Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA „ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA „ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY”"— Zapis prezentacji:

1 AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA „ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY”
SPRAWOZDANIE Z PRZEPROWADZONEJ AKCJI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W PRZEGINI

2 W październiku 2013r. Przedszkole Samorządowe w Przegini przystąpiło do V edycji Piramidy Żywienia Przedszkolaka pod hasłem „Zboża zjadamy, energię z nich mamy”, która trwała cztery tygodnie.

3 W akcji wzięły udział trzy odziały (5-6 latki)
W akcji wzięły udział trzy odziały (5-6 latki). Wspólnie z bohaterami bajek „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka” – Wieprzusiem, Raptusiem, Ociupinką i ciocią Różą – przedszkolaki poznawały zasady prawidłowego odżywiania.

4 Informacja dla rodziców o przystąpieniu do programu

5 Piramida Żywienia Przedszkolaka
Poznajemy piramidę razem z bohaterami bajek. Wiemy, że pierwsze piętro piramidy zajmują produkty zbożowe, a zdrowa dieta to dieta urozmaicona i zbilansowana.

6 A to nasze piramidy

7

8 Co to są produkty zbożowe?

9 Poznajemy różne rodzaje zbóż i wiemy, dlaczego są tak ważne dla prawidłowego odżywiania.

10 Razem z bohaterami bajki poznajemy drogę zbóż z pola do młyna.

11 Nasze kompozycje zbożowe
Wykonujemy również dowolne kompozycje z ziaren zbóż.

12

13 Jak powstaje chleb? Poznajemy etapy powstawania chleba, jego rodzaje, historię, a także związane z nim zwyczaje. Wiemy, że pieczywo jest źródłem wielu ważnych składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

14 Pieczemy chleb

15

16 Wspólnie upieczony chlebek bardzo nam smakował

17 Tu bawimy się w piekarzy
A to nasze wypieki 

18 Poznajemy historię płatków
Wiemy, że najzdrowsze płatki to płatki owsiane, które zawierają wszystkie podstawowe składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcz, witaminy, błonnik i sole mineralne. Wiemy, które płatki są zdrowe, a których trzeba unikać.

19 Mniam, mniam, palce lizać!
Domowe mesli Wykonaliśmy je z różnych produktów.

20 Jak robi się makaron i jakie są jego rodzaje?
Razem z naszymi ulubionymi bohaterami z bajki, poznajemy różne rodzaje, kształty i nazwy makaronów. Wiemy, że pełnozbożowe makarony są źródłem węglowodanów złożonych, które dostarczają nam energii do zabawy oraz błonnika, który ułatwia trawienie. Przy piosence „Makarony, włoskie makarony” robiliśmy makaron domowym sposobem.

21

22 Skąd się bierze kasza, jakie są jej rodzaje?
Poznajemy różne rodzaje kasz. Wiemy, że powstają z różnych zbóż, są zdrowe, bo są źródłem węglowodanów. Znamy „Bajkę o królu” J. Brzechwy, który zajadał się kaszą z mlekiem i był potężnym i mężnym władcą.

23 Rozpoznajemy różne gatunki kasz – oglądamy, dotykamy, wąchamy.

24 Dlaczego ryż nie rośnie w Polsce?
Wzbogacamy wiadomości na temat ryżu. Słuchamy bajki „Skąd pochodzi ryż?”. Wiemy, dlaczego w Polsce się go nie uprawia. Wykonaliśmy prace plastyczne do wysłuchanej bajki.

25 Dlaczego fasola nazywana jest rośliną strączkową?
Rośliny strączkowe są źródłem węglowodanów złożonych, białka i błonnika, dlatego polecane są jako uzupełnienie naszej diety. Wspólnie uczyliśmy się piosenki „Polka fasolka” oraz wiersza „Groch”. Odróżnialiśmy rośliny strączkowe od innych roślin jadalnych.

26 Co to są tłuszcze? Wiemy, że powinniśmy jeść tłuszcze, ale odpowiednie i w odpowiednich proporcjach. Stanowią one bardzo istotne źródło energii, wspomagają wzrost kości, pomagają w przyswajaniu przez organizm witamin. Wiemy, jakie wartości odżywcze zawierają ryby, dlatego jemy je pod różnymi postaciami.

27 Złota rybko powiedź szybko Co ty umiesz mówić , rybko
Złota rybko powiedź szybko Co ty umiesz mówić , rybko? Otwórz pyszczek, potem stul I co powiesz? Bul! Bul! Bul!

28 Oleje – w jakich produktach są zdrowe tłuszcze?
Poznajemy z bohaterami bajki etapy powstawania oleju. Wiemy z jakich roślin robi się olej i jakie są jego rodzaje. Z naszych słoneczników olej będzie wysokiej jakości.

29 Wiemy jak i z czego robi się masło!
Poznaliśmy tradycyjny sposób wyrobu masła. Nasze prababcie wykonywały masło w specjalnym urządzeniu do ręcznego wytwarzania masła – w maśniczce. Nam też udało się wykonać ręcznie masełko, które wspólnie degustowaliśmy.

30

31 Orzechy, migdały i pestki – zdrowe przekąski
Rozumiemy, dlaczego orzechy i ziarna są zdrowsze od słodyczy. Dlatego zamiast słodyczy od dzisiaj jemy orzechy, pestki dyni, nasiona słonecznika i ziarna sezamu.

32 Prezentacja dla rodziców umieszczona w centralnym miejscu przedszkola

33 W trakcie wszystkich zajęć przyswajaliśmy sobie wiedzę poprzez słuchanie i śpiewanie piosenek, uczenie wierszyków, bajek, aktywność fizyczną i plastyczną. Mieliśmy również możliwość widzieć, dotykać, smakować i wąchać wszystkie produkty. Wraz ze „Zwierzątkami ze Zdrowego Zakątka” poprzez zabawę uczyliśmy się samych ważnych i istotnych rzeczy na temat właściwego odżywiania. Dowiedzieliśmy się jak i co jeść, aby mieć energię na cały dzień.

34 Dziękujemy rodzicom za włączenie się w propagowanie akcji i dostarczenie nam materiałów do zajęć. Dzięki takim działaniom nasze przedszkole promuje zdrowy styl życia. koordynator Marta Kania


Pobierz ppt "AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA „ZBOŻA ZJADAMY, ENERGIĘ Z NICH MAMY”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google