastanawia się: - Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów? - Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce? - Jak podawać autorów i źródła? Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.? Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji?

4 Gdzie i jak szukać legalnych materiałów do wykorzystania w nauce?
Na wiarygodnych stronach internetowych Na stronach encyklopedii

5 Jak zgodnie z prawem korzystać z dostępnych w sieci materiałów – tekstów, zdjęć, filmów?
* Jeśli program jest freeware możemy go bez obaw i zgodnie z prawem ściągać, kopiować i rozpowszechniać. * Jeśli program/film/zdjęcie jest chronione prawami autorskimi nie mamy prawa tego kopiować ani rozpowszechniać. Muzykę możemy ściągać na okres max 24 godzin. Potem trzeba zgodnie z prawem usunąć!

6 Jak podawać autorów i źródła?
Jeśli używamy cudzych cytatów lub słów musimy podać autora i źródło. Najczęściej bierze się je w cudzysłów i podaje stronę internetową z której się to wzięło. Inaczej wygląda sprawa publikacji materiałów na stronie internetowej komercyjnego serwisu. Wtedy należy najpierw zapytać autora o zgodę na publikację. Jeśli autor wyrazi zgodę, od niego zależy również czy z materiału będzie można skorzystać bezpłatnie.

7 Jak zadbać o własne prawa. Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp
Jak zadbać o własne prawa? Jak podpisywać swoje teksty, zdjęcia itp.? Podczas wstawiania własnych zdjęć lub tekstów należy zastrzec swoje własne prawa autorskie, poprzez ich podpisanie (imię i nazwisko autora, tytuł pracy). Na zdjęciach możemy także umieścić znak wodny.

8 Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich
Jak „czytać” i respektować informacje o prawach autorskich? Prawa autorskie nakładają na nas pewne ograniczenia dotyczące korzystania z materiałów. Krótko mówiąc, jeśli korzystamy z plików w Internecie nie popełniamy przestępstwa, popełniamy je wtedy gdy udostępniamy je innym bez zgody autora.

9 Kiedy i jak korzystać z wolnych licencji?
Udostępnienie twórczości na wolnych licencjach oznacza, pozwolenie na jej wykorzystywanie, poprawianie, dostosowywanie, powielanie, rozprowadzanie za darmo lub za opłatą, oraz upowszechniać swoje udoskonalenia aby mogła z nich korzystać cała społeczność.

10 Dziękujemy za uwagę ! Zapraszamy do odwiedzin naszego bloga :


Pobierz ppt "Małgorzata Pietroczuk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google