Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trzymaj formę... Trzymaj formę....

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trzymaj formę... Trzymaj formę...."— Zapis prezentacji:

1 Trzymaj formę... Trzymaj formę...

2 Body Mass Index BMI= masa ciała (kg)/wzrost (m) BMI (Body Mass Index)
Aby obliczyć odpowiednią masę ciała, obliczmy współczynnik masy ciała. Wzór na obliczanie BMI: BMI= masa ciała (kg)/wzrost (m)

3 Tabela BMI Poniżej 18,5 18,5- 24,9 25- 29,9 30- 34,9 35- 39,9
MASA CIAŁA Poniżej 18,5 18,5- 24,9 25- 29,9 30- 34,9 35- 39,9 40 i powyżej niedowaga norma nadwaga otyłość I stopnia otyłość II stopnia otyłość III stopnia

4 Chcesz, by życie miało smaczek, raz marchewka raz buraczek!!!
Zdrowym być... Chcesz, by życie miało smaczek, raz marchewka raz buraczek!!!

5 Zdrowie

6 Jan Kochanowski Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie Jako smakujesz, Aż się zepsujesz Tam człowiek prawie Widzi na jawie I sam to powie, Że nic nad zdrowie Ani lepszego, Ani droższego; Bo dobre mienie, Perły, kamienie, Także wiek młody I dar urody, Mieśca wysokie, Władze szerokie Dobre są, ale Gdy zdrowie w cale; Gdzie nie masz siły I świat niemiły Klejnocie drogi Mój dom ubogi Oddany tobie, Ulubuj sobie.

7 Styl życia Na zdrowy styl życia składają się: właściwe odżywianie,
przestrzeganie podstawowych zasad higieny, dbałość o sprawność fizyczną i psychiczną organizmu, życzliwość wobec innych.

8 Higiena osobista Celem higieny jest zapewnienie poszczególnym osobom, a także całemu społeczeństwu, najlepszych warunków rozwoju fizycznego i psychicznego.

9 Racjonalne odżywianie się
Wszystkie składniki odżywcze, z wyjątkiem witamin i związków mineralnych, zawierają energię, która zostaje uwolniona w procesie oddychania komórkowego i dopiero w takiej postaci jest wykorzystywana przez organizm.

10 Uwaga! Niebezpieczeństwo!
Uzależnienie to fizyczny i psychiczny stan organizmu objawiający się ciągłą chęcią przyjmowania danej substancji.

11 Nikotyna Tytoń to nazwa rośliny, której liście stanowią surowiec do produkcji papierosów i cygar Palenie tytoniu zaburza prawidłową pracę organizmu, a częste palenie prowadzi do uzależnienia, ale dzięki pomocy specjalistów można wyzwolić się od uzależnienia, jednak wymaga to bardzo silnej woli danej osoby.

12 Alkohol Nadmierne picie alkoholu czyni spustoszenie w organizmie. Najbardziej narażony na działanie alkoholu jest mózg. Alkohol dociera także do serca, powodując uszkodzenia mięśnia sercowego i zaburzenia jego pracy.

13 Narkotyki Uzależnienie od narkotyków narkomania- powoduje, że przejawia się: silna potrzeba przyjmowania narkotyku, utrata samokontroli nad zażywaniem narkotyku, niemożność przerwania zażywania narkotyku, utrata zainteresowań, skupianie się wyłącznie na zdobyciu narkotyku, kontynuowanie zażywania narkotyków mimo wyrządzonych przez nie organizmowi szkód fizycznych i psychicznych.

14 Bądź asertywny!!! NIE! NIE! NIE! NIE! NIE! Powiedz: NIE!

15 Dziękuję za obejrzenie projektu!!!
Informacje pochodzą z podręcznika „Ciekawa biologia” oraz ze stron internetowych: trzymajforme.pl PFPZ.pl Autor projektu: Sylwia Kwietniewska


Pobierz ppt "Trzymaj formę... Trzymaj formę...."

Podobne prezentacje


Reklamy Google