Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Marszałek Józef Piłsudski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Marszałek Józef Piłsudski."— Zapis prezentacji:

1 Marszałek Józef Piłsudski

2 141 lat temu 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem urodził się marszałek Józef Piłsudski. W tym dniu bowiem na świat przyszedł nie marszałek lecz mały człowiek "z krwi i kości" po prostu Józio Piłsudski.

3 Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem, zm
Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk, naczelnik państwa polskiego w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, Pierwszy Marszałek Polski od 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczpospolitej wprowadzonych w 1926 po zamachu stanu. W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Pośród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach Polskich, używano jego przydomków – Komendant, Dziadek i Marszałek.

4 Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości…” Marszałek Józef Piłsudski

5 Delegacja Naczelnictwa ZHP udała się 20
Delegacja Naczelnictwa ZHP udała się 20. grudnia 1920 roku do Belwederu z prośbą, aby Naczelnik Państwa, Marszałek Józef Piłsudski, zechciał przyjąć Krzyż Harcerski i zostać honorowym protektorem Związku Harcerstwa Polskiego. Przyjmując krzyż i podejmując się protektoratu, Piłsudski publicznie uznał, że w ciągu zaledwie 10. lat harcerstwo odegrało ważną rolę i zyskało zaufanie społeczeństwa. Protektorat oznaczał poparcie najwyższych władz państwowych dla rozwoju harcerstwa w całym kraju i jego działalności we wszystkich  dziedzinach życia. Po Piłsudskim, kolejni Prezydenci Rzeczypospolitej przyjmowali protektorat nad harcerstwem. Protektorat nie wygasał z chwilą ukończenia kadencji, lecz trwał nadal. Przez całe dwudziestolecie Niepodległości harcerki i harcerze pracowali na rzecz odbudowy wolnej Polski. Dlatego też w kwietniu 1936 roku ZHP został uznany przez rząd Polski za „stowarzyszenie wyższej użyteczności”.

6 Koń Marszałka Piłsudskiego Kasztanka
Była to szlachetna, niewysoka, bo mierząca ok. 150 cm w kłębie, jasnokasztanowata klacz z łysiną i wszystkimi czterema nadpęciami nierówno białymi - czyli była prześliczna. Była nerwowa i nie znosiła ognia artyleryjskiego, ale towarzyszyła swemu panu zawsze i wszędzie. Ostatni raz Marszałek dosiadał Kasztanki 11 listopada 1927 podczas defilady w Warszawie. W dniu 21 listopada 1927 roku została odesłana do Mińska Mazowieckiego, transportem kolejowym, gdzie w drodze zachorowała. Kasztanka padła roku o godzinie piątej rano. Skóra Kasztanki została zdjęta i wypchana. Po śmierci Marszałka trafiła w 1935 roku do Muzeum w Belwederze. Jej pozostałe szczątki pochowano w parku koszar 7. Pułku Ułanów, gdzie leży głaz z napisem "Tu leży KASZTANKA, ulubiona klacz bojowa Marszałka Piłsudskiego"

7 Kasztanka urodziła dwa źrebaki
Kasztanka urodziła dwa źrebaki. Tymi źrebakami były Niemen (siwy ogierek), który podobno miał zupełnie inne cechy charakteru niż jego matka...był leniwy. Miał być następcą matki ale nie doszło do tego. Drugim źrebięciem była piękna klaczka Mera (prawdopodobnie kasztanka wzrostu matki), którą nazwał tak Józef Piłsudski na pamiątkę rzeki przepływającej przez Zułów - majątek rodzinny, w którym Marszałek Józef się urodził. Mera urodziła się 10 kwietnia 1925 roku. Kasztanka to była wspaniała klacz. Piękna, mądra i wierna. Wszyscy będą o niej zawsze pamiętać...

8 KASZTANKA

9 W roku 1893 w Warszawie powstała Polska Partia Socjalistyczna (PPS)
W roku 1893 w Warszawie powstała Polska Partia Socjalistyczna (PPS).Piłsudski , który rok wcześniej wrócił ze zsyłki , wstąpił w szeregi litewskiego oddziału i w 1894 został członkiem Centralnego Komitetu Robotniczego i redaktorem naczelnym wydawanego przez PPS pisma „Robotnik”. Sześć lat później, jako jeden z czołowych przywódców partii został ponownie aresztowany przez władze rosyjskie i trafił do więzienia w Cytadeli Warszawskiej. Jednak już następnego roku został przeniesiony do szpitala w Petersburgu (w więzieniu symulował bowiem obłęd) uciekł stamtąd przy pomocy jednego z lekarzy, Władysława Mazurkiewicza.

10 Józef Piłsudski

11 11 LISTOPADA - ŚWIĘTO WSZYSTKICH POLAKÓW
Listopadowe święto wiąże się przede wszystkim z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po pierwszej wojnie światowej. Po ponad 120 latach niewoli. Dotyczy to tak odzyskania terytorium, jak i możliwości tworzenia własnego rządu. Istnienia jako państwo uznawane przez inne państwa.  14 listopada 1918 roku Piłsudski przejął całą władzę w kraju. Jest to data symboliczna. Pamiętamy, że w nocy z 6 na 7 listopada w Lublinie powstał Tymczasowy Rząd Republiki Polskiej pod kierownictwem Ignacego Daszyńskiego. 10 listopada Józef Piłsudski wrócił do Warszawy z więzienia w Magdeburgu. Dzień później Rada Regencyjna przekazała mu dowództwo nad tworzącym  się wojskiem, a 14 listopada całą władzę. Tego dnia podporządkował mu się rząd lubelski.   W naszym kalendarzu jest wiele dat symbolicznych, np. dzień zakończenia ostatniej wojny czy pierwszych wyborów w 1989 roku. Charakter każdego święta jest inny. Jednak Narodowe Święto Niepodległości dla Polaków powinno być najważniejsze. Bowiem dopiero od odzyskania niepodległości Polska wróciła do rodziny państw europejskich jako suwerenny kraj.

12

13 Działalność Piłsudskiego w czasie I wojny światowej
Po wybuchu I wojny światowej ogłosił mobilizację oddziałów strzeleckich. Utworzona w Krakowie kompania kadrowa przekroczyła granicę z Królestwem w dniu 6 VIII Wobec braku poparcia ze strony mieszkańców zaboru rosyjskiego próba wzniecenia powstania nie powiodła się. Austriacy zażądali wcielenia strzelców do armii austriackiej.

14 Ciekawostki o Piłsudskim
JÓZEF PIŁSUDSKI SWOBODNIE POSŁUGIWAŁ SIĘ JĘZYKAMI POLSKIM, ROSYJSKIM, FRANCUSKIM I NIEMIECKIM. Z okazji 90-lecia odzyskania niepodległosci przez Polskę, został wydany banknot menniczy z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego, w nakładzie sztuk, o nominale 10zł.

15 Ciało Marszałka pochowano na Wawelu


Pobierz ppt "Marszałek Józef Piłsudski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google