Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sztuka Prehistorii ok.35000 p.n.e. – ok.2000 p.n.e.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sztuka Prehistorii ok.35000 p.n.e. – ok.2000 p.n.e."— Zapis prezentacji:

1 Sztuka Prehistorii ok p.n.e. – ok.2000 p.n.e.

2 Paleolit Ok. 35 000 p.n.e. – ok. 8 000 p.n.e. Epoka kamienia łupanego.
Umiejętność wytwarzania prymitywnych narzędzi z kamienia i kości, a także drewna pięściaki groty strzał maczugi łuki harpuny oszczepy Żyli gromadnie (20/30 os.), potrafili rozpalać ogień, chronili się w jaskiniach, namiotach ze skór, odziani byli w skóry i kości. Utrzymywali się z myślistwa i zbieractwa.

3 Malowidła naskalne Altamira - Hiszpania

4 Strop jaskini ALTAMIRA

5 Lascaux – Francja

6 jaskinia Lascaux

7 Jaskinia Pech Merle - Francja
Podpis artysty

8 Pech Merle

9 Mezolit Ok p.n.e. – ok p.n.e. W mezolicie sposób życia ludzi pierwotnych niewiele różni się od życia ludzi w paleolicie. Dalej dominuje myślistwo i zbieractwo, ludzie żyją w małych grupach.

10 Neolit Ok p.n.e. – ok p.n.e. Końcowy okres epoki kamienia. Rozwija się uprawa roślin (pszenica, proso, jęczmień, groch, soczewica) i hodowla (kozy, owce, krowy, świnie). Powstają stałe osady, wykształcają się nowe techniki obróbki kamienia (wiercenie otworów, gładzenie nawierzchni). Nauczono się lepić ceramikę.

11 Sztuka neolitu Waza ceramiczna siekierka

12 Stonehenge

13 Epoka brązu ok p.n.e. Na północy Europy wzrasta znaczenie ognia. Powszechny staje się kult ciałopalenia. Pojawia się symbolika mandali, tarczy słonecznej (koło z wpisanym równoramiennym trójkątem), motyw labiryntu symbolizującego śmierć. Pojawia się coraz więcej scen z życia codziennego.

14 Sztuka epoki brązu Urna grobowa Naczynie cynowe

15 Klucz monety

16 Epoka żelaza Żelazo było materiałem o wiele twardszym od miedzi, wytrzymalszym i odporniejszym na proces obróbki. Najstarsze wyroby z kutego żelaza były pochodzenia głównie meteorytowego. Bardzo ważne w obróbce żelaza było jego nawęglanie oraz hartowanie.

17 Sztuka epoki żelaza Ozdoby, biżuteria Wykonała Agata Lucia KONIEC


Pobierz ppt "Sztuka Prehistorii ok.35000 p.n.e. – ok.2000 p.n.e."

Podobne prezentacje


Reklamy Google