Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Warzywa wiosenne ^^.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Warzywa wiosenne ^^."— Zapis prezentacji:

1 Warzywa wiosenne ^^

2 Popularne warzywa :D Po jałowym okresie zimowym nadchodzi znów wiosna, oferująca cały szereg świeżych ziół i warzyw. Nie tylko stanowią one obietnicę wyjątkowo smacznej i aromatycznej przyjemności, ale dostarczają cennych witamin i minerałów, wzmacniających układ odpornościowy. Najpopularniejsze warzywa wiosenne to szparagi, wczesne ziemniaki, marchew, rzodkiew, kalarepa i szpinak, z których można przygotować wiele zielonych sałatek. Znów można zbierać świeże zioła, takie jak szczypiorek, pietruszka, bazylia i czosnek niedźwiedzi, by wzbogacić swoje potrawy pod względem smaków i składników. 

3 Szparagi :> Sezon na szparagi rozpoczyna się w kwietniu. Rozróżnia się szparagi zielone, będące częścią nadziemną i białe, stanowiące częścią podziemną. Zawierają witaminę C i karoten, a także mają działanie odwadniające.

4

5 Rzodkiewka :] odmiana rzodkwi zwyczajnej. Obecnie występuje tylko w uprawie. Jest uprawiana w wielu regionach świata. W Polsce występuje głównie jako roślina uprawna, lecz przejściowo dziczeje (ergazjofigofit). W uprawie występuje wiele kultywarów. Również rzodkiew czarna i rzodkiew japońska to też tylko kultywary rzodkiewki.

6

7 Sałata  Mrrr … rodzaj roślin jednorocznych z rodziny astrowatych (Asteraceae). Należy do niego ok. 100 gatunków pochodzących z obszarów o umiarkowanym klimacie w Azji i Europie. Gatunkiem typowym jest Lactuca sativa .

8

9 Na straganie Autor: Jan Brzechwa Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: "Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze." "Cóż się dziwić, mój szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku!" Rzecze na to kalarepka: "Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!" Groch po brzuszku rzepę klepie: "Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?" "Dzięki, dzięki, panie grochu, Jakoś żyje się po trochu. Lecz pietruszka - z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może." "A to feler" - Westchnął seler. Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: "Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony?" Burak tylko nos zatyka: "Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą." "A to feler" - Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli: "Gdzie się pani tu gramoli?!" "Nie bądź dla mnie taka wielka" - Odpowiada jej brukselka. "Widzieliście, jaka krewka!" - Zaperzyła się marchewka. "Niech rozsądzi nas kapusta!" "Co, kapusta?! Głowa pusta?!" A kapusta rzecze smutnie: "Moi drodzy, po co kłótnie, Po co wasze swary głupie, Wnet i tak zginiemy w zupie!" "A to feler" - Westchnął seler.

10 Dziękuję za uwagę ! :D Klaudia Krekora


Pobierz ppt "Warzywa wiosenne ^^."

Podobne prezentacje


Reklamy Google