Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Badanie zjawiska promieniotwórczości

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Badanie zjawiska promieniotwórczości"— Zapis prezentacji:

1 Badanie zjawiska promieniotwórczości
1 zdjęcia Badanie zjawiska promieniotwórczości

2 Promieniotwórczość- co to jest?
To samorzutny rozpad jąder atomów niektórych pierwiastków, które nazywamy pierwiastkami promieniotwórczymi. Inaczej radioaktywność, zdolność jąder atomowych do rozpadu promieniotwórczego, który najczęściej jest związany z emisją cząstek alfa, cząstek beta oraz promieniowania gamma.

3 Badania W roku ślubu Marii i Piotra Curie, Wilhelm Roentgen odkrył promienie X, a wkrótce potem francuski uczony Henri Becquerel stwierdził, że równie dziwne promieniowania wysyłają substancje zawierające uran. Maria Skłodowska-Curie spędziła całe życie na badaniu substancji radioaktywnych i zgłębianiu zjawiska promieniotwórczości. Zbudowała ona przyrząd do pomiaru Henri Becquerel promieniotwórczości. Odkryła, że minerał zwany blendą smolistą jest tysiąckroć bardziej aktywny niż sam uran. Wyjaśnienie, dlaczego tak się dzieje, zajęło jej kilka lat pracy. I udało się. Udowodniła, że blenda, oprócz uranu, zawiera jeszcze dwa, nieznane wówczas pierwiastki: polon i rad. Za ich odkrycie Maria otrzymała dwie Nagrody Nobla (pierwszą wraz z mężem).

4 Rodzaje promieniowania
• Promieniowanie alfa Jest to strumień jąder helu, czyli cząstek złożonych z 2 neutronów i 2 protonów wysyłanych w następstwie przemian zachodzących w jądrze pierwiastka promieniotwórczego. • Promieniowanie beta Jest to strumień elektronów wysyłanych przez jądra atomów promieniotwórczych. Powstaje podczas przemiany neutronu w proton.

5 • Promieniowanie gamma
Jest to promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez jądra wzbudzonych atomów promieniotwórczych. Jest ono bardzo szkodliwe. • Promieniowanie rentgenowskie (X): Powstaje w wyniku oddziaływania strumieni elektronów z jądrami atomów materii. W dużych dawkach jest szkodliwe. Prawdopodobną przyczyną zachorowania Marii Skłodowskiej na nowotwór było przyjęcie przez nią ogromnych dawek promieni X, gdy obsługiwała aparaty rentgenowskie prześwietlając rannych francuskich żołnierzy podczas I wojny światowej.

6 Izotopy - co to jest? • Pierwiastki lub odmiany pierwiastków, których jądra atomów różnią się liczbą neutronów (liczba protonów jest taka sama). • Izotopy niektórych pierwiastków nie są trwałe i ich jądra same rozpadają się na mniejsze części. Uwalnia się wtedy energia  w postaci niewidzialnego promieniowania alfa, beta i gamma.

7 Negatywne skutki promieniowania
• Każdy rodzaj promieniowania może być szkodliwy dla organizmu. • Może porozrywać na mniejsze części cząstki związków chemicznych, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmów.  • Może to powodować śmierć komórek lub ich niekontrolowany wzrost, czyli zmiany nowotworowe, wady genetyczne.

8 Pozytywne skutki promieniowania
• W medycynie - do diagnozowania chorób (promieniowanie rentgenowskie) i leczenia chorób nowotworowych (promieniowanie gamma). • Stanowi ogromne i niewyczerpalne źródło energii produkowanej w elektrowniach atomowych.

9 Promieniowanie Maria Skłodowska-Curie przez całe życie cierpiała na poparzenia skóry. Została pochowana w ołowianej trumnie umieszczonej następnie w trumnie drewnianej. W czasie przenosin jej ciała w 1995 do paryskiego Panteonu ( jest tam jedyną kobietą) zmierzono poziom promieniowania wewnątrz trumien. Jest on 20 razy niższy niż przyjęty dziś jako bezpieczny dla zdrowia człowieka. Czas półtrwania radu wynosi 1620 lat, więc lekarze są pewni, że Maria Skłodowska nie była wystawiona na działanie śmiertelnych dawek izotopu Uroczystość złożenia trumny z ciałem Marii Skłodowskiej Curie w Panteonie

10 Szereg promieniotwórczy
Zjawisko promieniotwórczości jest związane z przemianą atomu pierwiastka promieniotwórczego w atom innego pierwiastka. Powstały nowy atom może być albo stabilny albo nie. W tym drugim przypadku przemienia się on po raz kolejny. Łańcuch takich przemian nazywamy szeregiem promieniotwórczym. Ostatnim pierwiastkiem szeregu promieniotwórczego zawsze jest pierwiastek stabilny - nie podlegający rozpadowi.

11 Dziękujemy za uwagę Autorki prezentacji: Aleksandra Bombała
Magdalena Bombała Natalia Komornicka


Pobierz ppt "Badanie zjawiska promieniotwórczości"

Podobne prezentacje


Reklamy Google