Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szkoła promująca zdrowie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szkoła promująca zdrowie"— Zapis prezentacji:

1 Szkoła promująca zdrowie
Kampania edukacyjno - społeczna promująca zasady zdrowego żywienia Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1 w Krakowie

2 Szkoła promująca zdrowie ZDROWO JEM I ZDROWO ŻYJĘ
Zasady racjonalnego odżywiania Jak żyć i odżywiać się zdrowo? Sposoby na ciekawy i zdrowy odpoczynek

3 Zasady racjonalnego odżywiania
Prawidłowe żywienie jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na organizm człowieka. Gwarantuje utrzymanie dobrego samopoczucia oraz zdrowia.

4 Zasady racjonalnego odżywiania
Nieprawidłowe żywienie po upływie dłuższego czasu doprowadza do: pogorszenia stanu zdrowia obniżenia sprawności fizycznej i psychicznej

5 Zasady racjonalnego odżywiania
Złe nawyki żywieniowe stają się przyczyną występowania wielu chorób: Próchnicy zębów Otyłości Cukrzycy Miażdżycy Chorób serca i naczyń krwionośnych Nadciśnienia tętniczego Anoreksji, Bulimii

6 Zasady racjonalnego odżywiania
Czym jest racjonalne żywienie? Racjonalne żywienie to dostarczenie w odpowiednim czasie odpowiedniej ilości i jakości składników pokarmowych (białek, cukrów, tłuszczy, witamin, składników mineralnych) niezbędnych do harmonijnego rozwoju i funkcjonowania organizmu ludzkiego.

7 Zasady racjonalnego odżywiania
Zaleca się spożywanie od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia. Badania dowodzą, iż ułatwia to zachowanie zgrabnej sylwetki, chroni nas przed nadmierną konsumpcją, a także pomaga uniknąć wielu groźnych chorób.

8 Zasady racjonalnego odżywiania
Procentowy udział posiłków w ciągu dnia. Posiłki 4 posiłki 5 posiłków I Śniadanie 25-30% II Śniadanie 5-10% Obiad 35-40% Podwieczorek ----- Kolacja 15-20%

9 Zasady racjonalnego odżywiania
Zapamiętaj! Twoja dieta powinna składać się z co najmniej z czterech, a najlepiej pięciu posiłków dziennie. Nie rezygnuj ze śniadania - to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie czekaj z obiadem na wieczór – powinnaś go zjeść wczesnym popołudniem. Twoja kolacja powinna być mała i lekkostrawna, zjedz ją nie później niż 3 godziny przed snem.

10 Zasady racjonalnego odżywiania
Nie ma wiele przesady w stwierdzeniu, że jesteś tym - co jesz. Dlatego, aby czuć się dobrze i wyglądać pięknie przez lata – należy jeść mądrze. Pamiętaj, że każda, nawet mała zmiana na lepsze jest pożyteczna. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad może Ci pomóc.

11 Zasady racjonalnego odżywiania
1. Pij dużo napojów Codziennie powinno się wypijać co najmniej 2 litry płynów. Najlepiej nadają się: woda mineralna, herbaty ziołowe i niesłodzone soki owocowe.

12

13

14

15

16 Zasady racjonalnego odżywiania
2. Zmniejsz ilość spożywanych tłuszczy Zaleca się zmniejszenie ilości spożywanych tłuszczy. Dziennie nie powinno się przekraczać 60 gram tłuszczy.

17

18

19 Zasady racjonalnego odżywiania
3. Zmniejsz ilość spożywanych mięs Spożywanie mięsa dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy, aby pokryć zapotrzebowanie na żelazo. Zaleca się przyrządzanie chudych mięs, takich jak cielęcina, mięso z kurczaka czy indyka.

20

21

22 Zasady racjonalnego odżywiania
4. Jedz dużo warzyw i owoców Zalecane jest spożywanie 5 porcji warzyw lub owoców rozłożonych w ciągu dnia W ten sposób organizm zostaje zaopatrywany w cenne witaminy i substancje mineralne oraz wspomagające zdrowie drugorzędne substancje roślinne.

23

24

25

26

27 Zasady racjonalnego odżywiania
5. Jedz ryby dwa razy w tygodniu Regularne spożywanie ryb jest szczególnie zalecane ze względu na zawarte w nich wysokowartościowe białko, wielokrotnie nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3) oraz witaminę D oraz B12. Poza tym ryby morskie zawierają cenny dla zdrowia jod.

28

29

30

31 Zasady racjonalnego odżywiania
6. Pamiętaj jedz dużo produktów pełnozbożowych Produkty z białej mąki czy oczyszczony ryż należy zastąpić produktami z pełnego ziarna. Wskazane są kasze, płatki owsiane, brązowy ryż, sezam.

32

33

34

35

36 Zasady racjonalnego odżywiania
7. Unikaj soli Sól jest składnikiem wielu przetworzonych produktów spożywczych dlatego należy pamiętać, że jest jej sporo w wędlinach, konserwach, oraz innych gotowych produktach. Potrawy staraj się przyprawiać ziołami.

37

38

39

40 Zasady racjonalnego odżywiania
8. Jedz zdrowe tłuszcze i oleje Zaleca się stosowanie tłuszczy i olejów pochodzenia roślinnego, bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe np. oliwy z oliwek

41

42

43

44 Zasady racjonalnego odżywiania
9. Oszczędnie z alkoholem, słodyczami oraz posiłkami typu fast food Alkohol powinien być spożywany przy specjalnych okazjach i w umiarkowanych ilościach. Czerwone wino, któremu przypisuje się pozytywny wpływ na układ krwionośny, powinno również być spożywane z umiarem.

45 Zasady racjonalnego odżywiania
9. Oszczędnie z alkoholem, słodyczami oraz posiłkami typu fast food Przekąski słodkie i słone, chipsy, napoje gazowane, dania gotowe sporządzane na szybko, czyli produkty wysoko przetworzone nie mogą stać się podstawą naszego żywienia.

46

47

48

49 Zasady racjonalnego odżywiania
10. Pamiętaj rozkoszuj się smakiem Ważna zasadą jest czerpanie przyjemności z jedzenia bądź jego przyrządzania. Osoby przestrzegające zasad zdrowego odżywiania mogą pozwolić sobie od czasu do czasu na chwile zapomnienia.

50

51 Zasady racjonalnego odżywiania
1. Pij dużo wody 2. Zmniejsz ilości spożywanych tłuszczy 3. Zmniejsz ilość spożywanych mięs 4. Jedz dużo warzyw i owoców 5. Jedz ryby dwa razy w tygodniu 6. Pamiętaj jedz dużo produktów pełnozbożowych 7. Unikaj soli 8. Jedz zdrowe tłuszcze i oleje 9. Oszczędnie z alkoholem, słodyczami oraz posiłkami fast food 10. Pamiętaj rozkoszuj się smakiem

52 Zasady racjonalnego odżywiania
Współczesne gotowe produkty spożywcze kuszą reklamą, efektownym opakowaniem, wzmocnionym chemicznie smakiem i aromatem. To trudne zadanie by podczas zakupów nie stracić zdrowego rozsądku. Ale ... Pamiętaj racjonalne, przemyślane żywienie naprawdę się opłaca!

53 Zasady racjonalnego odżywiania

54

55

56 Koniec części I

57 Zasady racjonalnego odżywiania
Zajęcia warsztatowe Układanie piramidy zdrowego żywienia

58


Pobierz ppt "Szkoła promująca zdrowie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google