Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Seszele 9 stycznia 2012r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Seszele 9 stycznia 2012r."— Zapis prezentacji:

1 I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE
Seszele 9 stycznia 2012r.

2 Seszele FLAGA GODŁO

3 POWIERZCHNIA : RELIGIE :
STOLICA : Victoria POWIERZCHNIA : 455 km² LICZBA LUDNOŚCI (2010rok): GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA : 193 osób/km² JEDNOSTKA MONETARNA: rupia seszelska RELIGIE : Katolicyzm: 86,5% Anglikanizm: 6,8% Zielonoświątkowcy: 1% Kościół Ewangeliczny: 1% Adwentyzm: 0,75% Hinduizm: 0,5% Bahaizm: 0,4% Świadkowie Jehowy: 0,35% Islam: 0,2%

4 Victoria – Stolica Seszeli

5 Jak powstała nazwa państwa?
Powstała ona od nazwiska, Jana Moreau de Séchelles, ministra finansów króla Francji, Ludwika XV.

6 Ciekawostki z Seszeli Seszele to archipelag 92 wysp leżących w pobliżu równika na Oceanie Indyjskim. Stolicą tego wyspiarskiej republiki, która liczy zaledwie około 80 tys. mieszkańców jest miasto Victoria, a językami urzędowymi są kreolski, angielski i francuski. Przeważająca liczba mieszkańców archipelagu to Kreole - 85% Państwo to cieszy się ogromną popularnością wśród zagranicznych turystów, przede wszystkim ze względu na niezwykłe krajobrazy, bogactwo tutejszej, pilnie chronionej fauny i flory, przyjemny klimat i panującą tu niezmiennie przez okrągły rok cudowną atmosferę wakacji. Seszele są jednym z nielicznych miejsc na Ziemi, któremu nie grożą naturalne zagrożenia i niebezpieczeństwa. Najbardziej popularny seszelski pirat Olivier Le Vasseur zwany “La Buse” , znany przede wszystkich z ukrycia drogocennego skarbu - w 1730 roku został powieszony przez lokalnych mieszkańców wyspy Reunion.

7 Pierwszymi Europejczykami, którzy odkryli wyspy Seszeli byli rozsławiony Vasco da Gama w 1502 roku i Pedro de Mascarenhas w 1505 roku. Początkowo myślano, iż rozsławiona palma -Coco-de-Mer, osiągająca gigantycznych rozmiarów owoce oryginalnie rozwinęła się z drzewa zlokalizowanego na dnie oceanu - stąd jej powszechna nazwa - kokos morski. Krąży legenda, że wyspa Moyenne, należąca do Parku Narodowego Saint Anne Marine jest nawiedzona przez zazdrosne duchy, które do dnia dzisiejszego strzegą zakopanego na niej skarbu. Stolica wyspy - Victoria jest jedną z najmniejszych stolic świata - można ją w pełni poznać w jeden dzień. Seszele stanowią siedlisko dla najrzadszych gatunków ptaków na świecie (np. seszelska wierzbówka, muchodławka rajska czy syczek seszelski). Granitowe wyspy Seszeli są najstarszymi na świecie oceanicznymi tworami, pomimo że pojawiły się miliony lat temu, zasiedlone przez człowieka są od niespełna 200 lat. A tym samym zaliczają się one do najpóźniej zamieszkałych wysp na ziemi.

8 Pustułka seszelska Gatunek małego ptaka drapieżnego z rodziny
W seszelskim języku kreolskim określa się go mianem Katiti po jego głośnym, przenikliwym głosie. To najmniejszy gatunek pustułki - ma cm długości oraz cm rozpiętości skrzydeł. Skrzydła są dość krótkie i na końcach zaokrąglone.

9 Żółw lądowy Ich wspólną cechą są grube, słupowate kończyny o zrośniętych palcach zakończone pazurami. Z powodu ciężkiego pancerza nie mogą się szybko poruszać. Żywią się przede wszystkim różnymi roślinami, w tym kwiatami, soczystymi owocami, a nawet kaktusami. Zjadają też drobne zwierzęta jak dżdżownice, ślimaki, owady, czasem padlinę.

10 Lodoicja seszelska Nazywana także palmą seszelską oraz coco de mer (kokos morski). Rośnie tylko na 2 wysepkach Praslin i Curieuse, w archipelagu Seszeli. Znajduje się w godle Seszeli. Drzewo o wysokości do 40 m. Ma duże, wachlarzowate liście wyrastające na wierzchołku kłodziny.

11 Zdjęcia z Seszeli Czarna papuga

12 Wodospad w Vallée de Mai, rezerwacie przyrody wchodzącego w skład Parku Narodowego Praslin - jednego z sześciu na Seszelach.

13 Zdjęcia z wyspy Praslin

14

15

16 Zdjęcia z wyspy Mahe

17

18

19 Modlitwa dzieci za Afrykę
Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Seszele, do których dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Seszele 9 stycznia 2012r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google