Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezstresowa jazda kierowcy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezstresowa jazda kierowcy"— Zapis prezentacji:

1 Bezstresowa jazda kierowcy
Zasady ergonomiczne Bezstresowa jazda kierowcy

2 Co to jest ergonomia? Ergonomia - nauka o pracy, czyli dyscyplina naukowa zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka. Ma na celu humanizowanie pracy poprzez taką organizację układu: człowiek - maszyna - warunki otoczenia, aby wykonywana ona była przy możliwie niskim koszcie biologicznym i najbardziej efektywnie, co uzyskuje się m.in. poprzez eliminację źródeł chorób zawodowych.

3 Co jest przedmiotem badań ergonomii?
Przedmiotem badań jest układ człowiek - maszyna - warunki materialnego otoczenia pracy - warunki pracy na stanowisku roboczym. Celem głównym jest polepszanie warunków pracy człowieka, które obejmuje dostosowanie ich do możliwości pracownika oraz właściwy dobór pracownika do danej pracy i jego edukację obejmującą specyfikę stanowiska.

4 Co sprzyja pozytywnemu nastawieniu do pracy?
Przyjemne środowisko pracy sprzyja pozytywnemu nastawieniu do wykonywanych czynności.

5 Co ma wpływ na ergonomiczną pozycję kierowcy?
Komfort miejsca pracy kierowcy powinien być niezależny od wzrostu i wagi kierowcy. Komfortową, relaksującą i ergonomiczną pozycję kierowcy umożliwia szeroki zakres regulacji fotela. Wszystkie podstawowe elementy sterowania znajdują się w niewielkiej odległości od kierownicy, dzięki czemu są łatwo dostępne bez potrzeby odrywania rąk od kierownicy.

6 Co ma wpływ na komfort jazdy kierowcy?
Prawidłowo ustawiony fotel zapewnia optymalne podparcie pleców i ud. W niektórych pojazdach można również regulować ustawienie kolumny kierownicy. Widoczność dookoła pojazdu powinna być wyśmienita i dlatego nie wymaga to od kierowcy wykonywania dużych ruchów głową. Zwykle wystarczy zaledwie rzut okiem. Charakterystyczna ergonomiczna tablica rozdzielcza ma także wpływ na komfort jazdy.                                                                                                        

7 Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku
Dziękujmy za uwagę Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Płońsku

8 Źródło:


Pobierz ppt "Bezstresowa jazda kierowcy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google