Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aneta Ławruszkiewicz Blanka Jelińska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aneta Ławruszkiewicz Blanka Jelińska"— Zapis prezentacji:

1 Aneta Ławruszkiewicz Blanka Jelińska
MLECZNA KRAINA Aneta Ławruszkiewicz Blanka Jelińska

2 Piramida żywieniowa Kolejną przygodę zaczęliśmy od podróży do piramidy żywieniowej. Dzieci szczegółowo zostały zapoznane z kolejnymi piętrami Piramidy i skąd wzięła się właśnie taka forma. Dowiedziały się sie, co to jest dieta i jaka dieta najlepsza jest dla nich-, czyli zbilansowana i urozmaicona. Wysłuchały również bajki o zwierzątkach z zaczarowanego zakątka.

3

4 W zabawie zamieniły się w produkty znajdujące się na piramidzie i na umówiony sygnał starały ustawić się w odpowiednim miejscu. Bardzo podobała im się zabawa, czego tu brakuje bez pomyłki szybko odnajdowały schowany element. Wykonały również piękne ilustracje do opowiadania

5

6 PODRÓŻ DO PIĘTRA NABIAŁU
Zabawę rozpoczęliśmy od przypomnienia piramidy żywieniowej i krótkiej pogadanki, co to jest nabiał i skąd go otrzymujemy a także, po co jest nam potrzebny w naszej diecie. Dzieci zostały poproszone o przyniesienie różnych opakowań po produktach mlecznych. Po obejrzeniu opakowań podzieliły je na 4 grupy- jogurty sery, kefir, maślanka. Zapytane o smak najszybciej podawały ten jogurtu i serków. Kłopot sprawił kefir i maślanka a kilkoro od razu krzyknęło ze nie lubi.

7 Nasz cykl nazwany został podróż więc jak przystało na podróżników próbowaliśmy nowe smaki. Na stole łasucha wylądował twaróg, jogurt, kefir, śmietana, serek homogenizowany mleko kakao i maślanka ,która o dziwo najbardziej dzieciom smakowała.

8 MLECZNA KRAINA Skoro wszystkie te przetwory robimy z mleka więc w naszej zabawie nie mogło zabraknąć berka- Krowo jaki kolor mleka dajesz śmiechów i pisków nie było końca. Na zakończenie tygodnia dzieci wykonały makietę mlecznej krainy.

9

10 SKĄD SIĘ BIERZE MLEKO? Skąd się bierze mleko? no jak to skąd ze sklepu -odpowiedzą dzieci. Jeszcze nie tak dawno dzieci na wakacje wyjeżdżały na wieś do dziadków gdzie były krówki , świnki i inne zwierzęta obecnie dzieci wakacje spędzają w hotelach a jeśli już jada na wieś to przeważnie nie ma tam hodowlanego bydła więc skąd dzieci mają wiedzieć skąd się bierze mleko.

11 WYCIECZKA Postanowiliśmy wybrać się na wycieczkę do gospodarstwa w Grzybowie. Tam dzieci własnoręcznie mogły zemleć zboże, zagnieść ciasto na chleb, a później spróbować swojego wypieku, zobaczyły też gdzie mieszkają zwierzęta domowe, dowiedziały się jak o nie dbać, czym karmić zobaczyły też( przez szybę) domową wytwórnię sera, mogły obcować z naturą. Pogłaskać krowę, kozę, konia , owieczkę a nawet wydoić kozę

12

13

14 Dlaczego przetwory mleczne tak się od siebie różnią smakiem
Dlaczego przetwory mleczne tak się od siebie różnią smakiem? jogurt, kefir , maślanka Jak to jest zrobione?

15 CZY BAKTERIE SĄ KULTURALNE?
Żywe kultury bakterii- czy bakterie są kulturalne. Proszę pani ostatnio pani mówiła ze bakterie są niebezpieczne i powodują choroby. A teraz nam pani mówi że w jogurtach są bakterie. Czekało mnie nie lada zadanie wytłumaczyć dzieciom ze nie wszystkie bakterie są złe ,że są także pożyteczne. Truskaweczki + mleczko i przedszkolaki miały na podwieczorek przepyszny napój truskawkowy i to własnoręcznie zrobiony

16 PODRÓŻ DO KRAINY SERA Podróż do krainy sera zaczęliśmy od degustacji .Dzieci spróbowały twaróg , żółty serek, serek wędzony, topiony i ser typu mozzarella. A skąd się biorą w serze dziury ? Czy tak jak w bajce o wronie i lisie?

17 UCIEKAJ MYSZKO… Kto lubi serek najbardziej na świecie? Pewne małe zwierzątko, które ucieka do dziury. U nas też się znalazła mała myszka, którą będzie gonił kot bury. Zabawa integracyjna zakończyła dzisiejsze zajęcia

18 CZEMU JEDZENIE NABIAŁU JEST WAŻNE?
Czemu nabiał jest taki ważny ? W odpowiedzi pomógł wyświetlony film z cyklu było sobie życie o układzie kostnym. Po seansie łatwiej dzieci zrozumiały ,że takie substancje jak wapń, fosfor, witamina D mają wielką rolę w budowaniu kości. Zbudowały mur , który niestety poprzez dziury w nim występujące nie był dość stabilny. Drugi mur już bez dziur był o wiele mocniejszy. Tak samo jest z naszymi kośćmi.

19

20

21

22 SKĄD SIĘ BIORĄ JAJA? Skąd się biorą jaja i jak je wykorzystujemy było tematem kolejnego naszego spotkania. Zabawę zaczęliśmy od szukania jaja. Mama kura z tata kogutem byli bardzo roztrzepani i gdzieś swoje jajeczka pochowali. Czy uda im się je odnaleźć?

23

24 Slalom z jajkiem jest nie lada wyzwaniem

25 Zabawę zakończył quiz wiedzy o nabiale


Pobierz ppt "Aneta Ławruszkiewicz Blanka Jelińska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google