Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Rośliny lecznicze i ich zastosowanie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Rośliny lecznicze i ich zastosowanie"— Zapis prezentacji:

1 Rośliny lecznicze i ich zastosowanie
Oliwia Gołębiowska klasa IV D

2 Historia roślin leczniczych
Historia stosowania roślin zielnych jako środków leczniczych jest od dawna. Człowiek pierwotny szukając roślin jadalnych natrafiał na takie, które wprawdzie nie nadawały się na pokarm, ale uśmierzały bóle, powodowały szybkie gojenie się ran, działały przeczyszczająco — w ten sposób odkrywał rośliny lecznicze. Zbieraniem roślin leczniczych i leczeniem zajmowały się przeważnie kobiety, przekazując z pokolenia na pokolenie uzyskane wiadomości o działaniu ziół, o ich zastosowaniu i przyrządzaniu.

3 Jak jest zbudowana roślina?
Organami roślinnymi są: korzenie, łodygi, liście oraz kwiaty. Organizm roślin składa się z części nadziemnej i podziemnej. Nadziemną część rośliny nazywamy pędem, a część podziemną - systemem korzeniowym.

4 Mniszek lekarski Mniszek lekarski nazywany bywa potocznie dmuchawcem lub niepoprawnie mleczem. Gdy kwitnie wiosną łąki i pastwiska pokryte są rozległymi plamami świetlistej żółcieni. Taka roślinka można natychmiast rozpoznać po okrągłych, jaskrawożółtych kwiatostanach, ma podłużne, głęboko wcięte liście. Rośnie na łąkach. Pora kwitnienia przypada na maj. Jest skuteczny w walce z otyłością, w chorobach układu trawiennego, dolegliwościach wątroby, w stymulowaniu działania żółciotwórczego i moczopędnego.

5 Czosnek niedźwiedzi Czosnek niedźwiedzi jest prastarą rośliną leczniczą. Oczyszcza krew i w postaci herbatki pomaga w leczeniu przeziębienia i kaszlu. Roślina ta zawiera olejki eteryczne oraz związki siarki. Czysto białe kwiaty znajdują się na szczycie łodyżki o trójkątnym przekroju. Liczne gwiazdkowate kwiaty czosnku niedźwiedziego układają się w kwiatostan zwany baldachem pozornym. Czosnek niedźwiedzi występuje w wilgotnych lasach liściastych, w lasach dolin rzecznych, zagajnikach oraz parkach, tworząc często rozległe łany. Okazy tego gatunku dorastają do wysokości 30 centymetrów. Taka roślinka kwitnie od kwietnia do początku czerwca.

6 Rumianek pospolity Rumianek pospolity należy do naszych najważniejszych roślin leczniczych. Z jego wysuszonych kwiatów można przygotować herbatkę, która leczy ból brzucha oraz stany zapalne. Czy już kiedyś piłeś herbatkę z rumianku? Dno koszyczka kwiatowego rumianku pospolitego jest puste w środku, a białe ,,płatki” tej rośliny są odchylone. Roślinka wydziela bardzo aromatyczny zapach! Liście rumianku są pierzaste. Znajduje się na polach oraz dzikich łąkach. Kwitnie od maja do sierpnia.

7 Ziarnopłon wiosenny Ziarnopłon wiosenny wykorzystywano niegdyś jako lekarstwo, przede wszystkim w miesiącach zimowych: roślina ta zawiera dużo witamin, a zwłaszcza witaminy C. Złocistożółte kwiaty są osadzone na długich szypułkach. Roślina osiąga wysokość około 15 centymetrów. Ziarnopłon wiosenny ma lekko sercowate liście o karbowanych brzegu. Roślina ta należy do rodziny jaskrowatych, do której zalicza ponad 70 gatunków naszych rodzimych roślin. Rośnie przede wszystkim w wilgotnym lasach liściastych, również na łąkach. Ziarnopłon wiosenny kwitnie od marca do maja.

8 Linki do wykorzystywania informacji:
- ,,Mój pierwszy zielnik” - Ilka Sokolowski, Claudia Toll - ,,Przyrodo, witaj!” - Ewa Gromek, Ewa Kłos - - rośliny lecznicze - - guidebook.jpeg -

9 Dziękuję za oglądanie mojej prezentacji


Pobierz ppt "Rośliny lecznicze i ich zastosowanie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google