Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Latarnia morska na Faros”. Pamela Wiśniewska kl. I B

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Latarnia morska na Faros”. Pamela Wiśniewska kl. I B"— Zapis prezentacji:

1 „Latarnia morska na Faros”. Pamela Wiśniewska kl. I B
Siedem cudów świata „Latarnia morska na Faros”. Pamela Wiśniewska kl. I B

2 Spis treści Faros Latarnia morska na Faros
Pojęcie siódmego cudu świata Faros Latarnia morska na Faros Zniszczenie siódmego cudu świata Latarnia dziś

3 Pojęcie siódmego cudu świata…
…odnosi się generalnie do każdej liczby najbardziej popularnych miejsc turystycznych. Najstarszą taką listą i najbardziej sławną jest „Lista siedmiu cudów starożytnego świata”. Był to swoistego rodzaju turystyczny przewodnik dla podróżników starożytności, którzy chcieli zobaczyć najbardziej sławne i znane miejsca.

4

5 Faros- wyspa, a po połączeniu sztuczną tamą (Heptastadion) półwysep u wejścia do portów w Aleksandrii. Znajdował się tam jeden z siedmiu cudów antycznego świata - latarnia morska.

6 Latarnia morska na Faros
To starożytna latarnia, która została zbudowana ok p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Możliwe, że pomysłodawcą budowy latarni był sam Aleksander Macedoński. Ze względu na wielkość i wspaniałość architektonicznego ukształtowania uważano ją za jeden ze starożytnych cudów świata.

7 Latarnia znajdowała się na przybrzeżnej wysepce Faros na Morzu Śródziemnym, która mając sztuczne połączenie ze stałym lądem poprzez groblę heptastadion, stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii w Egipcie. Ocenia się, że była to wieża o wysokości ok. 115~120 m. Miała dolną kondygnację o przekroju kwadratu, nad nią wznosiła się kolejna, ośmiokątna i trzecia o przekroju okrągłym.

8 Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach
Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na świecie o podstawie krótszej od jej wysokości.

9 Po zmierzchu rozpalano na latarni ogień
Po zmierzchu rozpalano na latarni ogień. Chrust był dostarczany na szczyt wieży na grzbietach osłów, a potem przez tragarzy. Odbijane metalowymi lustrami światło widoczne było z kilkudziesięciu kilometrów i znakomicie ułatwiało nawigację żeglarzom zdążającym do Aleksandrii

10

11 Zniszczenie siódmego cudu świata
Budowla została uszkodzona kilkakrotnie na skutek trzęsień ziemi, była też przebudowywana. Prawdopodobnie już w II wieku runęła najwyższa część latarni.

12 W IX wieku jej dolna część została zaadaptowana na meczet o nietypowej orientacji – wzdłuż osi północ-południe. Latarnia uległa uszkodzeniu przez trzęsienia ziemi w latach 1261, 1303 i 1323, po którym nie została odbudowana. Wieża została ostatecznie zniszczona przez trzęsienie w 1375.

13 Latarnia Morska na Faros

14 Latarnia dziś Pozostałe po niej ruiny zniknęły, kiedy w 1480 sułtan Egiptu użył ich do budowy na tym miejscu fortu. Obecnie na fundamentach latarni znajduje się Muzeum Morskie.

15 Dziękuję za obejrzenie prezentacji
Pamela Wiśniewska


Pobierz ppt "„Latarnia morska na Faros”. Pamela Wiśniewska kl. I B"

Podobne prezentacje


Reklamy Google