Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dariusz Nowak kl.4aE 2009/2010 FALOWNIKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dariusz Nowak kl.4aE 2009/2010 FALOWNIKI."— Zapis prezentacji:

1 Dariusz Nowak kl.4aE /2010 FALOWNIKI

2 Falownik Jest to urządzenie elektryczne zamieniające prąd stały, którym jest zasilane, na prąd przemienny o regulowanej częstotliwości wyjściowej. Falowniki służą głównie do regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych prądu przemiennego. Mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie w budowie maszyn, pozwalając m.in. na łagodny rozruch ciężkich maszyn lub na dostosowywanie wydajności maszyn do pozostałych urządzeń w linii produkcyjnej. Są również często stosowane w urządzeniach AGD, np. do zmiany prędkości obrotowej bębna pralki podczas prania i wirowania. Oprócz tego falowniki stanowią element składowy niektórych zasilaczy impulsowych. Sprawność energetyczna falowników waha się w granicach 85-98% (mniejsza wartość dla falowników mniejszych mocy).

3 Falowniki W zależności od rodzaju źródła zasilania falownika wyróżnia się: falowniki napięcia – zasilane ze źródła napięciowego – na wejściu falownika jest kondensator, ew. bateria kondensatorów o dużej pojemności, falowniki prądu – zasilane ze źródła prądowego – na wejściu falownika prądu jest dławik.

4 Układ podstawowy falownika rezonansowego szeregowego

5 Zasada działania falownika
Zasada pracy układu jest następująca: po włączeniu tyrystora T1 następuje przeładowanie rezonansowe kondensatora C praktycznie sinusoidalnym impulsem prądu Io. Po chwilowej zmianie kierunku prądu tyrystor T1 wyłącza się. Na kondensatorze napięcie zostaje podtrzymane przez czas To, a po włączeniu tyrystora T2 kondensator zostaje przeładowany do napięcia −Ux. W obciążeniu pojawia się drugi impuls stanowiący ujemny półokres prądu przemiennego. Tyrystor T2 wyłącza się z chwilą zmiany kierunku prądu. Warunkiem poprawnej pracy falownika jest, aby obwód RLC był obwodem drgającym, co sprowadza się do warunku

6 Zastosowanie falowników
Podstawowym zastosowaniem falowników jest regulacja prędkości obrotów w elektrycznych silnikach prądu zmiennego. Dlatego też falowniki są elementem konstrukcyjnym wielu maszyn, a także całych linii produkcyjnych, którym bez falowników ciężko byłoby wydajnie pracować. Falownik umożliwia między innymi miarowy rozruch maszyny. Falowniki bardzo dobrze sprawdzają się w napędach pomp i wentylatorów oraz do napędów o zredukowanej przeciążalności. W zależności od stopnia ochrony IP falownika mogą one pracować nawet w bardzo ciężkich warunkach roboczych. Jednak falowniki mają także znacznie bardziej powszechne zastosowania – falowniki spotkamy także w sprzęcie gospodarstwa domowego, na przykład w pralkach automatycznych.

7 Falowniki Do grona producentów falowników należą między innymi takie firmy jak SEW-EURODRIVE, SELS, IFM ELECTRONIC, LENZE ROTIW, czy MPL TECHNOLOGY. Cechą charakterystyczną takich nowoczesnych falowników jest ich kompaktowa budowa. Ponadto falowniki mają także pamięć i system programowania, dzięki czemu łatwo można nimi sterować. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że falowniki najnowszej generacji często wyposażone są także w wyświetlacz. Inne przydatne funkcje to na przykład zabezpieczenie przed nieodpowiednim napięciem lub monitoring przegrzania falownika.

8 Falownik tyrystorowy mostkowy dla dużych mocy.

9 Zdjęcia falowników

10 rok szkolny 2009/2010 ZSP nr 1 w Słupsku Dziękuję za uwagę.

11 Bibliografia


Pobierz ppt "Dariusz Nowak kl.4aE 2009/2010 FALOWNIKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google