Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkodliwość palenia papierosów

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkodliwość palenia papierosów"— Zapis prezentacji:

1 Szkodliwość palenia papierosów
Autor: Marcin Świerczewski Klasa: Ic

2 Przyczyny palenia Istnieje wiele czynników warunkujących nieświadome często decyzje sięgnięcia po ten szkodliwy środek, jakim jest papieros. Najczęściej jest to ciekawość, a także imponowanie otoczeniu oraz bunt przeciwko autorytetom , a także palenie rodziców.

3 Zacznę od tego, iż składniki dymu tytoniowego zagrażają naszemu organizmowi, powodując wywoływanie chorób a także zmniejszenie sprawności funkcjonowania całego ustroju palacza. Ma on zły wpływ nie tylko na jamę ustną czy płuca, ale także na wszystkie inne narządy wewnętrzne np. trzustkę, pęcherz moczowy. Wywołuje on astmę oskrzelową i sprawia, że spada ogólny poziom odporności organizmu. Palenie przyczynia się też do powstania ośmiu nowotworów (od raka płuc do białaczki) i jest głównym czynnikiem występowania chorób serca. Powoduje także stępienie wrażliwości na zapachy i smaki, przez co palacz jest osobą uboższą o wiele wrażeń zmysłowych. To wszystko i jeszcze więcej przez cztery tysiące trujących związków chemicznych zawartych w dymie papierosowym. Oto niektóre z nich: nikotyna, czyli silna trucizna, tlenek węgla, który jest składnikiem spalin, cyjanowodór stosowany w komorach gazowych podczas drugiej wojny światowej, w małych ilościach nie jest on groźny, lecz u nałogowców może być powodem zatruć. W tych czterech tysiącach związków chemicznych jest zawartych czterdzieści rakotwórczych m.in. piren, chlorek winylu i benzopiren. Papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym środkiem rakotwórczym, większość dorosłych osób sięgających po nie zdaje sobie z tego sprawę. Jednak dzieci i młodzież nie mają świadomości, że każdy wypalony papieros zbliża ich do śmierci, a dokładnie o pięć i pół minuty. Dym wchłaniany do płuc, jest też wydychany przez palacza co powoduje, że osoby z jego najbliższego otoczenia dostają małą dawkę tych szkodliwych związków.

4 Osoby palące chociaż by się bardzo starały będą miały problemy estetyczne.

5 Palenie nie tylko niszczy nasze zdrowie, ale także i portfel!
Kolejną negatywną cecha palenia tytoniu jest osłabianie budżetu domowego. Gdy ktoś jest nałogowym palaczem pali ok. jednej paczki papierosów dziennie to „wyrzuca w błoto” ok. 150 złotych miesięcznie. Polacy wypalają 90 miliardów papierosów rocznie i wydają na nie 16 miliardów złotych. Te sumy z pewnością mogą przyprawić o zawrót głowy każdego, dbającego o własne zdrowie człowieka. Ostatnia sprawa to umieralność spowodowana paleniem papierosów. Z tego powodu umiera trzy razy więcej osób palących niż niepalących. A dokładniej pisząc na świecie umiera 3,5 miliona osób rocznie, co stanowi dziesięć tysięcy zgonów dziennie. W Polsce zaś nałóg ten jest przyczyną śmierci 70 tysięcy osób rocznie. Jest to sprawa również przyspieszonego starzenia się. Natomiast palące kobiety ciężarne, wpływają nie tylko niekorzystnie na swoje zdrowie i wygląd, ale zatruwają jeszcze nienarodzone dzieci.

6 Na zakończenie dodam, że na świecie obchodzony jest 15 listopada Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa. Dzięki niemu wiele palaczy zaczyna brać udział w tzw. pięciodniówkach odwykowych i podejmowaniu wysiłku na rzecz przezwyciężenia nikotynowego uzależnienia, a osoby niepalące nie rozpoczynają tego wstrętnego nałogu.

7 Powyższe argumenty jasno dowodzą, że palenie papierosów jest szkodliwe, niszczy zdrowie i życie wielu ludzi. Zobowiązuje, wiec nas do zdecydowanego przeciwdziałaniu paleniu tytoniu ponieważ zdrowie trzeba szanować i z niego korzystać jak pisze Jan Kochanowski w swoim wierszu „Na zdrowie”: „Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz, (...)”. KONIEC


Pobierz ppt "Szkodliwość palenia papierosów"

Podobne prezentacje


Reklamy Google