Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jak żywią się Polacy?” Anna Prochera kl. IIc.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jak żywią się Polacy?” Anna Prochera kl. IIc."— Zapis prezentacji:

1 „Jak żywią się Polacy?” Anna Prochera kl. IIc

2 Diety poszczególnych mieszkańców naszego kraju bardzo różnią się od siebie. Jedni wręcz fanatycznie liczą kalorie w swoim jedzeniu, a inni, czasem z powodu braku czasu, korzystają z fast- food’ów i jedzą w pośpiechu, co bardzo źle wpływa na nasz organizm. Wielu z nas także nie czyta etykiet, zamieszczonych na kupowanych przez nas produktach w sklepach.

3 Oto kilka skutków niezrównoważonej diety:
choroby układu krążenia (nadciśnienie tętnicze; miażdżyca i jej powikłania np. udar mózgu i niedokrwienna choroba serca z zawałem włącznie);  nowotwory;  cukrzyca;  choroby jelita grubego;  próchnica zębów;  osteoporoza;  nadwaga, otyłość;  anoreksja;  bulimia; łuszczenie i suchość skóry; kruchość, łamliwość i wypadanie włosów;  zawroty głowy, obniżenie ciśnienia, omdlenia; ogólnie zły wygląd i pogarszający się stan zdrowia, tak samo fizycznego jak również psychicznego; kłopoty z koncetracją, bezsenność, depresje, nadpobudliwość; zmiany nastroju - zniechęcenie, znużenie; 

4 PODSTAWOWE ZALECENIA ŻYWIENIOWE ZALECANE PRZEZ INSTYTUT ŻYWNOŚCI I ŻYWIENIA
Jedz regularnie co najmniej 3 posiłki dziennie. Każdy dzień rozpoczynaj od śniadania. Twoje codzienne pożywienie powinno zawierać różnorodną żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Spożywaj codziennie produkty zbożowe oraz warzywa i owoce. Warzywa najlepiej jest jeść na surowo lub krótko gotowane. Dwa a najlepiej trzy razy dziennie spożywaj mleko, biały ser lub jogurty o obniżonej zawartości tłuszczu.  Ograniczaj ilość spożywanego tłuszcz. Tłuszcze zwierzęce zastępuj olejami lub oliwą z oliwek. Mięso i jego przetwory jedz w ilościach umiarkowanych dwa lub trzy razy w tygodniu. Wybieraj mięso chude. W pozostałe dni jadaj dania z ryb i roślin strączkowych (fasola, groch, soja). Ograniczaj spożycie soli kuchennej. Jedna płaska łyżeczka soli dziennie dodawana do potraw powinna Ci wystarczyć.  Zachowaj umiar w jedzeniu cukru i słodyczy. Zamiast słodyczy jadaj więcej owoców i warzyw. Bądź aktywny ruchowo. Pomoże Ci to utracić nadmiar dostarczanej z pożywienie energii (kalorii).

5 Śniadanie – najważniejszym posiłkiem dnia.
To od niego właśnie zaczynamy nasz dzień. Udowodniono w badaniach, że osoby jedzące śniadania rzadziej mają dolegliwości układu oddechowego. Dowodzą również, że osoby po dobrym śniadaniu, mniej się objadają w czasie dnia.

6 Czy masz drugie śniadanie, gdy jesteś w szkole?
Na przykładzie wykresu sporządzonego w mojej szkole, możemy zobaczyć, że nieznaczna część uczniów nie ma śniadania podczas lekcji.

7 Szkolne sklepiki Są już chyba w każdej szkole, ale czy mają one wpływ na naszą dietę? Otóż, tak. Rzadko kiedy możemy znaleźć tam coś pełnowartościowego do jedzenia. Przeważnie kupujemy chipsy, batoniki lub różnego typu cukierki.

8 Sklepik zły czy dobry? Na pytanie czy w sklepiku szkolnym można kupić coś zdrowego, aż 64% uczniów odpowiedziało nie (wynik ten obrazuje diagram obok). Nawet jeżeli doszukamy się tam czegoś wartościowego do zjedzenia jest to zazwyczaj bardzo drogie.

9 Prawidłowe proporcje rodzajów spożywanych przez nas pokarmów przedstawiono w piramidzie żywnościowej.


Pobierz ppt "„Jak żywią się Polacy?” Anna Prochera kl. IIc."

Podobne prezentacje


Reklamy Google