Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

LICZBY W STAROŻYTNYM EGIPCIE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "LICZBY W STAROŻYTNYM EGIPCIE"— Zapis prezentacji:

1 LICZBY W STAROŻYTNYM EGIPCIE

2 PIERWSZA WZMIANKA Starożytni Egipcjanie znali i stosowali wielkie liczby. Świadczy o tym dokument pochodzący z początku I dynastii, to jest sprzed lat p.n.e. Jest nim pomnik wystawiony dla uczczenia zwycięstwa wojsk egipskich nad nieprzyjacielem. Odczytane na nim hieroglify podają liczbę wziętych jeńców na oraz zdobytych sztuk bydła rogatego i kóz.

3 LICZBY DO 10 Egipski system zapisywania liczb opierał się na liczbie 10 jako na podstawie. Do oznaczania kolejnych potęg liczby 10 aż do 107 włącznie istniały specjalne znaki. Znak dla jedynki przedstawiał tyczkę do mierzenia, zapisywano zaś go jako pionową kreskę. Kreskami takimi oznaczano liczby od 1 do 9. Znak dla 10 przypominał podkowę lub odwrócone duże U.

4 LICZBY OD 100 DO 1000 Znak dla 100 przedstawiał zwinięty liść palmy, zwiniętą linię do mierzenia albo - jak niektórzy twierdzą - laskę kapłańską. Znak dla przedstawiał kwiat (pęd) lotosu, symbol Nilu, któremu Egipt -jak wiemy - zawdzięcza swe istnienie. Dawniej znak ten oznaczał "bardzo dużo".

5 LICZBY OD DO Znakiem jest wskazujący palec, a żaba. Nie należy się dziwić, że Egipcjanie dla oznaczenia liczby używali znaku żaby. Liczba bowiem stu tysięcy w ich pojęciu była czymś tak wielkim, jak ilość żab w błotach Nilu po jego wylewach.

6 LICZBY Znak dla przedstawia postać z podniesionymi rękoma. Jest to najprawdopodobniej obraz boga (Hek) podtrzymującego sklepienie niebieskie jako symbol "nieskończoności" lub "wszystkiego". Liczbę oznaczano podkreślając koło. Liczby zapisywano w Egipcie tak; jak i u nas, to jest od lewej do prawej, umieszczając obok siebie jednostki danego rzędu, aż do jego wyczerpania.

7 ZADANIA 1)Napisz liczbę 112 cyframi egipskimi.

8 ŹRÓDŁA //

9 Pod kierunkiem pani Moniki Madaj Szkoła im. Marii Montessori
KONIEC Wiktor Bocian KOŁO MATEMATYCZNE Pod kierunkiem pani Moniki Madaj Szkoła im. Marii Montessori


Pobierz ppt "LICZBY W STAROŻYTNYM EGIPCIE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google