Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

8 najdłuższych rzek w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "8 najdłuższych rzek w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 8 najdłuższych rzek w Polsce

2 Wisła Wisła- jest to najdłuższa rzeka w Polsce liczy 1047km długości. Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce, na wysokości 1107 m n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Sląskim. Wisła posiada deltę i uchodzi do Zatoki Gdańskiej. Przepływa przez takie miasta jak Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Kraków. lol

3 Odra Odra-jest to druga najdłuższa w Polsce liczy 854km długości. Powierzchnia dorzecza zajmuje km2. Początek tej rzeki zaczyna się w górach Odrzańskich. Wpływa także na teren Czech i Niemiec a tak, że uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będąc zatoką Zalewu Szczecińskiego.

4 Warta Warta-jest to trzecia najdłuższa rzeka w Polsce licz 808km długości. Ma swoje początki 380m .n.p.m., jej źródło znajduje się w Krołomowie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W Częstochowie rzeka zmienia kierunek biegu na wschodni, by za miastem spotkać się z Wyżyną Wieluńską (miejsce styku z Wyżyną Częstochowską). Przełamując się przez nią głęboką na 70 m dolinę.

5 Bug Bug-rzeka we wschodniej Polsce, zachodniej Ukrainy i południowo-zachodnej Białorusi. Rzeka Bug liczy 772km długości. Początki tej rzeki zaczynają się na Wyżynie Podlaskiej w Werchobużu (Ukraina) 310 m n.p.m. a sięga aż do Białorusi i Ukrainy (w tym 587km w Polsce). Powierzchnia dorzecza wynosi km 2.

6 Narew Narew-rzeka przepływająca przez północno-wschodnią Polskę. Prawy dopływ Wisły. Swoje źródło ma północno-wschodniej części Puszczy Białowieskiej 159m n.p.m. Ma 484km długości z czego 448 w Polsce a reszta na Białorusi. Po wpłynięciu na teren Polski rozlewa się w Jezioro Siemonowskie. Powierzchnia tego jeziora wynosi km 2.

7 San San-rzeka w południowo-wschodniej Polsce, prawo brzeżny dopływ Wisły. Swoje źródła ma Przełęcz Użocka ok. 950 m n.p.m. San ma 443km długości. Rzeka ta płynie także przez Ukrainę. Powierzchnia tej rzeki wynosi km 2. Początki tej rzeki są na Ukrainie 925 m.n.p.m.

8 Noteć Noteć-rzeka o długości 391km długości w północno-zachoniej Polsce. Największy dopływ Warty. Rzeka ta ma źródło na Pojezierzu Kujawskim. Powierzchnia dorzecza wynosi km 2. Noteć przepływa prze trzy województwa: kujawsko-pomorskie wielkopolskie oraz lubskie.

9 Pilica Pilica-rzeka w południowej i centralnej Polsce, najdłuższy lewy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 319km długości a powierzchnia dorzecza 8341km 2. Ta rzeka ma swoje źródło w okolicy miasta Pilica 350m n.p.m. Płynie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Niziny Srodkowopolskie oraz Nizinę Srodkowomazowiecką.

10 INFORMACJE Korzystałem ze źródłem takich jak: Google grafika wikipedia i trochę z głowy.


Pobierz ppt "8 najdłuższych rzek w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google